MULTİWAN yapamadım • Merhaba arkadaşlar ben birtürlü multiwan olayını gerçekleştiremedim. Bu konuda elinde türkçe bilgi veya döküman varsa veya açık bir şekilde anlatabilecek arkadaş varsa bana yardımcı olabilirmi acaba. Pazar günü denemdim ama bir türlü yapamadım. Wan tarafı takılı olunca internete çıkıyor. Wan tarafının ethernet kablosunu çıkartınca OPT1'e geçiyor ama internete çıkmıyor. Yapan arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum. Şimdiden  herkese teşekkür ediyorum.Kolay gelsin. İyi çalışmalar. • Selamlar,
  Yerinizde olsam, yapmak istediğiniz network şemasını çizer, pfsense konfigurasyonunu ve yaptığınız ayarları adım adım aktarır ve varsa faydalandığınız dökümanın adresini eklerdim soruya.

  Böylelikle, varsa hatanızı bulmak yoksa doğru konfigurasyonu anlatmak için sizin ve yardımcı olmak isteyenler için inanılmaz kolay olur.
  –---------
  Multiwan için http://files.chi.pfsense.org/mirror/tutorials/policybased_multiwan/policybased_multiwan.pdf adresindeki döküman işinize yarayabilir.

  Saygılar. • Merhaba arkadaşlar network yapımızdan kısaca aşağıda bahsetti,m.Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
 • squid kullandığınız için opt1'i kullanamazsınız
  loadbalance/failover yapmak istiyorsanız squidi kullanmamanız gerek. • tuzsuzdeli kardeşim dediklerinizi biliyorum. Ama yine çalıştıramadım.Şekildeki resimde ki gibi yapım var. Bunun için nasıl bir ayar ve sistem yapmalıyım. Pfsense sitesinden indirdim dökğmanı ama yinede yapamadım.Nerde yanlış yaptım bilmiyoru. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. • Probleminizi daha net tanımlayabilir misiniz ?
  Wan kablosunu çektiğinizde Wan'ı offline ve opt1'i online olarak görüyor musunuz ?
  Opt1 online iken İnternete bağlanılıp bağlanılmadığını kontrol ederken Squid'i devreden çıkarıyor musunuz ?
  Failover gatewaylerinizi oluşturdunuz mu ? (örnek resim ekledim)
 • tusuzdeli kardeş wan kısmında iken herşey normal internete çıkıyorum. Ama wan bacağının kablosunu çekince opt1 devreye giriyor ama internete çıkamıyorum.  opt1 online görünüyor. Sguid ve SquidGuard devre dışı bu işlem sırasında. Sizlerden ricam bu işi yapabileceğim açıklayıcı bir türkçe kaynak başka birşey değil.


Log in to reply