Web serverim tüm upload bant genişliğimi sömürüyor • Merhabalar,

  Sistemimde bir birinden bağımzıs iki adet pfsense sistemim var, bir tanesini genel şirket çıkışları için kullanıyorum, ikinci firewall ı birincisinde nat işlemi yapamadığım için web serverim için kullanıyorum, bu yazımdaki siz üstatlardan öğrenmek istediğim, ikinci firewallıma bağlı web serverim da biri download yaptığında sitem üzerinden kimse işlem yapamayacak kadar yavaşlıyor dosya indiremiyor, pfsense ile bu olayı sabitleyebilirmiyim herkez adil bir şekilde aynı bant genişliğini kullanarak web sitesini ziyaret edip download yapabilmesi için ne yapabilirim.

  Öncelikle Trafficshaper ile bant kısıtlama imkanı var olduğunu biliyorum, forumda inceledim , yalnız benim istediğim belli bir bantı webe ayırmak değil , web servera bağlanan kamunun eşit şekillerde bağlantısını sağlamak, açıkcası bu ayar pfsensetemi yapılır , web sunucu tarafındamı bilmediğim için affınıza sığınarak aydınlatılmayı bekliyorum. web server ubuntu, sunucu apache, hat hızım 10/5

  Saygılar. • Daha verimli bir çözüme ulaşana dek, en basitinden webserver'ın upload'unu 4'e ksıtlayabilirsiniz. Diğer kullanıcılarınız için 1 megabit bir boşluğunuz olur. • bilgisayar dünyasının değişmez kuralı.. en yavaşın kadar hızlısındır.

  senin evindeki hat 100mb ve sn'de 10mb veri aktarabilirsin bilgisayarına

  ama dosya çektiğin yerin upload'ı 2mb ise 200kb'den yukarı veri çekemezsin. yani sahip olduğun hız her şeyi yapabildiğin anlamına gelmiyor maalesef :)

  senin web server'ın 5mb upload a sahip olduğu için istek yapan kişi de atıyorum 10mb veri çekme ile asılınca senin 5mb'yi fuller ve ağ kitlenir. bu yüzden kota koymalısın

  tuzsuzdeli zaten söylemiş ne yapman gerektiğini ben biraz daha açıklamak istedim • bildiğim kadarı ile her istek için hız limiti koyabiliyorsun. burada(forumda değil il olarak burada ) bir arkadaş geçenlerde yapmıştı. iş yerinin interneti sizinki gibi uploadı fullendiği için. apache yi biraz kurcala derim..

  pfsense tarafında ise toplam sınır koyabilirsiniz ancak. çünkü sınırlama mantığı bu şekilde. bağlantısını komple 4 mbps ye sınırlarsınız. ama servera gelen 2. talep yine ilk talepten boş kalan bandı kullanabilir yani yine kasacaktır.
  bir seçenekte pfsense ye reverse proxy yaptırman. reverse nin cache boyutunuda olabildiğince yükseltmen. Bu şekilde gelen (statik dosyalar için) talepler direk pfsense üzerindende cevaplanabilir.
  Ama sonuç olarak 5mbps uploadın var ve hem serving hemde web kullanımı için yetersiz, sıkıntı kaçınılmaz. • @fotocum
  reverse proxy böyle durumlarda bir işe yaramaz. Sonuçta upload edilen veri yine aynı bant genişliğini dolduracak. Reverse proxy, daha çok webserver'ın işlemci ve ram kullanımı kısmındaki darboğazlarda fayda sağlar. • doğru söylüyorsun @tuzsuz üstad. ama routing cihazı paket yerleştirmeyi yaptığı için ağ hızı üzerinde pozitif bir etkisi olacaktır. eğer kendi cache si üzerinden dosya uploada başlarsa kendisine gelen diğer talepleride saniyelik paket sırasına alarak hattı "tamamen" boğmaz. –diye düşünüyorum--

  yoksa reverse ile işi çözersin değil, bir gıdım daha iyi olur diye...


Log in to reply