5651 Cron Problemi Alternatif Çözümü • Arkadaşlar merhaba,

  Bülent beyin derlediği 5651 Log uygulamasında ki cron problemi gördüğüm kadarı ile bir çok arkadaşımıza sorun olmuş.

  Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki; 2.1.x sürümlerinde bu problemin çözümü çok basit.
  Yapmanız gereken tek şey, temiz bir pfSense kurduktan sonra paketlerde ilk CRON yüklemesi sonra Squid3 şeklinde devam etmektir.
  Altını çiziyorum, hiç bir paketi yüklemeden ilk olarak CRON'u yüklerseniz kesinlikle problem çıkmayacak /var/TIB5651Tr/TibDailyControl klasörünü başarılı bir şekilde 5 dk da bir dolduracaktır. (Serdar Bayram'ın bloğunda bir yorumda farkettim, ilginç bir şekilde cidden işe yarıyor. :D)

  Gelelim 2.2 ya da 2.3 sürümlerine.
  Bunun için bir çok çözüm üretilmiş ama görev zamanlamak falan biraz uğraşlı olduğu için daha pratik bir uygulama geliştirdim ve testleri yaptım.
  Gelelim çözüme;

  /usr/local/www/ klasörüne 5651arp.php dosyamızı atıp chmod 775 /usr/local/www/5651arp.php komutunu koşturmakla başlıyoruz.

  Bu dosya da php'nin exec fonksiyonunu kullanarak cron yerine /sbin/TIB5651ARPrun.sh dosyamızı çalıştırıyor ve işlemi başarı ile tamamlamış oluyoruz.
  (pfsense'de exec in standartta açık olması da pek ironik)
  Dosya içeriği ;

  #!/usr/local/bin/php -q
  $komut = "sh /sbin/TIB5651ARPrun.sh";
  echo exec($komut);
  exit;
  ?>

  kısaca http://192.168.1.1/5651arp.php dosyasına erişince bu iş tamam oluyor.

  Gelelim bu işi zamanlamaya; bunun için de vb.nette ufak bir uygulama hazırladım. Programı açıp pfSense ip adresimizi yazıp başlat dememiz yeterli.
  Kayıt defterine de ip adresini kaydedip, sürekli ip yazmaktan kurtulmuş oluyoruz.

  VB.net ile olduğu için framework kurmanız gerekiyor.

  Derliyorum: 5651arp.php dosyamızı www klasörüne atıyor, 775 chmod izni veriyor ve programı çalıştırıp ip girip başlat diyoruz. Uygulamamız otomatik olarak her 5 dk da bir scripti çalıştırıyor.

  Not  : sbin deki dosyanın ismini TIB5651ARPrun.sh diye belirlemişim, sizinki farklı ise değiştirmeyi unutmayın.
  Not 2: vb.nette webbrowser eklentisi geçersiz ssl de sayfaya devam etmez diye düşündüğümden pfsense web conf arayüzünü https:// değil de http:// şeklinde yapılandırdım. Pfsense webConfigurator'u http yapmayı unutmayın yoksa çalışmaz :)

  İndirme adresi ;

  http://www.3kare.com.tr/5651.zip

  Umarım faydalı olabilmişimdir.

  Saygılarımla, • Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için, ilk yöntemi (temiz kurulumdan sonra cron yükleme işlemini) 2.2 veya 2.3 sürümlerinde deneme şansınız oldumu acaba? Bu sürümlerde de işe yarıyor olabilir mi?

  Denemediyseniz denemek istiyorum şahsen 3. parti bir uygulama kullanmadan pfsense içinde çözebilirsek daha iyi olur diye düşünüyorum.

  Eğer denediz olmadıysa, ikinci yöntem (cron yerine direk php yi çalıştırmak) için,  ben farklı bir script kullanıyorum. Php ile değil python ile hazırlanmış. Bu script için böyle bir mantık yürütebilir miyiz? (Python tarayıcı ile tetiklenirmi bilmiyorum.) • Birde bülent beyin konusunun linkini veya dosyalarını ekleyebilirmisiniz belki onuda kullanabiliriz. • Konuyu buldum, 2.1.5 e temiz kurulum sonrası dediğiniz gibi yaparak işlemi bitirdim. Herşey tamam. Cron dahil, otomatik yazıyor. Ama tüm loglar da tarih 00/00/0000 ve saat 00:00 görünüyor.Neden olabilir • Merhaba,

  Cronu yükleme mevzusu sadece 2.1.x sürümlerinde işe yarıyor. Diğerlerinde ne yazık ki yaramıyor.

  Elinizdeki betiği upload edebilirseniz bir bakabilirim. Tarih hatası ile ilgili hiç bir fikrim yok. Daha önce aynı problemi yaşıyan da duymadım açıkcası. Bir kaç farklı yükleme ile kontrol edebilirmisiniz?


Log in to reply