Online oyun engelleme işlemi hakkında • Merhaba,

  Şirketimizde online oyun oynanmaması üzerinde pfsense üzerinde oyun clientlerini engellemek üzere kural oluşturmak istiyorum. Bir kaç online oyunun portunu internet üzerinden buldum. Kurallara portlarını block olarak ekledim fakat oyunun clientini açtığım zaman sunucuya bağlanıp çok rahat güncellemesini alabiliyor. Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz ? Nasıl bir kısıtlama yapabilirim ? • merhaba,
  hangi oyunları engellemek istediğinizi bilmemekle birlikte, tek, tek port engelleyerek çözüm üretmek zor olacaktır.
  ssl filter veya manual proxy kullanarak, url bazlı istediğiniz oyunların erişimini kapatabilirsiniz. ( sadece web trafiği olanlar )
  tabi trafiği analiz edip, url'lerin tespiti gerekiyor.
  portlar için, tüm trafiği kesip, sadece istediğiniz portlara erişim vermek, daha kolay olacaktır.
  daha net çözüm istiyorsanız, ng sınıfında ve uygulama kütüphanesi geniş ticari çözümleri inceleyebilirsiniz. • Client-Server mantığı ile çalışan yani Lol, Knight online, Metin2 tarzı oyunların erişimini kapatmak istiyorum. Bunun için aynı yöntemi izlemem yeterlimi farklı bir yöntemi varmı ? Kurallar kısmında bu oyunların güncelleme ve sunucuya baglanma portlarını kapattım. Portlarını kapattıktan sonra tekrar bağlantı kurulduğunu fark ettim farklı bir işlem yada olayı mı var bunun ? • belirttiğim çözümleri uyguladınız mı ? • Trafik analizini daha yapmadım. Personeller akşam vardiyasında oldukları için akşamdan analizi başlatırım. Analiz için wireshark kullanmam uygunmu ? Diğer yöntemleri urlleri tespit ettikten sonra deneyeceğim.


Log in to reply