PfSense Kuracağım fakat… • Merhaba arkadaşlar.
  Linksys RV042 isimli cihazı aldım.Fakat almaz olaydım.
  Sorunum İki wan bağlantısı aktif iken forumlardan log out oluyorum. Bi foruma üye olabilmek için tek wanı çıkartmak zorunda kaldım.

  Wan1 e Http yi tanımlayınca internete tek hattan çıkmış oluyor bu defada downloadda (Ör:hotfile) iki hattın hızını göremiyorum.

  Eğer PFsense de böyle bir sorun yoksa (Http 80 port) u tek wan'a yönlendirmeden forumlarda log out sıkıntısı yaratmıyorsa kurmayı düşünüyorum..

  Saygılar.. • mrb use stick connetion aktif yapıp denermisin • Malesef öyle bir bölüm yok. RV042 de yada ben bulamadım. • Pf sense kullanan arkadaşlar forumlarda logout sorunu yaşıyorlarmı. Yada tek wanı http yemi yönlendiriyorlar?
  Yoksa logout problemi olmadan iki hattıda tam kapasite ile kullanabiliyorlarmı? • PfSense o işi otomatik hallediyor herhangi bir kesinti olmuyor..
  Ayrıca sticky connections PfSense'de var kurup deneyebilirsiniz.. • İki wanlı sistemde de sorun olmuyorsa çok iyi. Denememem için bir sebep yok :) • Arkadaşlar kurmadan önce son bi soru sormak istiyorum 8+8 megabit lik bağlantı var diyelim. Pardusun sitesinden dosya çekeceğim 16 megabit hızında çekebilirmiyim ? • @cemx:

  PfSense o işi otomatik hallediyor herhangi bir kesinti olmuyor..
  Ayrıca sticky connections PfSense'de var kurup deneyebilirsiniz..

  sticky connecitons ile muhtemel performans sorunları yaşayacaksınız.
  ne yazık ki, pfsense'in geliştiricilerinin bile "çok zorda kalmadıkça önermiyoruz" dediği bir opsiyondur.
  ancak belki işinizi görebilir denemekten zarar gelmez.

  ve evet bazı forumlar, muhtemelen login olduğunuzda ip bilgisini bir cookie'ye yazıyor ve bunu kontrol ediyor.
  birden fazla hattınız olunca da iki de bir logout oluyoruz, bizim de başımıza geliyor.
  şimdilik bir çözüm üretemedim ben de.

  sticky connecitons'ı da kullanmadım. • @Kale17:

  Arkadaşlar kurmadan önce son bi soru sormak istiyorum 8+8 megabit lik bağlantı var diyelim. Pardusun sitesinden dosya çekeceğim 16 megabit hızında çekebilirmiyim ?

  Standart bir ftp client'ı ya da internet browser'ı ile çekemezsiniz. Orda en fazla göreceğiniz 8 megabittir. Çünkü tek hat kullanır.

  Ancak karşı site izin veriyorsa (ki artık vermeyen kalmadı) ve dosyayı birden fazla parçaya bölerek download eden programlar kullanıyorsanız o zaman 2 hattı da aynı anda kullanacağı için 16 megabit'i kullanabilirsiniz. • Yani pfsense de de bu logout sorunu mevcut ? • Mevcut
  Ama her forumda değil, bahsettiğim tipteki forumlarda.
  Keza bu loadbalance işi, özel kural yazmadığınız müddetçe, bazı bankacılık veya benzeri bazı güvenli sitelerde de sorun çıkarır. Bunun çözümü var
  Ama forumların çözümü nasıl olur bilemiyorum. • Linksys rv042 de bu soruları yaşadığım için bu sistemi kurmayı düşünüyordum.

  Https yi tek wan çıkışına yönlendirince sorun ortadan kalkıyor.
  Forumlar içinde 80 numaralı portu tek wana yönlendirince sorun ortadan kalkacaktır ama bu defa cihaz load balance yapmayacak trafik tek hattan çıkacak sadece..

  Bu sistemde de böyle sanırım mantık ?


Log in to reply