Hotspot ve Log İmzalama Yardım • Merhabalar;

  Pfsense de çok yeni biriyim,birkaç sorum olacak cevaplarsanız çok teşekkür ederim.

  Serdar Bayramın makale serilerini okudum, orada ghost scripti üzerinden hotspot kurulumunu gerçekleştirdim. Bu modülde alınan logların 5651 yasasına uygun olduğu makalede belirtilmiştir. Peki ben bu yasaya uygun logları  bir windows makinede nasıl kaydettirir ve imzalatabilirim?

  Bu arada makale serilerinde serdar bayram bey log imzalamayı da anlatmış bulunmakta fakat ghost modülü ve TİB modülü için makalelerde farklı pfsense versiyonları üzerinden kurulum yapılmasını söylemiştir. İki modül bir arada sorunsuzca çalışabilir mi? Ghost modülü logları tutuyorsa Tib modülünü kurmama gerek var mı, kurmadan sadece ghostun tuttuğu logları imzatalabilir miyim?

  Konudan alakasız olarak da şuanda(19.01.2017) pfsense paketlerine ulaşamıyorum, genel bir sorun mu yoksa benim networkümden mi kaynaklanıyor ?
  Aldığım sorum ; Unable to communicate with https://packages.pfsense.org. Please verify DNS and interface configuration, and that pfSense has functional Internet connectivity.

  Şimdiden teşekkür ederim. • Konudan alakasız olan hatayı çözdüm aynı hatayı alan arkadaşlar için öneri niteliğinde paylaşıyorum. Pfsensei kurduğumda lan internete çıkamıyor ama pfsenseden herhangi bir yere ping atabiliyordum. Ben pfsense web arayüzünden service/dhcpserver/lan sekmesinde dns atadım ve lanında internete çıkmasını sağlayabilmiştim. Ama gene de paketleri yükleyemiyordum. Sorunu system/generalsetup sekmesinde wan bacağına dns atayarak çözdüm ve lana atadığım dns i kaldırsam da hem paket kurulumuna ulaşabiliyorum hem de landan internete çıkabiliyorum.

  Yalnız gene de diğer soruların için cevap bekliyorum :( • 5651 Sayılı Kanun'a uygun olarak log tutuyor ancak bu logların imzalanması gerekiyor. Bu yüzden tutulan logları FTP ile gönderdiğiniz Windows bilgisayarda TİB'in yazılımı ile imzalatmanız gerekiyor. Sorunuzu tam olarak anlamadım ama kanundaki imza kısmını anlamamış gibi görünüyordunuz.


Log in to reply