Squid'e, Windows update için ince ayar • Daha önce yazdım mı hatırlamıyorum.
  Windows için yeni update çıktığında her bilgisayarın bunu tek tek indirmesi hem ciddi bir zaman hem de internet trafik yoğunluğuna yol açıyor.
  Bu updateleri squid üzerinden daha hızlı ve başarılı biçimde yapmak için aşağıdaki ayarları uygulayabilirsiniz.

  Services-Proxy server'a girin

  1. aşama

  Custom options kısmına aşağıdakileri kopyalayıp, yapıştırın

  refresh_pattern windowsupdate.com/..(cab|exe) 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern download.microsoft.com/..(cab|exe) 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern au.download.windowsupdate.com/.*.(cab|exe) 4320 100% 43200 reload-into-ims;range_offset_limit -1;redirect_program /usr/local/bin/squidGuard -c /usr/local/etc/squidGuard/squidGuard.conf;redirector_bypass on;redirect_children 3

  not : Dikkat edin eğer sistemde squidguard yok ise, redirect_program ile başlayan kısmı sona kadar silin.

  2- Cache management tabına gidin. Burada hard disk cache size'ı kontrol edin. Ben 6000 kullanıyorum. 8000-10000'e kadar bir değer mantıklı.

  Maximum object size'ı 512000 yapın. Yani 512mb'a kadar olan dosyaları cache'de tut diyoruz.

  Artık yukarıda adı geçen sitelerde bir update çıktığında, bunu ilk indiren clienttan sonraki clientlar, local proxyniz üzerinden indirecek. 380 megabaytlık service pack'in ikinci makineye, 4 saniyede indiğine şahidim :) • Squied guard var ise orda yazılanı silip komple bunu mu yapıştırıyoruz ?

  Saygılarımla

  ilker • squid+squidguard var ise eskisini silip bunu yapıştırabilir ya da sadece farklı olan kısmı da yapıştırabilirsiniz. sonlarda yazanlar zaten sizde de yazıyor olmalı şu an. • Tamam ikiside var yaptım sildim hepsini bunu yapıştırdım çok teşekkür ettim . Emekleriniz icin . • eheh tuzsuz kardeş yine kopartmışsın olayı :) teşekkürler paylaştığın için daha geçen hafta windows updateleri için WSUS kurmuştum :) Squid yine yapacağını yaptı evet vermiş olduğun ayarları yaptım fakat şöle bir problem oluştu Proxy server: Cache management altında bulunan Memory cache size boyutunu 512000 yaptığımızda Squid servisi duruyor ve başlamıyor haliyle squidguardda çalışmıyor memory kullanımını sadece 512 yaptım ve Squid ve diğer bütün servisler Started duruma geldi sistemde 2gb ram bulunmakta şuan olarak ramin %35'ini kullanıyor  windows update sitesinden XP sp3 ve server 2003 splerini çektim sonra tekrar farklı bir pcye geçip ordan denediğimde gözlerime inanamadım direk abi networkten kopyalar gibi çaaaat diye makineye pompaladı :) süper bişi  teşekkürler tekrardan tuzsuz kardeş… ;) • @Ntldr_missing:

  eheh tuzsuz kardeş yine kopartmışsın olayı :) teşekkürler paylaştığın için daha geçen hafta windows updateleri için WSUS kurmuştum :) Squid yine yapacağını yaptı evet vermiş olduğun ayarları yaptım fakat şöle bir problem oluştu Proxy server: Cache management altında bulunan Memory cache size boyutunu 512000 yaptığımızda Squid servisi duruyor ve başlamıyor haliyle squidguardda çalışmıyor memory kullanımını sadece 512 yaptım ve Squid ve diğer bütün servisler Started duruma geldi sistemde 2gb ram bulunmakta şuan olarak ramin %35'ini kullanıyor   windows update sitesinden XP sp3 ve server 2003 splerini çektim sonra tekrar farklı bir pcye geçip ordan denediğimde gözlerime inanamadım direk abi networkten kopyalar gibi çaaaat diye makineye pompaladı :) süper bişi  teşekkürler tekrardan tuzsuz kardeş… ;)

  Rica ederim ne demek. Bütün arkadaşlardan bildiklerini paylaşmasını bekliyorum ama :)
  Senin durumuna gelince, maximum object size yerine memory cache size'ı yükselmiş olabilir misin ?

  Memory cache size, fiziksel RAM'in yarısından fazla olamaz. Dolayısı ile oraya maksimum 1024 yazmalısın ki gayet uygun bir değer.
  Maximum object size : 512000 ve hatta 50% fazlası bir değere kadar yolu var
  Hard disk cache size'ı da 10000(yani 10gb) gibi bi rakamda tut

  bendeki ayarların ekran görüntüsünü de eklyeyeim.
 • tamamdır tuzsuz kardeş sorunsuz çalışıyor ;) teşekkürler :) • merhabalar dediklerinizi yapmaya çalıştım ama bir türlü yapamadım… Değerleri değiştirip Save yapıyorum yeniden eski değerler ekrana geliyor. Bu işlemi yapmadan önce başka bir işlem mi yapmak gerekiyor anlamadım.

  Buda ekran görüntüm...
 • pfsense'i konfigüre etmek için kullandığınız browser'ı değiştirin.
  explorer kullanıyorsanız, firefoz ya da chrome ile deneyin örneğin, ya da tam tersi. • Chrome kullanıyordum olmuyordu, IE8 kullanarak denedim yine olmadı… Başka bilgisayarda denedim yine değişmedi... Sadece Cache Mgmt sayfasında ne yaparsam yapayım kaydolmuyor. Diğer sayfalarda yaptıklarım kaydoluyor.

  Offf offf.  ??? • Herkese merhaba,

  cache management sayfasında ayar tutmama problemi bende de var arkadaşlar,
  1.2.3 versionu kullanmaktayım,farklı browser'lar denendi,varmıdır fikri olan? • proxy ayarlarınızda, proxy makinesinin IP numarasına proxy üzerinden bağlanma(veya lokal ağ için proxy'yi atla) gibi bi seçenek olmalı.
  o listeye ip'yi ekleyip deneyin. • save edince sıfırlıyor arkadaşlar çözebilen varmı bu sorunu • Çok garip,
  daha bugün oraya apple'dan yapılan downloadlar için de birkaç satır ekledim. (itunes bir update çıkarıyor 100mb, kullanan en az 10 client'ım var)
  tekrar chrome ie ve firefox ile test ettim, hiçbir sorun yok bende.

  bu vesile ile bendeki son durumu da ekleyeyim
  squidguard'lı konfigürasyonda şunu tavsiye ederim. widowsupdate+apple/itunes update

  refresh_pattern appldnld.apple.com.edgesuite.net/..(cab|exe) 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern swcdn.apple.com/..(cab|exe) 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern windowsupdate.com/..(cab|exe) 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern download.microsoft.com/..(cab|exe) 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern au.download.windowsupdate.com/.*.(cab|exe) 4320 100% 43200 reload-into-ims;range_offset_limit -1;redirect_program /usr/local/bin/squidGuard -c /usr/local/etc/squidGuard/squidGuard.conf;redirector_bypass on;redirect_children 3 • Merhaba arkadaşlar,sanırım ortada yalnış anlaşılma var .

  Parametre saklamama olayı cache mgmt sayfasıyla alakalıdır ve gerçekten yazıldığı gibi oluyor.

  Proxy server ilk tab'la alakalı sorun yok,oraya custom option'a yapıştırdığımız bilgiler kayb olmuyor.

  ama cache mgmt tabına yaptığınız değişiklikler saklanmıyor.

  İyi çalışmalar herkese • @expert_az:

  Merhaba arkadaşlar,sanırım ortada yalnış anlaşılma var .

  Parametre saklamama olayı cache mgmt sayfasıyla alakalıdır ve gerçekten yazıldığı gibi oluyor.

  Proxy server ilk tab'la alakalı sorun yok,oraya custom option'a yapıştırdığımız bilgiler kayb olmuyor.

  ama cache mgmt tabına yaptığınız değişiklikler saklanmıyor.

  İyi çalışmalar herkese

  Çok enteresan,
  bende bir sorun yok
  pfsense 1.2.3,squid 2.7.8.1 squidguard 1.3.2 kurulu bende • yuklu paketler
 • Değişiklikler o sayfada bende de kayıt olmuıyor • Tesekkur ederim Tuzsuzdeli kardesim • değerli tuzsuzdeli hocam,

  refresh_pattern windowsupdate.com/.*.(cab|exe) 4320 100% 43200 reload-into-ims; yazmak yerine veya ek olarak

  refresh_pattern ftp.hp.com/.*.(exe|zip) 4320 100% 43200 reload-into-ims; yazarsak veya

  refresh_pattern ftp.hp.com/.*.(exe|zip) 4320 100% 43200 reload-into-ims; yazarsak

  yanılmıyosam  hp.com adresinden indirilen exe ve zip uzantili dosyalari cache lemiş oluruz doğrumudur?

  Saygılarımla, • Domain ekleme mantığı aynen yazdığınız gibi.
  Yalnız ben şimdiye kadar hep web sitesi domainleri ekledim. Açıkçası sizin tazdığınız örnekteki gibi ftp'de durum nasıl olur, tecrübe etmedim.
  Denemeniz lazım :) • Hocam ben tecrübe ettim,

  Çok başarılı,

  saygılarımla, • Merhaba vermis oldugunuz komutları 1.2.3 surumu uzerinde denedim.Yanlız soyle bir sey dikkatimi cekti.Test için 2 tane win xp makine kurdum.once ilk makineyi networke dahil ettim updateleri yaptım toplam indirilen 312Mb civarı idi.Sonra 2. makineyi de dahil ettim ve update basladım.Wan trafigi tavan yaparak download yapmaya basladı bende dedimki herhalde once ki surumleri karsılastırmak için kontrol ediyor wan trafigindeki toplam download miktarı 700Mb gecince artık kıllandım ki makine zaten sanki proxy yokmus gibi tek tek indiriyor.Sonra verdiginiz kodların arasına avira nın sitesini de ekledim ordan 50mb lık dosyayı cektim obur makinedende indirdim ve hemen local den alıp attı fakat windows update için aynen bir onceki download miktarında tekrar indirdi.Bunun nedeni ne olabilir simdi tekrar sıfırdan kurup denicem sisteme sadece squid kurdum soylediniz gibi sadece squid için olan kısmını alıp koydum hatta kendimde ekledim ustune bir kac site lakin windows update 120 ye yakın ufak tefek updateleri iki makinede ayrı ayrı indirdi.Simdikinde win7 uzerinde denicem.

  SAYGILARLA • Simdi tekrar denedim evet bir sorun var ney cozemedim hatta sorunu videoya cektim

  Sorun su sırası ile anlatıyım.

  pfsense 1.2.3. kurulu uzerinde sadece squid var.Ayarları belirtmis oldugunuz gibi yapılmıs durumda.
  2 adet win7 makine var updateleri manuel olarak ayarlı

  Pfsense de hiç bir işlem yapılmıyorken download miktarına baktım
  Sonra win7 sistemlerden birisinde sectigim bir update indirdim.
  indirme işlemi bitince pfsense den gelen veri miktarını kontrol ettim.
  2. Win7 makinede aynı update secip indirdim.
  update %45 olunca pf sense tekrar indirme işlemine geciyor indirme bitince tekrar gelen veri miktarını kontrol ediyorum ve ilk gelen veri miktarı kadar tekrar veri indirilmis.

  Yani update tekrar indiriyor.4 kez denedim hepsinde aynı sonuc.Bu sorun suanda sadece windows update ile ortaya cıkıyor.Herhangi bir exe uzantilı dosya indirdigimde hemen diger makinede local den cekiyor ama is windows update gelince sistem sapıtıyor.

  Video linki burada lutfen 480p izleyin yoksa detaylar gorunmuyor.

  Youtube Video

  SAYGILARLA • pfsense olan makinadan 8 e basarak shell e düşüp tail -f /var/squid/log/access.log yazarak update esnasında hangi adreslerden çektiğini görerek onları da ekleyebilirsin.

  saygılar. • Dediginiz komutu kullanarak baktım sadece download.windowsupdate.com/….. diye siteye baglanıyor.Bende bugun usunmendim.Once isa 2006 kurdum arkasındanda TMG kurdum bunların içinden windows update domain setinden adresleri aldım.Simdi pfsense bunları yazıp denicem.Burayada yazayım belki baskalarınında isine yarar.

  *.download.windowsupdate.com
  *.update.microsoft.com
  *.windowsupdate.com
  *.windowsupdate.microsoft.com
  download.microsoft.com
  download.windowsupdate.com
  ntservicepack.microsoft.com
  windowsupdate.microsoft.com
  wustat.windows.com

  SAYGILARLA • Bu ayarlar yapıldığında bazen squid kendi kendine çok büyük downloadlar yapıyor. Forumda muhtelif mesajlarda bundan şikayetler vardı.
  Örneğin : http://forum.pfsense.org/index.php/topic,35858.0.html

  Eğer böyle bir durum ile karşılaşıyorsanız, kodda yazılı olan
  range_offset_limit -1
  opsiyonunu
  range_offset_limit 0
  olarak değiştirirseniz muhtemelen problem çözülecektir • @tuzsuzdeli:

  Bu ayarlar yapıldığında bazen squid kendi kendine çok büyük downloadlar yapıyor. Forumda muhtelif mesajlarda bundan şikayetler vardı.
  Örneğin : http://forum.pfsense.org/index.php/topic,35858.0.html

  Eğer böyle bir durum ile karşılaşıyorsanız, kodda yazılı olan
  range_offset_limit -1
  opsiyonunu
  range_offset_limit 0
  olarak değiştirirseniz muhtemelen problem çözülecektir

  Teşekkürler..
  bende  2 gündür bu sorunu araştıracaktım Wan bacagı 12 saatte 5-6 gb down yapıyordu bakma fırsatım olmamıştı. bundan ise tekrar teşekkürler • Merhaba arkadaşlar,

  Pfsense squid ve squidGuard kurulumlarını yaptım,
  Windows update leri için ayarlamaları yaptım
  çok güzel çalışıyor (tek bir konu hariç)
  windows 7 güncellemelerinde sıkıntı yok, XP deneme şansım olmadı,
  Yalnız ilginç olan
  Windows Server 2008 R2 güncellemelerini yaparken bir kısmını yaptı sonrasında ise hata vermeye başladı. 80244018 kodlu hatayı alıyorum,
  güncellemeyi yüklemeye başlıyor ilk güncellemede %50 gibi bir yere gelince hataya düşüyor.
  hatayı araştırınca proxy den kaynaklı diyen bilgiler buldum ama çözüm bulamadım.

  İşletim sistemi üzerinde yalnızca işletim sistemi ve kaspersky anti virüs yazılımı mevcut,
  Güvenlik duvarını açarakta kapatarakta denedim olmadı. Hep aynı hata.

  Server ı Pfsense ten çıkarıp normal internetten denediğim de güncellemeleri sorunsuz yapıyor.

  Böyle bir sorunla karşılaşan oldumu acaba?

  Bu konuda fikirlerinizi bekliyorum. • iyi günler
  pfsense kurdum squid+squidGuard kurdum tüm ayarları yaptım oyun updatelerını cache yapmıyor.
  custom optıon aşagıda yazdıgım gıbıdır.yardımcı olursanız sevınırım.

  refresh_pattern windowsupdate.com/..(cab|exe) 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern download.microsoft.com/..(cab|exe) 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern au.download.windowsupdate.com/..(cab|exe) 4320 100% 43200 reload-into-ims; refresh_pattern ll.leagueoflegends.com/..* 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern com-services.pandonetworks.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern com-nytk24.pandonetworks.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern nt3.ggpht.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims;  refresh_pattern nt2.ggpht.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern com-nytk25.pandonetworks.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern com-cks.pandonetworks.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern nfinity-icdn.pandonetworks.com/..(zip|exe) 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern burda.cdnetworks.net/..(cab|zip) 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern dl.heroesofnewerth.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern masterserver.hon.s2games.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern l3cdn.riotgames.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern l3cdn.riotgames.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims;range_offset_limit -1;redirect_program /usr/local/bin/squidGuard -c /usr/local/etc/squidGuard/squidGuard.conf;redirector_bypass on;redirect_children 3 • @onlonl:

  iyi günler
  pfsense kurdum squid+squidGuard kurdum tüm ayarları yaptım oyun updatelerını cache yapmıyor.
  custom optıon aşagıda yazdıgım gıbıdır.yardımcı olursanız sevınırım.

  refresh_pattern windowsupdate.com/..(cab|exe) 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern download.microsoft.com/..(cab|exe) 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern au.download.windowsupdate.com/..(cab|exe) 4320 100% 43200 reload-into-ims; refresh_pattern ll.leagueoflegends.com/..* 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern com-services.pandonetworks.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern com-nytk24.pandonetworks.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern nt3.ggpht.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims;  refresh_pattern nt2.ggpht.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern com-nytk25.pandonetworks.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern com-cks.pandonetworks.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern nfinity-icdn.pandonetworks.com/..(zip|exe) 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern burda.cdnetworks.net/..(cab|zip) 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern dl.heroesofnewerth.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern masterserver.hon.s2games.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern l3cdn.riotgames.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern l3cdn.riotgames.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims;range_offset_limit -1;redirect_program /usr/local/bin/squidGuard -c /usr/local/etc/squidGuard/squidGuard.conf;redirector_bypass on;redirect_children 3

  aynı şeyleri farklı konulara yazmak çözümü hızlandırmaktan ziyade kirlilik oluşturmakta. Oyun cacheleme ilgilendiğinize göre kafe işletiyorsunuz sanırım. Daha önce  pfsenseyi 4-5 kafeye uygulamış bir insan olarak  proxy kafelerde sorun teşkil edebiliyor. bir problemi çözerken başka sorunşar çıkarabiliyor.Bence  Kafelerde  pfsensenin  muti-wan  layer 7, traffic shapser özelliklerini aktif kullanmak daha mantıklı olmakta. • haklısınız farklı farklı konulara yazarak form kirliliği yapmış olabilirim kusura bakmayın ama 3 gündür bu olayla uğraşıyorum takdir edersinizki bu işlemin olması yüzünden dahada uğraşacağım ondan dolayı bir cevap bulurum düşüncesi ile yazdım.
  ben oyunları güncelleme için pfsense yı yınede kullanmak ıstıyorum
  gerekırse sadece oyun guncellemesı cıktıgınde devreye alıp dıger zamanlar pfsenseyı kullanmayabılıırm benım işime sadece oyun güncellemesi için lazım pfsense ılgı alakanıza tşk edıyorum. • Selam,

  Oluşturdugunuz kuralı kabaca gözden geçirdim son satırın mükerrer oldugunu gördüm onu kaldırıp dener misiniz? Bir de önemli bir detay dashboard a bakar mısınız ne kadarlık bir disk alanının kullanıldıgına. Eğer ki bu güncellemeler çok yer tutuyorsa ve sizde cache için yeterli alan bırakmadıysanız bu da sorun teşkil edebilir. Bir diğer alternatifte kuralınızı ilk etapta bir oyun (site) için değiştirip deneyiniz. Aklıma gelenler şu an bundan ibaret. Aşağıya ilgili satırı silip güncel halini gönderiyorum.
  –--------------------------------------------------
  refresh_pattern windowsupdate.com/..(cab|exe) 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern download.microsoft.com/..(cab|exe) 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern au.download.windowsupdate.com/..(cab|exe) 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern ll.leagueoflegends.com/..* 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern com-services.pandonetworks.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern com-nytk24.pandonetworks.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern nt3.ggpht.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern nt2.ggpht.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern com-nytk25.pandonetworks.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern com-cks.pandonetworks.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern nfinity-icdn.pandonetworks.com/..(zip|exe) 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern burda.cdnetworks.net/..(cab|zip) 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern dl.heroesofnewerth.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern masterserver.hon.s2games.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern l3cdn.riotgames.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims;range_offset_limit -1;
  redirect_program /usr/local/bin/squidGuard -c /usr/local/etc/squidGuard/squidGuard.conf;redirector_bypass on;redirect_children 3

  Sevgilerle,
  SGTR • @tuzsuzdeli:

  Çok garip,
  daha bugün oraya apple'dan yapılan downloadlar için de birkaç satır ekledim. (itunes bir update çıkarıyor 100mb, kullanan en az 10 client'ım var)
  tekrar chrome ie ve firefox ile test ettim, hiçbir sorun yok bende.

  bu vesile ile bendeki son durumu da ekleyeyim
  squidguard'lı konfigürasyonda şunu tavsiye ederim. widowsupdate+apple/itunes update

  refresh_pattern appldnld.apple.com.edgesuite.net/..(cab|exe) 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern swcdn.apple.com/..(cab|exe) 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern windowsupdate.com/..(cab|exe) 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern download.microsoft.com/..(cab|exe) 4320 100% 43200 reload-into-ims;refresh_pattern au.download.windowsupdate.com/.*.(cab|exe) 4320 100% 43200 reload-into-ims;range_offset_limit -1;redirect_program /usr/local/bin/squidGuard -c /usr/local/etc/squidGuard/squidGuard.conf;redirector_bypass on;redirect_children 3

  acaba kullandığınız sistemi(pfsense versiyonu ve squid,squidguard versiyonlarını) de yazabilir misiniz? • Bu mesajı yazdığımda Pfsense 1.2.3 vardı :)
  İki sene olmuş. • @tuzsuzdeli:

  Bu mesajı yazdığımda Pfsense 1.2.3 vardı :)
  İki sene olmuş.

  peki şuan aynı sürümü mü kullanıyorsunuz eğer 2.0a geçtiyseniz onda da herşey burda yazdığınız şekilde mi ayarlanacak :) • Biz artık windows ve office updateleri wsus üzerinden yapmaya başladığımızdan, bu sistemi uzunca bir süredir kullanmıyorum.
  2.0'da çalışıp çalışmadığını bilmiyorum.
  Ama çalışmaması için bir sebep yok, çünkü olayp pfsense ile değil squid ile alakalı.
  Squidde de pek bi değişklik yok uzun süredir :) • Bende şimdi verdiğiniz ayrı uyguladım bakalım çalışacak mı • Merhaba

  Daha önce 1.2.3 versiyonda windows update i kullanıyordum.Sorun yoktu.Fakat 2.0 versiyonda bir türlü updatelericache atmıyor.Yani faydası yok window update lerde.Bir tane normal pc de kurulu ( önceki versiyonun yerine ) bir tane de Vmware makinede .Acaba bir yerde hatamı yapıyorum diye test edeyim dedim.Ancak her iki taraftada updateleri cache lemiyor.Oysa benim için çok önemli.Paketlerden benim kurduğum sadece squid var.Defalarca kurdum kaldırdım.Olmadı fabrica ayarlarına dönüp tekrar set ettim.Cacheleri boşalttım ama olmadı olmadı olmadı.Yeni kurulum yaptım gene olmadı.Ayarları aynen sizn dediğiniz gibi yapılıyor.Ben nerede hata yapıyorum veya nereyi atlıyorum.Fikriniz varsa öğrenebilirmiyim. • peki uzantısı olmayan dosyalarda nasıl bir kural yazıcaz örneğin;
  www.google.com/binary isimli bir dosyamız var bu dosyayı nasıl cache kaydetmesini sağlayacağız.

  refresh_pattern www.google.com/.. 4320 100% 43200 reload-into-ims

  bu kural bir işe yaramıyor. nasıl birşey yazarsak cache e almasını sağlayabiliriz. şuanda internet kullanıldığından dolayı deneme yapamıyorum. daha önce tecrübe eden varsa yardımını bekliyorum.


Log in to reply