Openvpn to lan and opt1 • merhaba

  openvpn i kurdum ve kullanıyorum, hiçbir sıkıntım yok şimdilik. meraktan denemelere başladım. acaba bu openvpn bağlantım ile lan networke eriştiğim gibi opt1 networke de erişebilirmiyim diye. kullandığım sistem mac. route add ile bi deneme yaptım ama olmadı belkide yanlış ip yazdım bilemiyorum okadar. bu konuda yardımcı olabilecek var mı?

  lan: 10.1.1.0/24
  opt1: 10.5.0.0/21
  ovpn: 172.16.0.0/24

  kullandığım komut:```
  sudo route -n add -net 10.5.0.0/21  172.16.0.1

  
  EKLEME: bu komut ile pfsense opt1 ip adresinden erişebildim. ama opt1 networkünde olan cihazlara erişemiyorum. acaba firewalla kural mı eklemek lazım?


 • merhaba,
  cli üzerindeki route tanımlamanızı kaldırıp, openvpn server / custom options altına ilgili route tanımlamanızı yaparak deneyin. • @tcjackal:

  merhaba,
  cli üzerindeki route tanımlamanızı kaldırıp, openvpn server / custom options altına ilgili route tanımlamanızı yaparak deneyin.

  evet denedim. gayet te güzel oldu. ama sadece pfsense makinaya erişebiliyorum. opt1 veya lan networkunde olan herhangi bir makinaya ulaşamıyorum. önceden herhangi bir ayar çekmeden erişebildiğimi hatırlıyorum ama yanlış da hatırlıyor olabilirim.

  opt1 veya lan networkunde olan cihazlara nasıl erişeceğim? • merhaba,
  lan/opt int. tarafında bulunan hostlarda gateway tanımlı mı ?
  lan/opt/openvpn int. kurallarını kontrol ettiniz mi ?
  gerekli izinler mevcut ?


Log in to reply