Traffic Shaping Deneyimlerim • Daha önce TrafficShaping i (TS) defalarca test etmiştim. TS yi ayarladığımda özellikle torrent hızını istediğim gibi ayarlayabiliyorrdum. Kısa süreli testlerde bir sorun görünmüyordu. Yalnızda linux belgelerinde pipe ların işlemci yükünü arttırdığını okumuştum.

  Geçen hafta download hızını düşürmem gerekti. TS ye başvurdum. Her şey normal görünüyordu. Ertesi gün şkayet geldi. Bilgisayar açılış hızları bile inanılmaz düşmüştü (pcler domainde).

  Herhangi bir pc den pfsense nin LAN bacağına ping paketleri bazen 2000ms gibi değerlerle gittiğini gördüm. Hızlar değişkendi bazen 4,5 paker 1-2ms de giderken daha sonra 6,7 paket 2000ms gibi değerle gidiyordu. Genelde her hangi bir PC internete erişmeye çalıştığında değerler yükseliyordu. Trafik olmayınca 1ms ye kadar düşüyordu. Pek çok şey denedim durum değişmedi. Başka bir pc ye pfsense kurdum (RAM256 P3) Squid log u kapattım. TS ayarlarında minimum denetim olacak şekilde ayarladım (sadece upload, download hızlarını girdim 800kb) fakat sorun devam etti. TS yi kapattığımda durumun düzeldiğini gördüm. Suçlu bulunmuştu. PF sende 1.2.3 de TS ağ trafiğini felç ediyor :)

  Bende mecburen, işimi tam görmeyecek olsada, squid teki "Overall bandwidth throttling" ayarını kullandım. O güzel çalışıyor. En azından HTTP trafiğini düzenleyebiliyorum, ağıda felç etmiyor.

  Squid de "Maximum download size" ve "Maximum upload size" parametrelerinin ne işe yaradığını bulamadım. Ne belgelerde görebildim ne de denemelerimden bir sonuç çıkarabildim. Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?

  TS hakkında deneyimleri olan arkadaşlar var mıdır, paylaşabilirler mi? • senden daha iyi bir test yapabilmiş kimse yok sanırım :) • -Geçen sene 6 ay boyunca kullandım hiç böyle birşey ile karşılaşmadım..
  -Henüz Beta 4 aşamasındaki PfSense 2.0 ın Release olmasını bekliyorum onunla tekrar kullanmayı düşünüyorum..
  -Şimdi aklıma geldi acaba kullandığınız ethernet kartlarınızdan biri bu işlem için sıkıntı yaratmış olabilirmiydi? • İki ayrı PC kullandım (biri Dell GX110, diğer IBM Netvista Celeron1000 ). Onboard Ethernet Kartlarını LAN yaptım. Fakat kart çiplerini bilmiyorum, bir ara bakabilirsem buraya yazayım. • off ikiside tarihi eser.. ama tabi böyle bir iş için yeterli pc ler.. markalı olmalarından dolayıda güvenilirlikleri daha yüksek.. ama tabi yinede ethernet kartları ne kadar uyumludur bakmak lazım..


Log in to reply