E2guardian5 kurulumu,squid entegrasyonu,SSL Man in the middle filtering ayarları • Düzeltmeler :

  • Squid general settings altında, HTTPS/SSL Interception 'ı aktif etmenize gerek yok.
  • Squid general settings altında, Transparent HTTP Proxy aktif etmenize gerek yok.

  Ben E2guardian’ı squid ile beraber kullanıyorum.

  Kullandığım sürümler :

  pfsense 2.4.3-RELEASE (amd64)
  E2guardian5 0.5.0.3_1
  Squid 0.4.43_1

  Benim mevcut sistemimde squid ve squidguard kuruluydu. Çoğunuzda da durum büyük ihtimalle böyle.

  Öncelikle squidguardı devreden çıkarın. Sizde squidguard yok ise bu adımı atlayabilirsiniz.

  Squid kurulu değilse, paket yöneticisinden kurun.
  (Squid kurmadan da sistemin çalışması mümkün. Squid kullanmak istemeyen arkadaşlar ilgili adımları atlayabilirler, ayrıca 7. Maddeye dikkat etsinler)

  1- E2guardian5 Paketini yüklemek için konsoldan şu komutu verin

  pfsense 2.4 ise :

  fetch -q -o /usr/local/etc/pkg/repos/Unofficial.conf https://raw.githubusercontent.com/marcelloc/Unofficial-pfSense-packages/master/Unofficial.conf
  

  pfsense 2.3 i386 ise :

  fetch -q -o /usr/local/etc/pkg/repos/Unofficial.conf https://raw.githubusercontent.com/marcelloc/Unofficial-pfSense-packages/master/Unofficiali386.conf
  

  pfsense 2.3 amd64 ise :

  fetch -q -o /usr/local/etc/pkg/repos/Unofficial.conf https://raw.githubusercontent.com/marcelloc/Unofficial-pfSense-packages/master/Unofficial.conf
  

  2- Bir sertifika oluşturun.
  System – Cert Manager- CA’s menüsünden yeni bir sertifika oluşturun. Method olarak Create an internal Certificate Authority seçin. Benim sertifikamın adı “internal-ca”. Bunu Squid’de kullanacağız.

  3- Squid için ayarların ekran görüntüleri ekte. Püf noktaları şunlar.

  • interface seçerken Lan ile beraber loopback’i seçmeyi unutmayın.
  • SSL Man in the Middle Filtering ekranına CA kısmında oluşturduğunuz sertifikayı seçin. Diğer ayarlar ekran görüntülerinde olduğu gibi.
  • Advanced features kısmında Custom Options (Before Auth) ‘a aşağıdaki kodu yapıştırın (Alternatif olarak bu işlemi squid remote cache ekranından da ayarlayabilirsiniz)
  cache_peer 127.0.0.1 parent 8080 0 login=*:password
  always_direct deny all
  never_direct allow all
  

  4- Squid Local Cache ekranında External Cache Managers’da 127.0.0.1 yazılı olsun.

  Gelelim E2guardian ayarlarına.

  5- Burada da ekran görüntülerinde olduğu gibi “loopback” interfacei seçmeyi atlamayın.

  6- CA kısmında sertifikamızı seçiyoruz.

  7- Advanced Features kısmında, Squid ile beraber kullanacağımız için “Use automatic embeded parent config” seçili olmalı. Eğer sistemi hiç squid olmadan kullanmak istiyorsanız, burada “Direct connect” seçmelisiniz.

  8- General ekranı görüntüleri aşağıda.
  Burada en önemli konu, kullanıcılarınızı ne ile tanımlayıp ayıracağınız. Ben IP’lerine göre gruplara ayırıp filtrelemeye tabi tutacağım için Auth Plugins kısmında Ip Address seçtim.

  9- Blacklist ayarlarını yapın. Blacklist listesindeki başlıkları hem bloklama hem de izin verme amaçlı kullanacağım için, Banned and Exception seçtim. Sadece bloklama yapacaksanız “Banned only” seçebilirsiniz.
  Blacklist adresi olarak şunu kullanabilirsiniz.

  http://www.shallalist.de/Downloads/shallalist.tar.gz
  

  Download düğmesine basıp 5-10 saniye bekleyin. Sonra Reapply düğmesine basıp 10-15 saniye bekleyin.

  Sistemin çalışması için tüm ayarlar bunlar.
  Ekran görüntülerindeki bazı değerleri kendi yapınıza göre değiştirebilirsiniz.

  Bu noktadan sonra
  ACLs den Sitelist ekleyin. (Ben defaulta hiç dokunmadım)
  Groups’dan Grup ekleyin. (Ben defaulta hiç dokunmadım)
  IPs kısmından da grupların ip numaralarını girin.

  Filtreleme seçeneklerindeki kombinasyonlar ve seçenekler squidguarddan çok daha detaylı ve karışık. Ama bir o kadar da güçlü ve esnek.

  Bana sorarsanız E2guardian, Türkiye’deki kullanıcılar arasında bir devri kapatıp yeni bir devri açacak kadar güzel bir paket. Dostumuz marcelloc’a teşekkür etmek ve destek olmak gerekir.
  Paketteki bugları mutlaka kendisine iletin.
  Lütfen özel mesajla bir şey sormayın, bu başlık altından devam edelim.
  Bir ara bu konfigürasyonun videosunu da çekip ekleyeceğim.

  Eğer eksik veya hatalı bir şey varsa lütfen bildirin.

  Benden bu kadar, hepinize kolay gelsin.!

  0_1529994130067_1- Proxy Server_ General Settings_.png 0_1529994138355_2- Proxy Server_ General Settings_ General - Transparent Proxy.png 0_1529994143618_3- Proxy Server_ General Settings_ General - SSL Man in the Middle.png 0_1529994151078_4- Proxy Server_ General Settings_ General - Logging vs.png 0_1529994172413_5- Proxy Server_ General Settings_ General - Advanced Features.png 0_1529994178267_6- Proxy Server_ Cache Management_ Local Cache - External Cache Managers.png 0_1529994183978_7- E2guardian_ Daemon Listening.png 0_1529994189706_8- E2guardian_ Daemon Transparent proxy ve SSL Sertifika.png 0_1529994195755_9- E2guardian_ Daemon - Advanced Features.png 0_1529994200987_10- E2guardian_ General - Config settings.png 0_1529994206985_11- E2guardian_ General - Misc Settings.png 0_1529994212134_12- E2guardian_ Blacklist.png • Hocam teşekkürler, elinize sağlık. siz captive portal kullanıyor musunuz? e2guardian loglarında 127.0.0.1 olarak mı geliyor loglarınız? • @Mehmet:

  Hocam teşekkürler, elinize sağlık. siz captive portal kullanıyor musunuz? e2guardian loglarında 127.0.0.1 olarak mı geliyor loglarınız?

  CP Kullanmıyorum. • Squid olmadan yapılandırıp, lightsquid ile rapor alacaksanız aşağıdaki patch'i uygulamanız gerekiyor

  fetch -o /usr/local/pkg/lightsquid.inc http://e-sac.siteseguro.ws/lightsquid/inc.txt
  


 • squid ve e2guardian da transparenti 2 taraftada seçmeye gerek yok
  trafiği gereksiz karıştırıyor ve cache stabil çalışmıyor

  • squidde transparent ssl proxy yi seçmeye yine gerek yok.


 • Susamlicubuk arkadaşımın dediğine katılıyorum, Squid üzerinde Transparent + SSL filtering özelliklerini açmanıza hiç gerek yok. Bu ayarları zaten E2guardian üzerinde yapıyorsunuz. Eğer ikisindede transparent + ssl ayarları yaparsanız stabil çalışmıyor, ben tecrübe ettim.)

  Squid üzerinde sadece squid servisini aktif edin " LAN ve Loopback" arabirimlerini seçin daha sonra ise aşağıdaki parametreleri Advanced altında Before Auth bölümüne ekleyin. Peki bunu neden ekliyorsunuz onuda söyliyeyim size, aşağıdaki parametreleri akıllı bir eleman elle proxy yazıp e2guardian servisini atlatmasın diye yapıyoruz. Yoksa direkt squid üzerinden internete çıkar ve filtrelemeye takılmaz.

  Parametreler:

  cache_peer 127.0.0.1 parent 8080 0 login=*:password
  always_direct deny all
  never_direct allow all

  Daha sonra ise zaten E2guardian servisini arkadaşımızın anlattığı gibi ayarlarsanız güzel bir şekilde çalışıyor. • E2guardian'ı tek başına kurdum ve test ediyorum. Her şey güzel çalışıyor. Gruplar oluşturup her bir gruba farklı siteleri yasaklayabildim.

  Fakat "ACLs > Extension List" alanını kullanarak bir dosya indirmeyi yasaklamayı yapmıyor. Örneğin ".exe" dosyaları vb.

  Acaba bu sorunla karşılaşıp çözebilen oldu mu? • Eski versiyonlarda uzantı engelleme çalışıyordu fakat yeni versiyonda malesef çalışmıyor
  Marcello nun bilgisi var müdahale edilmesini bekleyeceğiz. • Teşekkürler

  Bekleyeceğiz artık • marcellonun güncellemesinden sonra uzantı engelleme şuan çalışıyor • Malesef ben bir türlü beceremedim.
  Yasaklanan dosya uzantıları yinede indiriliyor.

  Acaba özel bir ayar mı var? • resimleri göremiyorum. güncellemeniz mümkün mü? • resimler görünmüyordu, yeniden yükledim. • pfsense 2.4.4 güncellemesi sonrası e2guardian sebebi ile bir süre sonra sistem donabiliyor.

  Verdiği hata aşağıda,
  e2guardian paketine de bu hatayı çözen bir güncelleme gelmedikçe, şimdilik bir çözüm yok. (ben logrotate'i disable ettim, neticesini bekliyorum.)
  e2guardian kullananların, bu sebeple 2.4.4'e güncellememelerini tavsiye ederim.

  PHP Errors:
  [02-Oct-2018 00:00:00 Europe/Istanbul] PHP Fatal error: Uncaught ArgumentCountError: Too few arguments to function service_control_stop(), 1 passed in /usr/local/www/e2guardian_logrotate.php on line 42 and exactly 2 expected in /etc/inc/service-utils.inc:668 • 2.4.4 sürümünün direkt kurulumunda, fetch komutu ile e2guardian5 paketlere gelmiyor, Patch işlemi gerekiyor.

  https://forum.netgate.com/topic/128007/pacote-não-oficial-e2guardian-v5-para-software-pfsense/464 • @tuzsuzdeli said in E2guardian5 kurulumu,squid entegrasyonu,SSL Man in the middle filtering ayarları:

  pfsense 2.4 ise :
  fetch -q -o /usr/local/etc/pkg/repos/Unofficial.conf https://raw.githubusercontent.com/marcelloc/Unofficial-pfSense-packages/master/Unofficial.conf

  Merhaba Anlatım için teşekkürler eline sağlık.
  pfSense 2.4.4 release yeni fiziki pc ye kurulum yaptım.
  Tam squid ve squidgoard kuracakken konuya takıldım e2guardian5 kurmaya karar verdim.
  SSH ile bağlandım 8 ile shell e giriş yaptım komutu verince herhangi bir işlem gerçekleşmedi service bölümde de bir şey yok.

  edit:
  konuyu araştırdım,
  http://knes1.github.io/blog/2015/2015-07-18-manually-installing-e2guardian-to-pfsense.html
  buradaki gibi
  pkg update
  pkg install e2guardian
  komutlarla kurdum o sitedeki sonraki ayarları yapmadım.
  sonra aşağıdaki videoda
  Youtube Video

  conf dosyası zaten oluşmuş
  bende System - Package Manager - Available Packages ler içinde e2guardian gözükmüyor.

 • Sonunda oldu, @plusbil verdiği link ile hallettim o linkteki yazıyı anlayana kadarda bayagı zaman harcadım.
  Önce eklentilerden System patch install yaptım.
  System / Patches / +Add new patch
  bölümden gerekli ayarı yapınca yüklenecek paketlerde listelendi. kurulumunu gerçekleştirdim umarım sonraki yapılandırma ayarlarda sorun olmaz. Resim ekledim.
  0_1541075668481_e2guardian.png • @tuzsuzdeli teşekkürler o linki şimdi fark ettim o sayfa bende de açıktı başka bir kaynaktan yönlenmiştim 900 küsür mesajdan yukarı doğru çıkıyordum ipin ucunu bir türlü yakalayamadım. • Özellikle link verdim, açıklamadım. Çünkü sadece balık yemeyi öğrenirsek, oltacıların nesli tükenir. Balık tutmayı öğrenmek olsun gayemiz...

  Bir de siz uğraşır yaparsanız, nasıl olduğunu bir daha unutmazsınız. Kopyala-Yapıştır yaparsanız, forumlara bağlı yaşarsınız. 😉 • @plusbil çok haklısınız, anlatsanız da aklımda kalacağını sanmıyorum sağlık sorunlarımdan dolayı.
  pfSense uzun süredir kullanmıyorum bildiğimi de unutmuşum.
  O linkte takıldığım nokta google translate çeviriyi yapamadı şimdi yeni kurdum hatasız ilerlemek için bende kafama göre denemek istemedim. ID yerine link yazın diyormuş o kısmını anlamamıştım.

  @tuzsuzdeli hocam siz blacklist için download butona basın biraz bekleyin demişsiniz.
  Benim kurduğumda shallalist bölümü ekli geldi.
  Download diyorum sayfada hareketlilik yok, farklı tarayıcıdan da baktım aynı, umarım ters bir durum yoktur.

  Mantığı anlamak açından youtube daki anlatıma baktım diğerinden(squidguard) farklı daha stabil ve hızlı. İlk ayardan sonrası çok uğraştırmaz sanırım.
  youtube.com/watch?v=w7w8oZX8uJo

  Şimdilik engelleme yapmayacağım log lari takip edip ona göre işlemler yapacağım. Bana gerekli olan dışarıdan bu cihaza erişim, modem bridge mode olacak.
  WAN bölümden erişim riskli fakat depo ile aramızda 4-5km var. Bu konu için tavsiyeniz nedir. • @tuzsuzdeli Merhaba, bu konuyu yukarı sabitleseniz daha güzel olmaz mı?

  Edit:
  şu linkte link text
  Proxy için neden 127.0.0.1 8888 portunu yazmış? • 2.4.4 versiyonunda SSL enjeksiyon ile Whatsapp'ı gecikmesiz şekilde kullanan var mı? Ve ayrıca whatsapp üzerinden görüntülü görüşme yapabilen? Yahut hangi versiyonda Whatsapp'ı E2Guardian5 ile sıkıntısız kullanabiliyorsunuz?

  Bende mesajlar çoğu kez gecikmeli gidiyor. Arasıra whatsapp internete bağlı değil türü mesajlar veriyor. Görüntülü yahut sesli aramayı ise hiç yapmıyor. Loglara "TCP_DENIED/403 https://127.0.0.1" şeklinde blok düşüyor. • şu an aktif kullanmıyorum ancak birkaç hafta önce, 2.4.4 versiyon ile problemsiz şekilde görüntülü konuşma yapıyordum.
  ancak dediğiniz gibi, zaman zaman wi-fi'ya bağlı olmama rağmen mesajlar gelmiyordu. ya da web'den kullandığımda, telefon wi-fi ile bağlı ise, zaman zaman bağlı değil görünüyordu. • @tuzsuzdeli hocam ihtiyacım var biraz detaylı anlatırmısınız rica etsem • Lightsquid kurmayı ve kullanmayı biliyorsunuz bir önceki mesajınızdan anladığım kadarıyla. E2Guardian5'i kurduktan ve çalıştırdıktan sonra Lightsquid'i kurun.

  Sonra da buradaki komutu Diagnostics>Command Prompt sayfasındaki satıra yazarak Execute ile uygulayın, hepsi bu kadar. Devamında da Lightsquid ayarlarınızı kendinize göre yaparsınız. • @plusbil hocam sorunum şöyle e2guardian5 kullanarak https siteleri kolaylıkla engelleyebiliyor ve raporlarını alıyorum ancak youtube ile ilgili sorunum şöyle youtube engelliyorum ancak kişi benim network sistemimden çıkıp herhangi bir yerde youtube girip bir video dahi izleyip tekrar benim sistemime dahil olunca artık engelleme çalışmaz hale geliyor tekrar çalışabilmesi için kullandığı tarayıcının ki genellikle chrome oluyor bu tarayıcılar geçmişini silince tekrar engelleme devreye giriyor bunun için bi çözüm varmı yoksa bu bi açıkmı yardımlarınızı bekliyorum saygılarımla... • @mehmet0781

  maalesef pfsense ile bunu engellemek mümkün olmayabilir.
  manuel olarak müdahale etmek isterseniz, farkına vardığınızda, sadece o ip'nin bağlantısını pfsense üzerinden resetlerseniz, bağlantıyı koparmış olursunuz diye düşünüyorum. • @mehmet0781 Engellemeyi IP adresleri bazında mı yapıyorsunuz? Ayrıca IP rezervasyonu var mı? Benim kullandığım hiçbir noktada böyle bir sorun olmadı çünkü.

  Az önce tekrar denedim. IP adresim rezerve olarak 105. 105'i youtube engel bloğuna aldım. Chrome-Firefox ile girmeyi denedim, blokladı. Sonra cep telefonum üzerinden internet sağlayarak youtube girdim ve birkaç video açtım. Ardından geri pfsense ağına geçip açmayı denedim ve tekrar bloklandım. Bu sefer dhcp rezervesinden makinamı çıkardım ve dhcp tarafından otomatik 248 nolu ip atandığı için youtube açıldı. Çünkü 248 nolu ip engelli değildi zaten. Yani bir sorun göremedim ben. • @mehmet0781 said in E2guardian5 kurulumu,squid entegrasyonu,SSL Man in the middle filtering ayarları:

  @plusbil hocam sorunum şöyle e2guardian5 kullanarak https siteleri kolaylıkla engelleyebiliyor ve raporlarını alıyorum ancak youtube ile ilgili sorunum şöyle youtube engelliyorum ancak kişi benim network sistemimden çıkıp herhangi bir yerde youtube girip bir video dahi izleyip tekrar benim sistemime dahil olunca artık engelleme çalışmaz hale geliyor tekrar çalışabilmesi için kullandığı tarayıcının ki genellikle chrome oluyor bu tarayıcılar geçmişini silince tekrar engelleme devreye giriyor bunun için bi çözüm varmı yoksa bu bi açıkmı yardımlarınızı bekliyorum saygılarımla...

  Merhaba, dediğiniz problemden bende şikayetçiyim. Benim çözümüm gp ye oluşturduğum bir script ama bundada her bilgisayar açılışında chrome açılış sayfası ayarları resetleniyor. Domain de olmayan bilgisayarlar için , zaten bir çözümüm yok. Kalıcı bir çözüm buluncaya kadar bunu kullanacağım sanırım:

  Group Policy ayarlar:

  Default Domain Policy>
  User Configuration >
  Windows Settings>
  Scripts>
  Logon
  logon.bat


  Script içeriği:

  xcopy /F /Y "C:\Users%USERNAME%\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Bookmarks" "C:\Users%USERNAME%"
  set ChromeDir=C:\Users%USERNAME%\AppData\Local\Google\Chrome\User Data
  del /q /s /f "%ChromeDir%"
  rd /s /q "%ChromeDir%"

  RunDll32.exe InetCpl.cpl,ClearMyTracksByProcess 255

  ipconfig /flushdns

  xcopy /F /Y "C:\Users%USERNAME%\Bookmarks" "C:\Users%USERNAME%\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default" • merhaba arkadaşlar anlatım ver görsellere bağlı kalarak sadece squid kurulumu yapmadan direct mode ile kurulum yaptım. default site ve grup harici 2 şer adet site ve grup oluşturdum. ip kısmında oluşturduğum gruplarda olması gerek ip leri her satıra 1 ip gelecek şekilde yazdım. e2guardian servisi aktif ettim sistemi yeniden başlattım. kendi ip mi interneti yasakladığım gruba eklemiştim fakat internette gezinebiliyorum herhangi bir engelleme yapmıyor. e2guardian içinde real time tabına tıklayıp log görebiliyormuyum diye bir bakayım dedim sanki e2guardian hiç çalışmıyor hiçbir hareket yok. acaba neyi eksik yapıyorum.
  düzeltme:
  squid kurulumu yaptım şu an tam anlamıyla çalışmasa da en azında log larda hareket görmeye başladım. yapmaya çalıştığım şey 3 adet grup oluşturmak birinci grupta hiçbir filtre olmayacak ikinci grupta sadece face youtube gibi benim belirlediğim siteler engellenip diğer tüm siteler açık kalacak üçüncü ve son grupta ise tüm siteler kapalı olacak sadece benim belirlediğim bir kaç siteye açık olacak. kendi ip mi tüm nete kapalı kalacak üçüncü gruba ekleyip banned ksımından tüm blocklisti seçiyorum withbypass kısmına da engellenmesini istemediğim siteleri yazıp kayıt ediyorum. maalesef withbypass kısmına yazdığım siteleri de engelliyor. buna ek haliyle seçili block list dışında kalan sitelere de erişimi kesemiyor çünkü girmeye çalıştığı site block list içindeki bir kategoride yazılı değil. tüm web sitelerini yazma gibi bir ihtimalde söz konusu değil. squidquardda olduğu gibi grupları default action block olarak ayarlayıp sonra belli başlı gruplara izin verme ihtimalimiz yok mudur?
  2.düzeltme
  bahsettiğim işlemi aşağıdaki linkte güzel bir şekilde anlarmış arkadaş buradan kendisine teşekür ediyorum ihtiyaç olur diye linki veriyorum
  http://ersanyildirim.com/e2guardian-altinda-sadece-belirlenen-sitelere-girilip-digerlerinin-yasaklanmasi/ • @tuzsuzdeli üstadım kurulumda hata yok e2guardianda süper çalışıyor ancak şu swap alanını nasıl yükselticem bir türlü bulamadım çünkü makina bir kaç gün stabil çalışıyor ancak daha sonra hataya düşüyor ve tüm bağlantıları kesiyor acaba bu swap alanını yükseltmenin bi yolu varmı yardımlarınızı bekliyorum saygılarımla... • E2Guard'ın kendine ait bir swap alanı yok, dolayısıyla herhangi bir ayarı da yok. Pfsense kurulumundaki swap alanını kullanır. Onu da, ya sistemi yüklerken belirlersiniz yahut da var olan sistemdeki volumlerin kapasitelerini değiştirerek artırabilirsiniz. Partition Resize işlemi yani. Kurulu bir sisteme zarar vermeden GParted programı ile bu işlemi yapabilirsiniz. Sakın windows tabanlı resizer programları ile bunu yapmayın, sisteminizi kaybedersiniz. • Herhangi bir sitenin e2guardian tarafından filtre edilmeden direk çıkış yapması için "daemon" tabındaki "Bypass Proxy for These Destination IPs" alanına yazdığınız anda tüm filtreleme devre dışı kalıyor. bilginiz olsun. • merhabalar, yeni konu açmak yerine buraya yazamam daha iyi olur diye düşündüm. e2guardian5 ile filtreleme ve 5651 e uygun log alma işini forumun yardımıyla hallettim. Ancak sadece youtube android ve ios üzerindeki aplikasyonlarında filtrelemede sorunum var mobil youtube uygulamalarında engelleme yapmıyor. bunun için ne yapmam gerekiyor?


Log in to reply