Static Route Sorunu • Merhabalar;

  PfSense 2.3.2 kullanıyorum. Yapıda 1 adet DSL, 1 Adet Metro Ethernet, 2 Adet Lan Interface tanımlı. Yani iki internet çıkışı 2 Lan çıkışımız var. Kullanıcılardan bazıları ve sunuculardan ikisi DSL'den geri kalanların metro interface'den çıkması gerekiyor.

  Yaptıklarım şu şekilde:

  DSL hattından çıkacakların ip adresleri ile alias tanımladım.
  Static Route üzerinden bu ipleri DSL getaway'e yönlendirdim,
  Firewall/Rules üzerinden Lan arayüzüne kural tanımladım. (protocol: IPv4* Source: Alias Getaway: DSL)

  Bunları yaptığım zaman pc'ler internete çıkmıyor. Statik Route'u kaldırıp sadece kuralı bıraktığım zaman da Metro arayüzünden çıkıyor internete.

  Ne yaptıysam aşamadım. Fikri olan var mıdır? • sistemde squid proxy var mı ? • @tuzsuzdeli:

  sistemde squid proxy var mı ?

  Evet var.

  Squid Proxy ve Squid Guard kurulu aktif çalışıyor. • squid.conf dosyasına şunları deneyebilirmisiniz. squid kendi sitesinde bunu paylaşmış.

  acl dsl_service_net src 10.0.1.0/24
  acl metro_service_net src 10.0.2.0/24

  tcp_outgoing_address 192.168.1.1 dsl_service_net
    tcp_outgoing_address 192.168.2.1 metro_service_net

  dsl gateway=192.168.1.1
  metro gateway=192.168.2.1

  squid.conf dosyasında yaptığınız değişiklerin kalıcı olması için bu işlemi yapmalısınız.

  WEB tarayıcınızın adres çubuğuna pfSense ürününüzün IP adresini yazdıktan sonra erişim bilgilerini dolduruyoruz ve Login butonu ile giriş yapıyoruz. Ardından menü barından sırasıyla Diagnostics -> Edit File sekmesine tıklıyoruz. Açılan sayfada Path to file to be edited yazılı kısma /usr/local/pkg/squid.inc yazdıktan sonra Load butonuna tıklayabilir ve düzenlemek istediğiniz sayfaya direkt erişebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise Edit File sekmesine tıkladıktan sonra açılan sayfada Browse butonuna tıklayarak Dosya Yöneticisi’nin açılmasını sağladıktan sonra sırasıyla usr -> local -> pkg klasörünün altında bulunan squid.inc dosyasına tıklayarak düzenleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
  Açılan squid.inc dosyasında file_put_contents(SQUID_CONFFILE, $conf); satırını buluyoruz ve  file_put_contents(SQUID_CONFBASE . '/squid.orig', $conf); satırı ile değiştiriyoruz.
  Ardından dosyamızı kaydetmek için yukarıda bulunan Save butonuna tıklıyoruz. Bu adımdan sonar squid.conf dosyasında gerçekleştireceğimiz konfigürasyonlar kaybolmayacaktır.


Log in to reply