PPPoE Latency ve Packet Loss Problemi


 • Arkadaşlar Merhaba,

  Bazı pfSense makinelerimizde, PPPoE ile DSL bağlantısından internete çıktığımızda, sürekli latency yükselmeleri ve paket kayıpları yaşıyoruz. Kullandığımız modemleri değiştirdik, network kartlarını intele çevirdik ancak bu sorun çoğu lokasyonumuzda devam ediyor. İnternete yüklenildiğinde başlıyor latencyler uçmaya (500ms yada 1 sn civarlarına) sonrada %20 lere varan paket kayıpları yaşıyoruz.

  PPPoE kullandığınızda sabit olarak yaptığınız bir performans yada tune ayarı varmıdır? PPPoE kullanan arkadaşlar detaylı olarak her kurulumda neleri yaptıklarını yada nelere dikkat ettiklerini belirtebilirlermi?

  Şimdiden çok teşekkür ederim


 • Konunun PPoE ile alaksı yok.
  Eğer trafik arttığında bununla karşılaşıyorsanız, bunda da aslında anormal bir durum yok hepimiz bununla karşılaşıyoruz.
  Asimetrik bağlantılarda, özellikle DSL gibi upload'un downloada nazaran çok düşük olduğu bağlantılarda bu normaldir.

  Pfsense 2.4 ve üzeri versiyonlarda Traffic Shaper'da fq_codel opsiyonu var. Bunu devreye almak probleminizin çoğunu çözecektir (ben pratikte kullanmadım)


 • Mesajda dediğim gibi "bazı lokasyonlarda" bu sorunu yaşıyoruz. Ve bu lokasyonlarda internet bağlantısını modeme bıraktığımızda bu sorunu yaşamıyoruz.