• Arkadaşlar elimde 24 ve 8 mb lik iki internet hattı var  loadbalance ile 24+8=32 mb yapılabilirmi?  Yapılandırmam sonucu yaptığım testlerde hangi hattın ip ni almışsa o hattın hızını gösteriyor.


 • İki hatti birlestirebilirsiniz. Spedtest sonuclarinda iki hattin birlestigini gorursunuz fakat download islemlerinde pek ise yaramayacaktir. p2p torrentlerde bu isinize yarar birde https baglantili banka sitelerinde sikinti yasama olasiliginiz cok buyuk siz bankaya baglandiginizda ip degistigi an bankalar sizin iletisiminizi kesecektir. Https siteleri tek ip uzerinden yonlendirme yapiniz. Yapilandirmayi advanced->gateway buradan yapip rules kisminda olusturdugunuz gateway seciniz forumda nasil yapilacagi anlatilmis.


 • Aslında pfsense nin son güncellemelerinden önce iki hattın toplam hızını testlerde ve indirmelerde görebiliyordum sanki ama şimdi hız testlerinde sadece tek hattın hızını gösteriyor. Banka vs tek ip gerektiren yerleri bir alias altında topayıp onu hallettim. Kolay gelsin.


 • pfsense'de load balance ile ilgili bir sıkıntı yok, çok sağlıklı çalışıyor.
  sizin yapıda iki bağlantının hızı eşit olmadığından,
  System-Routing-Gateways menüsünden gateway'lerin advanced menüsüne girip, 24'lük hat için Weight kısmına 3 yazmanız gerekir.


 • System/Advanced/Miscellaneous kısmından

  Use sticky connections tik ini kaldırıp

  Enable default gateway switching kısmını işaretleyip  sayın tuzsuzdeli nin bahsettiği weight=3 yaptığım zaman hız testinde 24+8 = 32  yaklaşık olarak yakaladım.  Teşekkürler.

  ![Ekran Alıntısı.PNG](/public/imported_attachments/1/Ekran Alıntısı.PNG)
  ![Ekran Alıntısı.PNG_thumb](/public/imported_attachments/1/Ekran Alıntısı.PNG_thumb)