İnternet Cafe'de ağ sorunu • Öncelikle merhaba.

  İnternet Cafe işletmecisiyim. Pfsense kurulumu yapmak için forum'unuzu inceliyorumdum. Başımda olan bir sorunuda sizlere danışmak istedim.

  Cafemizde

  1 adet HP 2510g-24 10/100/1000 yönetilebilir switch
  1 adet 3com marka 24 port 10/100 - 2 port 10/100/1000 yönetilemez switch
  2 adet HP 8 portlu gigabit yönetilemez switch
  40 adet kullanıcı pc
  2 adet modem
  2 adet ana bilgisayar
  1 adet paylaşım için arşivin (film, mp3; v.b)  bulunduğu windows server kurulu bilgisayar

  bulunmakta. 18 bilgisayarlar, modemler, anabilgisayar, arşiv bilgisayarı ve 1 adet 8 port hp switch ( Servis bölümünde kullanıyoruz) HP 2510G/24 switche bağlandı. Bir portundan da 3com switchin gigabit portuna bağlantı yapıldı. Kalan 22 bilgisayardan 15'i 3com'un 10/100 portlarına bağlanırken, boşta kalan 1 gigabit portundan hp 8 port yönetilemez ikinci swicthe bağlantı yapıldı. Bu switchten ise 7 pc bağlantı kurmakta. modemlerden birinin dhcp si kapatıldı. diğerinin ki servise gelen bilgisayarlara ip ataması için boş ip aralığına kuruldu. ip ler ise aşağıda ki şekilde.

  192.168.1.1 - 40  (Kullanıcı pcleri)

  192.168.1.240-250 ( anabilgisayarlar ve server)

  192.168.1.252 (1.modem DHCP kapalı)

  192.168.1.253 (2. modem DHCP açık ve ip havuzu 192.168.1.100-150 arası)

  Sorunuma gelecek olursak zaman zaman ağımda bir yavaşlama söz konusu oluyor. Bu zamanlarda hp switch i kontrol etiğimde bütün ışıklarının sabitlendiğini görüyorun ve hp switche bağlı olan pc'ler internet konusunda bağlantı problemi yaşıyorlar. İç ağdada sıkıntılar oluşuyor.

  Mesela en yoğun bir haftasonunda tam işler güxzel giderken sorun başlıyor kimi zaman düzeltebilmemize rağmen kimi zamanda müşterileri çıkartmak durumunda kalıyoruz. Defalarca network kurmama, kurum ve kuruluşlara iş yapmama rağmen kendi mekanımda karşılaştığım bu sorun için çözüm üretemiyrum. Haftalarca problemsiz çalıştığıda oldu. ama son bir haftadır bu problemle çok yoğun karşılaşıyorum.

  İlgi ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.. • bağlantı sorunu oluştuğunda 24 portlu switch i kapatıp açınca mı sorun düzeliyor yoksa interneti kapatıp açınca mı?
  burdaki sıkıntı switch mi yoksa internet mi onu tespit edemediniz mi?
  network paketlerini izleyecek 3. parti yazılımlarla test yapabilirsiniz.
  sadece internet tıkanması yaşıyorsanız pfsense wan tarafını sömüren ip yi kolayca tespit edebiliyor. • Sorun oluştuğunda sadece internet bağlantısında değil iç ağdada sıkıntı yaşanıyor. Dün yine aynı sorunu yaşadım. Modemleri kapatıp açtım sorun düzelmedi. switchi kapadım açtım yine kilitlendi. Dükkanın elektriğini sinirlenip komple kapattım bir süre sonra yeniden açtım. Sorun düzeldi. Ama bir süre sonra yine aynı problemi yaşatıyor. • Küçük switchler genelde şişme yapıp bu sorunları yaratabiliyor aradaki switch sayısını minimuma indirin ve ışıkları donan switchi mutlak hattınızdan sökün sistemi kitleyebilir.
  Ne Kadar az switch o kadar daha iyi ve hızlı traffic demektir. • 2 Kere başıma geldi ve bu şekilde sorun yaratıyordu.
  Switch'den çıkıp tekrar aynı Switch'e giren bir kablo varsa,
  Ağınız üzerinde kısır döngü yapar  ve ağ'da şişme gibi görünerek bir süre sonra ortalığın anasını ağlatır.
  Bunu kontrol etmenizde fayda var…


Log in to reply