Internet cikis ayarini yapmak :( • Arkadaslar merhaba,
  Tahmin ederim cok kolay bir soruyla vaktinizi aliyor olmam muhtemel :( Pfsense 2.0'ı kurdum ilk ayarlarini yaptik. 2 adet ethernet karti takili. Lan bacagina web browser araciligiyla ulasip ayarlamalari yapabiliyorum. Fakat wan bacagindan bir turlu internete cikmayi basaramadim. Interface\wan sekmelerinden ayarlarina giriyorum pppoe'yi secip TTnet kullanici ayarlarini giriyorum. Fakat bir turlu baglanti saglanamiyor. Nerde hata yapiyorum sizce?

  Iyi Calismalar… • ağ yapılandırmanızı şematize eder misiniz ?!

  Mesela şu konudaki gibi :
  http://forum.pfsense.org/index.php/topic,30406.0.html • -Garip gelecek belki ama Pppoe icin kullanici adi parolayi girdiginiz yerin hemen altindaki "service name" i bos birakmayin.. ben boyle cozmustum.. Mesela sadece ttnet yazin oraya.. • Merhaba,
  Wan ayağında yaşamış olduğunuz bu sıkıntının sebebi,
  *** Pfsense üzerinde pppoe aktif hale getirip isp bilgilerini girdiğiniz takdirde modeminizi bridge mode getirmek zorundasınız.**
  Bu şekilde bir yapının faydası, modemin sadece bilgi akışını sağlayıp, üzerinde ek bir işlem yapma gereksinimini ortadan kaldırmak.
  Örn: Pfsense üzerinde aktif edilen bir port'un, modem üzerinde de açılma gerekliliği gibi.

  • Eğer modemi bridge moda getirmeden internete çıkış yapmak isterseniz,
   İster Wan bacağını, dhcp moda getirebilirsiniz ki modemden otomatik ip olarak erişiminiz tamamlanır.
   Yada Static moda kullanarak modem ip aralığı içinde, kullanılmayan bir ip'yi pfsense wan bacağı için atarsınız.
   Keyifli çalışmalar


 • Sisteme 3 Ethernet var. Lan ve Wan'a atadigim kartlari degistirdim. Wan bacagi staticken online gozukuyor ping atabiliyorum, pppoe yaptigim anda disable oluyor. Modem bridge modda. Birturlu baglanti saglayamadim. Gozumden kacan ne olabilir acaba ?

  Tesekkurler.


 • Pppoe ozelligini kullanarak ne yazik ki bir turlu baglanti saglayamadim. Son olarak modemden dhcp acip,Pfsense DMZ olarak tanimlayarak internete cikartmayi sagladim.

  Gosterdiginiz ilgi ve yardimdan oturu tesekkur ederim (!?).
  Iyi Seneler…


Log in to reply