Captive Portal WLAN Router kullanınca şifre sormuyor…


 • Merhabalar

  pfSense 1.2.3 yüklü sistemde Bandwithd+Rate yüklü

  Captive portal açık durumda ve herkese kullanıcı adı şifre verildi

  4 katlı bir binada 1 adet access point ile her yerden internet çekiyor durumda olmasına rağmen 100 kişi bağlanacak die 2 AP we 2 WLan Router ı switch ile pfsense in Lan ayağına bağladık.

  Sorun şu şekilde Captive Portal AP lerde sorun çıkarmıyor gayet normal çalışıyor ama bazı işgüzar arkadaşlar kullanıcı adı şifre girmeye üşendikleri içim ( bak yazdım sinirim tepeme vurdu yine ) wlan router ı kapatıp açıyorlarmış şifre sormadan internete girebiliyorlarmış.

  Bunların bu yaptıklarına nasıl dur diyebilirim. WLan için AP ve Routerlarda herhangi hiçbir işlem yapılmadı sadece hepsine aynı isim ve şifre verildi o kadar

  Birde yakın zamanda binaya kablo döşeyeceğiz sistem şu şekilde olacak
  her odaya kalan kişi sayısınca network kutusu bağlanıp kabloları her katta bulunan patchpanel e SOS ler ilede üst katlara bağlayacağız. Her oda ( özellikle internetim çekmiyor kopuyor filan diyenlerden bıktığımız için) kablo ile bağlanacak ders çalışma salonunlarına sadece Wlan kuracağız. birde router ile oynayan kata sadece wlan koyacağız ki sadece AP koyucaz routerları alıp başka binada kullanıcaz.

  İmdi işimiz bittikten sonra kalkıp kendileri Router alıp takmaya kalkarlar ise şifre sorar hale nasıl getirebilirim
  Yada bilgimiz dişinda Router yada AP almaları durumunda Ağa bağlantılarını nasıl engelleyebilirim

  Aklıma ilk gelen şey yabancı Mac lari bloklamak oldu ama şöyle bir sorun war
  100 kişinin hem ethernet hem Wlan için mac adresini almak (ayrıca cep telefonlarıylada internete giriliyor) çok zahmetli olacak, hadi aldık diyelim misafir geliyormuş sürekli bu durumda misafir internete giremeyecek.

  Birde son bir soru:

  Okuldayken filan pfsense web arayüzüne bağlantı sağlayabiliyorum ama bağlı AP router vs aygıtın web arayüzüne bağlanmak istersem ( yada aygıta bağlanmak istersem) bu nasıl olacak.

  tüm kullanılan aygıtlara static ip ayarladım
  mesela bağlanmak istediğim makina 192.168.1.41
  web arayüzüne bağlantı için nasıl bir NAT ayarlamalıyım

  Bu husus ayrıca yazıcı içinde geçerli
  lokalde 192.168.0.27 no lu ip ile yazıcıya network üzerinden print yollayabiliyoruz ama karşılıklı 2 binanın internetleri ayrık olduğu için diğer binaya geçmemiz gerekiyor