500+ Üstü Donanım • 500+ kullanıcılı bir siteye (web sitesi değil apartman :) ) pfsense kuracağım nasıl bir donanım önerirsiniz. • 1- Kullanılacak band genişliği nedir ?
  2- Neden kuruyorsunuz ? Yani hangi servisler kullanılacak ? Squid, squidguard..vs • Yasaklı belli başlı yerlere bu ağ üzerinden giriş yasak olacak ve loglama olacak. Bu yüzden de Squid+squidguard+lightsquid olacak. bunun yanında antivirüs de kurmayı planlıyorum. Bağlantı süperonline'ın 100Mbit bağlantısı olabilir. • Loadbalance yapmayacaksınız o zaman
  pf 1.2.3 kurmanız mantıklı
  Squidguard ve state table için için 3GB Ram kullanın, daha fazlasını zaten sistem görmez
  işlemci olarak 100mbiti route etmek için mimimum 1Ghz olmalı ama üstüne squidguard'da çalıştıracaksınız, 2 Ghz veya biraz üzeri yetecektir, ama imkan var ise daha da hızlı bir işlemci iyi olur. Çift çekirdek ya da 64bit gereksiz.
  Antivirüs önermiyorum. 1 kullanıcı da olsa, 500'de olsa, webde gezinirken ciddi bir performans düşüklüğü yaşatıyor. • Antivirüs konusunda haklısın, kurmaktaki çekincem de o zaten. pfSense 2.0 için ne düşünüyorsun? • Merhaba,
  500 ve üstü sayıda bir network için kullanacağınız pfsense donanımı haricinde, yan bileşenlerde performansınızı en az pf donanımı kadar etkileyecektir.

  • Lokasyon olarak 500 kişilik bir yer ise , kaç adet ap olacak, bunlar hangi marka switch üzerinde toplanacak ?
  • 500 kişinin göndereceği istek değerleri 100 mbps saniye geçmeyebilir ama, anlık sorgular ethernet kartı ( lan ) üzerinde ne kadar yoğunlağa sebep olacak ?

  Sisteminizde oluşacak olan minicik bir parazit, pf lan tarafında ciddi sorunlar oluşturacaktır.
  Katlar arasında vlan kullanabilirsiniz ki, sorun yaratan vlan'ın ileşimini kesip, sistem çalışmaya devam edebilir.

  Lokasyon yapılandırmanızı öncelikle topolije döküp daha sonra uygulamaya geçmeniz, olası problemleri en aza indirecektir.
  Kurulum sonrasında yapacağınız her değişikliğin veya kesintinin 500 kişiyi etkileyeceğini ve tepkileri düşünürseniz dediğimi daha iyi anlarsınız.
  İnterneti, özellikle facebook hayatın anlamı gibi son kullanıcı için :)

  Bütçe probleminiz yok ise girişi seviyesi bir sunucu 800-900 $
  Layer 2 Manageable Switch 250 - 500 $
  ek ethernet kartı intel pro 100 gt - mt olabilir 45 - 120 $
  Keyifli çalışmalar • bu arada sormadan edemeyeceğim.
  turkcell superonline 100 mbps bağlantıyı işletmeye yada işletmenize nasıl almayı planlıyorsunuz.
  Vatadanşlar sözleşmede ortlama kullanıcı sayısını istiyorlar ve tek bağlantı için 500 kişiyi kabul edecekler mi ?
  Zaten fabrika, yurt, çok lokasyonlu kuruluşlara 200 tl'ye 100 mbps bağlantı veremeyeceğini söylüyor, genel müdürlük.
  Bizi bu konuda aydınlatırsanız veya bağlantı alabilirseniz, yazılı olarak arkadaşları hafiften yormaya başlıycam. :) • Sizin yapıda pfsense 2.0 kullanmanız için bir sebep göremiyorum.
  Zaten şu an hala geliştirme aşamasında.
  1.2.3 rüşdünü ispat etmiş durumda.

  100Mbit hız, 500 kişiye yeter mi onun takdiri sizindir ama pek yüksek bir hız olmadığını söylemeliyim.

  Ayırca sözleşmeyi nasıl yapıyorsunuz ? Yani sözleşme kimin üzerine, apartman yöneticisi bir kurum filan mı var ?

  Yarın öbürgün, bu 500 kullanıcıdan biri internet üzerinde illegal birşey yapar ise, ve siz bunu içeriden kimin yaptığını belgeleyemezseniz, bu durumda sorumluluk sözleşmeye imza atanındır.

  Böyle bir durumda Pfsense'in log opsiyonları işinizi görür mü onu peşinen kontrol edin. • açıkçası internet olayına ben karışmayacağım o altyapı hazır olacak, daha önce pfsense dışında başka cihazlarla bu işi gerçekleştirmişler. sadece bu işi pfSense ile yapmayı deneyeceğiz.


Log in to reply