Internete Baglanamıyoruz • Merhabalar

  pfSense i bir arkadaştan duyduk ve kullanmakta olduğumuz smoothwall un patlaması sonucu bide bunu deneyelim dedik ama bir türlü internete giremiyoruz.

  Şimdi yaptıklarımızı aşama aşama anlatayım.
  Öncelikle smoothwall dan kullanmakta olduğumuz ip dns gateway vs alıp bi kenara not ettik-ki hatırladığım kadarıyla bu numaralar ISP tarafından mektup ile gönderilmişti.
  Örnek olarak:
  IP:111.222.123.171
  Gateway 111.222.123.169
  subnet Mask: 255.255.255.248
  Primary DNS:195.58.160.194
  Secondary DNS: 195.58.161.122
  Modemi direkt olarak bilgisayara bağlayınca internete girmiyor ama ethernet kartının ipv4 kısmını bu numaralarla doldurunca internete anında giriyor.

  Bilgisayarda anakarta entegre ağ kartı war ve 1 tane ekstradan ağ kartı taktım( yani 2 ağ kartı war )

  CD den 1.2.3 sürümünü boot ettik VLan istiyormusun sorusuna No dedik, Lan sorusuna a deyip lan kartını bilgisayar ile laptobum arasına bağlayıp Enter ladık ve Lan ı tanıdı aynı şekilde WAN ı sorduğunda a deyip Modeme bağlayıp enter ladık.
  sonra 99 tuşlayıp kurduk.
  kurulum bittikten sonra Setup wizard ı açıp ayarlamalara başladık:
  hostname girip domain i lokal olarak bıraktık ve dns olarak yukarda yazdığımız dns leri kullandık
  WAN interface kısmını static yaptık
  ip Adresini 111.222.123.171/29
  gateway i 111.222.123.169
  yaptık ve bu sayfada daha başka hiçbir şeyi değiştirmedik
  son sayfada LAN ip adres kısmını 192.168.1.1 subnetmask 16 yaptık ( aşağı yukarı 100 120 bilgisayar bağlanacak en iyi ihtimalle )

  son sayfada şifreyi değiştirdik sonra reload deyip bekledik

  Yaptıklarımız bunlar.sorun ise belli ne internete girebiliyoruz nede google yahoo vs ping atabiliyoruz
  ama lokal ağda bilgisayarlar birbirini görebiliyor (samba server a bağlanıp film izlemek dosya yedeklemek vs işlemleri halledebiliyoruz)

  bizim derdimize bir dewa war mıdır?

  Birde son bir soru; internetimizde smoothwall dayken sürekli yavaşlamalar hatta durmalar oluyordu. Burdan okuduğum kadarıyla güçlü bir ethenet kartı almak gerekiyormuş sıkıntı yaşamamak için birbirinin aynı 2 ethernet kartı mı almalıyım yoksa farkllı olsa olur mu ? ve ethernet kartlarını değiştirinceher şeye en baştan mı başlamam gerekiyor yoksa sadece lan ve wan ı tanıtsam yeterli mi
  Bu arada kabloları doğru taktığımdan ve sağlam olduğundan eminim aynı kablo ile laptobumu internete bağladım • Merhaba öncelikle pfsense dünyasına hoşgeldiniz :) Önceki kullandığınızı bilmiyorum ama pfsense gerçekten iyi iş görüyor.
  -Hocam ilk tavsiyem pfsense 2 yi kurmanızdır.
  Kuduktan sonra Wan ' ı statik değilde DHCP yaparsanız zaten ip yi kendisi alcaktır.Ek bir ayar yapmanıza gerek yok.Siz sadece lan bacağına ulaşacağınız ip ' yi ayarlayın ve pc lerin alt ağ geçidine onu yazın. Ek bir ayara gerek yok benim bildiğim.Tabiki bende pfsense' de yeniyim. Elimden geldiğince yardımcı olmaktan mutluluk duyarım. • Hocam cevap için öncelikle teşekkürler ama bizim sorunumuzu çözmedi.
  Sorunu tesadüfen hallettik gerçi, static routes kısmında kendi otomatik olarak mı bilmem ama bir şekilde farklı bir ip adresi atıyor. Onu kaldırıp Interfaces->WAN kısmından da save yapınca internet geldi. Teşekkürler yinede ilginize… • 2 gün önce başka bir yerde yine pfsense kurmuştuk yine internete bağlanamama sorunu wardı. Bizim olayımız şu şekilde (Viyana'da inode kullanıcıları için ) internete başvurunca Bussiness tarife olduğundan galiba 4 portlu bir xDSL modem geliyor ve 4 adet Static ip den birini ( duruma göre hepsini ) ağ kartı ayarlarında ayarla gir internete şeklinde.

  Bu bağlantı olayını tekrar belirttikten sonra yaşadığımız sorunu başka bir ip numarası vererek çözdüm. Sizinde benzer bir durumuz war ve benzer bir probleminiz war ise siz de farklı bir ip vermeyi deneyin


Log in to reply