Loglama hakkında soru ve radius gatewayy yönlendirme yardım • Soru 1: 2 farklı wan var. Radiusda girilen kullanıcı adına göre hangi wandan internete çıkacağını belirlemek istiyoruz. bunu nasıl yaparız.

  soru 2 : ghost kurulumunu kolay ve sorunsuz bir şekilde kurduk fakat loglama istediğimiz gibi olmuyor yani radiusda girilen kullanıcının hangi siteye ne zaman giriş yaptığı lazım. squid ve squid guard yüklü. üstüne lightsquid kurduk lightsquide girince ip bazlı veya mac bazlı bakabiliyoruz. biz radius dan girilen kullanıcı adına göre nere girmiş o lazım. 1 bilgisayarı belki 10 kişi kullanıcak çünkü. • merhaba,
  1. sorunuzun pf tarafında bir karşılığı yok, yapınızda vlan mevcut ise, dinamik vlan tarafını inceleyebilirsiniz.
  2. soru, hotspot için istediğiniz tarz loglamayı, yazılım bilginiz mevcut ise, ellerinizi kirletmeden şuan kullanmak mümkün görünmüyor.
  ticari olarak, coslat hotspot üzerinde istediğiniz çözüm uzun zamandır mevcut, isterseniz görüşebilirsiniz. • mümkün değilmi yani 1 sorumu gerçekleştirmek ?

  coslat 6 bin tl + kdv istedi. biz okuluz çok pahalı.. • Yunus bey merhaba,
  okulunuzda hangi görevde bulunduğunuzu bilmemekle birlikte, open source noktasında, her talebinizin karşılanması mümkün değil.
  talebiniz sizin için, basit veya fazlasıyla gerekli olabilir, bu gerçekleştirilebileceği anlamına gelmez.
  çok arzu ederseniz, open source tarafında yazılım yönünüzü geliştirip, çözümü üreterek kullanabilir, hatta gönüllü olarak dağıtabilirsiniz.
  Samet, ghost'u ticari beklentisi olmadan dağıtsa da, kullanıcıların fazlasıyla iyi niyetin dibine vurması ve bazı arkadaşların ürünü kendilerinin yaptığını iletip, ticari olarak satmasından dolayı, ülkemizin gerçekleri ortaya çıkmakta.
  bugün portal adminler iletebilirler belki günlük giriş sayısını. ancak portala katkı sağlayıp, paylaşımda bulunan gönüllü sayısına da aynı biçimde bakmak gerekir.

  ticari konsepte gelirsek eğer, 1 soru diyorsunuz ya, küçük bir örnek vereyim, marka belirtip,direk karalama yapmak istemiyorum.
  on binlerce dolar ödenen global bir markaya, kullanıcıların çok büyük bir bölümü, yıllardır talep etmesine rağmen, service group bazlı, dnat rules ekletilememekte.

  coslat tarafına gelince, pahalılık göreceli bir kavram. farklı markalar istediğiniz çözümü sağlayıp, bedel olarak ne istiyorlar, buna bakmak lazım.


Log in to reply