Squid access.log tarih ve saat(Ip Log) • Merhaba arkadaşlar.İlk önce Samet Yılmaz arkadaşımıza katkılarından dolayı tşk. ederim. Squid ile log tutmaktayım.5651 yasaya göre artık ip log imzalama zorunluluğu kaldırıldı zaten bu sebebden dolayı ip log imzalayıcı bdk resmi sitesinden kaldırılmıştır yani yayınlanmamaktadır.  Benim sıkıntım "var/squid/logs/access.log" içerisinde girilen sitenin tarih ve saati yazmamaktadır.Ne yaptıysam bunu sağlayamadım.Yardımlarınızı bekliyorum şimdi den tşk ederim. • @bazuka:

  5651 yasaya göre artık ip log imzalama zorunluluğu kaldırıldı zaten bu sebebden dolayı ip log imzalayıcı bdk resmi sitesinden kaldırılmıştır yani yayınlanmamaktadır.

  bu bilgiyi resmi olarak nereden aldınız ? • @tcjackal:

  @bazuka:

  5651 yasaya göre artık ip log imzalama zorunluluğu kaldırıldı zaten bu sebebden dolayı ip log imzalayıcı bdk resmi sitesinden kaldırılmıştır yani yayınlanmamaktadır.

  bu bilgiyi resmi olarak nereden aldınız ?

  Yeni Yönetmelik’te;

  “Madde 5 – (1) e) Başkanlık tarafından verilen yazılım ile, (d) bendi gereğince kaydedilen bilgileri ve bu bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü ve gizliliğini teyit eden değeri kendi sistemlerine günlük olarak kaydetmek ve bu verileri bir yıl süre ile saklamak.” bendinden “Başkanlık tarafından verilen yazılım ile,” ibaresi çıkartılmıştır. Dolayısıyla söz konusu yazılım (IP log imzalayıcı) ile ilgili soru ve sorunlara destek verilmemektedir.

  Yani log tutacaksın ama imzalamaya gerek yok.Ip log ile imzalama zorunluluğu kaldırılmıştır.

  Yönetmelik
  http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.23501&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=İNTERNET TOPLU KULLANIM SAĞLAYICILARI HAKKINDA YÖNETMELİK • belirtiğiniz madde'den nasıl bu anlamı çıkarttınız bilmemekle birlikte, söyleminiz hatalı.
  resmi gazete 30035 no'lu sayısında bu durum belirtilmiş zaten.
  http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/04/20170411-3.htm
  "e) (d) bendi gereğince kaydedilen bilgileri ve bu bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü ve gizliliğini teyit eden değeri kendi sistemlerine günlük olarak kaydetmek ve bu verileri iki yıl süre ile saklamak," • @tcjackal:

  belirtiğiniz madde'den nasıl bu anlamı çıkarttınız bilmemekle birlikte, söyleminiz hatalı.
  resmi gazete 30035 no'lu sayısında bu durum belirtilmiş zaten.
  http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/04/20170411-3.htm
  "e) (d) bendi gereğince kaydedilen bilgileri ve bu bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü ve gizliliğini teyit eden değeri kendi sistemlerine günlük olarak kaydetmek ve bu verileri iki yıl süre ile saklamak,"

  İp log tutacaksın ama  imzalamaya gerek yok. Bdk sitesi https://www.btk.gov.tr/tr-TR/Sayfalar/IP-Log-Imzalayici

  İnternet kafe denetimlerinde eskiden ip log imzalayıcı baz alınırdı ve ağır cezaları vardı.Artık ip log imzalayıcıya bakmıyorlar.Btk resmi sitesinden de artık ip log imzalayıcıyı indiremezsin kaldırıldı. • @bazuka, sadece log tuttuğunuz takdirde, kanun maddesinde belirtilen doğruluk/bütünlük noktasını nasıl gerçekleştireceksiniz ?


Log in to reply