Load balance ve Msn sorunu • merhabalar geçen 3 tane adsl hattı bağlayamamıştım sorunu çözdüm 3 hat süper çalışıyor internet çok hızlı her şey çok güzel ama msn de ses echo yapıyor ve kamera istekleri gitmiyor giderse görüntü çok takılıyor çözemedim gitti daha doğrusu biraz çözdüm msn portlarına firewall rule tanımladım istekler gidiyor ama kamera çok donuyor fakat sesi çözemedim. sticky connecttion dedim bi hattan çıkan site program orda kalsın yenileri paylaştırsın dedim o da olmadı firewall disable diyorum bu sefer hiçbir makine nete çıkamıyor. daha önce deneyen bu sorunu çözebilen varsa yardım istiyorum mümkünse. Ayrıca ufak bir not daha 3 hattı 16+8+8mbit birleştirdim ama testlerde aldığım sonuç 14mbit download 1.7mbit upload çıkıyor upload arıyor ama download olmadı sanırım trafiği test ediyorum modemleri sonuna kadar kullanmaya çalışmıyor sistem • sorunu çözemedim gittim pfsense 2.0 beta1 yükledim ama load balance olayı farklı çözemedim. 1.2.3 te sticky connections sorunlu sanırım 2.0 load balance yapan var mı ? • @tontito:

  merhabalar geçen 3 tane adsl hattı bağlayamamıştım sorunu çözdüm 3 hat süper çalışıyor internet çok hızlı her şey çok güzel ama msn de ses echo yapıyor ve kamera istekleri gitmiyor giderse görüntü çok takılıyor çözemedim gitti daha doğrusu biraz çözdüm msn portlarına firewall rule tanımladım istekler gidiyor ama kamera çok donuyor fakat sesi çözemedim. sticky connecttion dedim bi hattan çıkan site program orda kalsın yenileri paylaştırsın dedim o da olmadı firewall disable diyorum bu sefer hiçbir makine nete çıkamıyor. daha önce deneyen bu sorunu çözebilen varsa yardım istiyorum mümkünse. Ayrıca ufak bir not daha 3 hattı 16+8+8mbit birleştirdim ama testlerde aldığım sonuç 14mbit download 1.7mbit upload çıkıyor upload arıyor ama download olmadı sanırım trafiği test ediyorum modemleri sonuna kadar kullanmaya çalışmıyor sistem

  Msn konusunda bilgim yok ama forumun ingilizce kısmında bununla ilgili bişeyler vardı diye hatırlıyorum.

  Hat birleştirmelerinde 3 hattınızın toplamı kadar upload download görmememeniz normal. Çünkü speedtest siteleri paralel download/upload desteklemiyorlar.
  Ancak birden fazla makine veya bir makine de birden çok connection açarak kümülatif rakamlara bakmalısınız.
  Ben de 2 tane hat var her biri 8mb, ama telekomla bağlantıları 8, 6.5 ve 6.2 olarak sağlanıyor. Ortalama 19-20mbit görebiliyorum (kümülatif hız).

  Modemlerden bir bakın bakalım, gerçek hat hızlarınız ne ?
  ayrıca hızınız asimetirk olduğundan yani 16,8,8 şeklinde olduğundan load balance havuzunu yaparken, 16'lık bağlantının monitor ettiği Ip numarasını iki defa yazın ki, bu hattı, diğerlerinin 2 katı fazla kullanabilesiniz. • tekrar merhaba
  pfsense 2.0 da outgoing load balance ın yeri değişmiş şimdi onu çözüm load balance yapabiliyorum ama hala msn de ses ve görüntü sorunu var.
  ses 2-3 kere geliyor görüntü takılarak geliyor stick connection`ı işaretliyorum bu sefer de hatları kontrol ediyorum hep tek hattan çıkıyor ard arda 2-3 sayfa açınca 1-2 tanesinde sayfa  hiç açılamıyor nete çıkamıyorum bu stick connection ı kullanan var mı 1.2.3 ü sorunlu sanıp 2.0 a yükselttim ama sorun devam ediyor sanırım bir ayarı var bunun bilen var mı ? • @tontito:

  tekrar merhaba
  pfsense 2.0 da outgoing load balance ın yeri değişmiş şimdi onu çözüm load balance yapabiliyorum ama hala msn de ses ve görüntü sorunu var.
  ses 2-3 kere geliyor görüntü takılarak geliyor stick connection`ı işaretliyorum bu sefer de hatları kontrol ediyorum hep tek hattan çıkıyor ard arda 2-3 sayfa açınca 1-2 tanesinde sayfa  hiç açılamıyor nete çıkamıyorum bu stick connection ı kullanan var mı 1.2.3 ü sorunlu sanıp 2.0 a yükselttim ama sorun devam ediyor sanırım bir ayarı var bunun bilen var mı ?

  Sticky connection, pfsense tarafından çok önerilmeyen birşey zaten.
  bu arada adminlerden biri bir mesajda "try using sticky connection but with 1.2.1 not on 1.2"
  böyle yazmış faydası olur mu size bilemedim. • cevabınız için teşekkür ederim araştırmalarım ve denemelerim sonucunda sağlıklı çalışmadığını gördüm ben de ama bi çözüm bulamıyorum. benim asıl amacım load balance `ı nasıl dağıtacağım konusunda yani ben hatları birleştirmek değil de yükü dağıtmasını istiyorum ama anlık değil birisi 1. nolu modemden çıktıysa işi bitene kadar orda kalsın yeni geleni 2. hatta versin yoksa dediğim gibi msn de webcam ve ses sorunu çıkıyor ispanyolca buldum benim sorunun aynısını forumda ama ona da cevap gelmemiş


Log in to reply