HUAWEI HG655d Modem + Pfsense Nat ile port Yönlendirmesi • ilk önce modem arayüzüne erişim sağlıyoruz ve kullanıcı adı şifre işlemini tamamladıktan sonra sol kısımda bulunan Durum simgesine tıkladıktan sonra alt kısma doğru açılan menüden '' WAN '' menüsüne tıklıyoruz. burada orta sayfada görünmekte olan listede ip bilgisi başlıklı bölümden modemimizin statik olarak almış oldugu ip bilgisi görünmektedir. Örn : 95.125.35.36 Buradaki bölümde hangi wan üzerinden aldığını not alıyoruz.

  Bu bilgiyi aldıktan sonra yine sol bölümde bulunan menü seçeneklerinde Gelişmiş -> NAT -> Port Eşleştirme -> Yeni linkine tıklıyoruz.

  Açılan bölümde Kişiselleştirme işaretli olacak şekilde alttaki bölümleri kendimize göre bilgilerimizi dolduruyoruz.

  Dikkat edilmesi gereken bir bölüm var oda '' Arabirim '' bu bölümde ilk başta not almış olduğumuz wan bağlantısını seçmemiz gerekiyor ve diğer kısımları doldurduktan sonra '' gönder '' butonuna tıklayarak ilk aşamamızı gerçekleştiriyoruz.

  Burada yaptıgımız işlemden bahsedecek olursak kullanmış olduğumuz modemden pfsense'nin wan bacağına yönlendirmiş olduk. bu işlemi neden yaptık ? diye soracak olursanız. Çünkü kullanmakta olduğumuz modem '' bridge mode '' değil. Nat işlemini yapmamız için modemizi pfsense ye yönlendirmemiz gerekiyor. ve bizde bunu örnekte yapmış olduğum gibi ayarladık. Gelelim Pfsense ile yapacağımız '' NAT '' işlemine.

  Pfsense arayüzüme bağlandıktan sonra sırasıyla Firewall -> NAT -> Port Forward Bölümünden '' + '' ikonuna tıklayarak yapacağımız işleme geldi.

  Resimde vermiş olduğum bilgileri kendi yapınıza göre ayarladıktan sonra '' Redirect target IP '' bölümüne yönlendirme işlemi yapacağınız aygıtın ip numarasını yazarak '' save '' butonuna tıklayarak işlemi sonlandırıyoruz.

  Bu sayede port yönledirmemizi tamamlamış olup dışarıdan gelen isteğe cevap verecek olan modem WAN bağlantısı PFSENSE 'ye yönledirecek ve Pfsense ise gerekli port yönledirmesini yaparak ilgili aygıtı devreye sokacaktır.

  Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir.

  Saygılarımla
  Oğuz BAYBAHAN

  ![modemnat (800 x 1825).jpg](/public/imported_attachments/1/modemnat (800 x 1825).jpg)
  ![modemnat (800 x 1825).jpg_thumb](/public/imported_attachments/1/modemnat (800 x 1825).jpg_thumb) • Ellerine  sağlık Üstad.
  zaman ayırıp uzun uzun  anlatman iyi olmuş.yeni  başlayan arkadaşlar  için güzel olmuş… • teşekkür ederim ancak resimlerim var daha upload etmem gereken dosya boyutu yetmiyor :)


Log in to reply