Pfsense ve accespoint ilişkilendirilmesi • merhabalar pfsense forumundaki tüm yazılarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  benim 1 adet pfsense makinam var 192.168.3.1 ip blogunda çalışıyor switch aracılıgı ile 16 acces point ile internet yayını yapmak istiyorum.(hali hazrıda pfsensesiz yapıyorum)

  şöyle bir sorum olacak elimde tplink 741nd ap-router lar var switchden aldıgım kabloyu  ap-router wan portuna takıp  ap üzerinden farklı bir ip blogundan yayın yapar isem captive portal kullanabılırmıyım.
  yani şöyle pfsense 192.168.3.1 de çalışır iken apler 192.168.4.1 de çalışsa captive portal sağlıklı kullanabılırmıyım .

  sizce ap-routerları lan portuna takıp dhcp kapatıp mı kullanmayalıyım yoksa yukardaki gibimi (eğer kullanılıyor ise) kullanmalıyım.

  iyi forumlar • Aynı ip bloğunun içinde olması lazım. Ap lerden dhcp koşturma hocam o senaryoda captive ekranı gelmeyecektir. • cevabınız için teşekkürler fakat şöyle bir durum var  ap ler kullanıcıların ulaşabılecegı bır konumda aplerden birini eğer sıfırlar iseler default ayarlarda dhcp açık konuma gelecek ve ip dagıtmaya başlayacak böyle bir durumda geri kalan 15 ap da aksaklık yaşama ihtimalim nedir ? saygılar hayırlı geceler • Ertugrulgazi bey merhabalar sisteminizde captive portal kullanabilmek için tüm  aplerin dhcp kapalı ve agda sizin dhcp ip aralıgı dışına ip atayıp kullanmanız lazım. sizin bahsettiginiz durumda cihazlar resetlenip dhcp tekrardan aktif olursa cihazların bir kısmı o resetlenen ap den ip alır bir kısmı pfsenseden bu sebeple sorun yaşarsınız ama cihazların resetlenmemesi için bir kutu vb. çözüm oluşturursanız sorun kalmaz ve cp ile rahat bir kullanım saglarsınız. • agda sizin dhcp ip aralıgı dışına ip atayıp kullanmanız lazım kısmını anlayamadım hocam

  pfsense 192.168.3.1 de çalışırken apleri şu şekilde mi yapılandırmalıyım.

  ap1 192.168.3.2 dhcp kapalı
  ap2 192.168.3.3 dhcp kapalı
  .
  .
  .
  ap16 192.168.3.16 dhcp kapalı

  ve pfsense lan interface >>> switch >>>> ap-router lan port umarım doğru anlamışımdır.

  ayrıca şöyle birşey aklıma geldi araştıracagım  modemler için kendimize ozel bir firmware yapıp. resetlendiğinde kendi belirlediğim ayarlara geri dönmesini sağlamayı düşünüyorum araştırcagım umarım böyle bir imkan vardır var ise burada paylaşacagım • @ertugrulgazi:

  cevabınız için teşekkürler fakat şöyle bir durum var  ap ler kullanıcıların ulaşabılecegı bır konumda aplerden birini eğer sıfırlar iseler default ayarlarda dhcp açık konuma gelecek ve ip dagıtmaya başlayacak böyle bir durumda geri kalan 15 ap da aksaklık yaşama ihtimalim nedir ? saygılar hayırlı geceler

  Merhaba.

  Eger sorununuz AP lerin sifirlanmasi ve disaridan mudahaleler ise kullanmakta oldugunuz cihazlara 3. parti firmware yukleyerek bu sorunun onuna gecebilirsiniz. Soyle ki;

  http://www.dd-wrt.com/site/support/router-database  adresinden kullanmakta oldugunuz cihazin versiyonuna uygun yazilimi indirerek standart firmware guncellemesi yapin.

  yazilim yuklenmesinin ardindan 192.168.1.1 adresine girip

  cihaz uzerindeki WAN protunu ister kullanima kapatir iterseniz LAN portuna dahil ederek toplamda 5 port LAN cikisi elde etmis olursunuz.

  administration menusu altindan reset butonunu devre disi birakarak cihazin mudahale ile resetlenmesinin onune gecmis olursunuz. bunu yapmanin yukarida bahsettigim gibi avantaji olmasi gibi cihazin IP adresini, kullanici adi ve sifresini de unuttugunuzda da cihaza erisim gibi dezavantaji bulunmakta.

  ddwrt yazilimini yuklediginizde cihaz orjinal yazilimindan daha stabil ve daha esnek calismakta.

  alternatif olarak OPENWRT yazilimini da deneyebilirsiniz fakat bu yazilimda reset butonunun devre disi kalmasi mumkun degil.

  yukarida anlattiklarimi yapmak istemezseniz cihazin icini acip reset botununun iletken yolunu keserek islevini devre disi birakabilirsiniz.

  saygilar. • Mikrotikte ihtiyacım olmuştu reset buttonunu iptal etmeye
  imdadıma aşağıdaki shell komutu yetişti

  /system routerboard settings set enable-jumper-reset=no

  tp link ise bütün cihazlar shell erişimi verir belki tp-link türkiye
  default conf. firmware i yerine custom firmware yapılırsa çözülür.


Log in to reply