• selamlar.
  iş yerinde pfsense 2.3.1 üzerinde çalışan bir ağımız var. yaklaşık 150 gündür sorunsuz çalışıyor.
  10 adet masaüstü bilgisayarımız ve personelin cep telefonlarında kullanması için wifi ağımız var. bunlar kimlik kontrolüne uğramadan direk internete girebiliyor. misafir - müşterilerimizin kullanması içinde yine aynı internet hattı üzerinden radius ile tc kimlik numarası kontrolü yaptırıp internete girebilmelerini sağlıyorum. ssl filtreleme dışında bir sıkıntımız yok.  vs. vs. vs.

  bugün elime bir tane watchguard XTM 330 cihaz geçti. güvenlik ve firewall konusunda çok derin bilgim yok. pfsense kurulumunu da buradan öğrendiklerimle yaptım.

  sormak istediğim şu, XTM 330 ile ne yapabilirim? pfsense ile birlikte kullanabilir miyim? kullanabilirsem bana avantajı ne olur? kullanamazsam sizce pfsense ile devam mı etmeliyim yoksa XTM 330 e mi geçmeliyim?


 • Yanlış bilmiyorsam XTM 330cihazları lisanslı hiç kullanmadım teknik özelliklerine internetten baktım stabil çalışan iyi bir cihaza benziyor. Pfsense konusunda devam etmenizi öneririm nedenlerine gelince. Pfsense ücretsiz olaması ilk tercih sebeplerimden, donanımı iyi bir cihazda yapamayacağı birşey yok http/https filtreleme yapmakta IDS/IPS snor özellikleri kullanılabilir, virüs taraması yapabilir, radius ve kendi kullanıcı bölümüylebüüyük utm cihazları ile yarışabilecek kapasitede bir yazılım . 5651 log yasasına görede düzenlerseniz her işinizi görecektir. Türkiye'de pek kullanılmasada Dünyada büyük firmalarda aktif kullanımaktadır. Tavsiyem Pfsense kullanmanız.


 • cevap için teşekkür ederim. tek sıkıntımız sertifika yüklemeden https filtreleme yapamıyorum. şu an için bende pfsense ile devam etme düşüncesindeyim.


 • @oguzk06:

  cevap için teşekkür ederim. tek sıkıntımız sertifika yüklemeden https filtreleme yapamıyorum. şu an için bende pfsense ile devam etme düşüncesindeyim.

  Sizi böyle alabiliriz.

  https://forum.pfsense.org/index.php?topic=123874.0


 • samet arkadaşın paylaşımından faydalan zira kendisi bu konuda üstaddır. Benim sana tavsiyem wpad.dat ile proxy adreslerini dağıt farkedeciksinki kullanıcılar internete daha hızlı çıkıyorlar.