MultiWan LoadBalanca failover nedir, ne ise yarar ???


 • Herkese merhaba, yine ben we yine sorularim ile karsinizdayim.

  Sistem su sekilde ( kim bilir kacinci defa yaziyorum)

  13mbit business internet baglantisi

  Pentium D 2.8 1gb DDR2 Ram 80Gb HDD WAN(Onboard Attansic L1) + LAN(Realtek 9139C) bir server uzerinde pfsense 1.2.3 + bandwithd yuklu captive portal aktif (2000/200 seklinde sinirlandirilmis) switchler we AP ile kablolu kablosuz 100 -120 civari kisiye internet dagitiyoruz

  Forumda sürekli Multiwan loadbalanca failover hakkinda sorular vs görüyorum.

  Nedir bunlar tam olarak genellikle türkce kaynaklardan aradim ne oldugunu ama kimse ne oldugunu yazmamis.

  Bunlar hakkinda detaylidöküman nerden bulabilirim forumda da baktim bulamadim.

  Esas merak ettigimiz sey aslinda  su sekilde; bazen internet ciddi anlamda yavasliyor sayfa dahi acmiyor nedenini anlamadigimiz bir sekilde.

  (ama genel olarak eh iste dedirtecek cinsten.)

  Hatlar yenilendigi icin internetten kopmalar yasandigini dusunuyoruz.

  Internet hizini su anlik arttiramiyoruz ama hatlar degistiginde 30Mbit internet alabilecez insallah.

  Bizim merak ettigimiz sey Multi Wan yaparsak ( Nasil yapildigini bilmiyoruz ama ogrenecez artik) 2 adet 12Mbit internet aldigimiz zaman internet hizi 2X12mbit mi oluyor yoksa mevcut 12mbit internet bir nevi garantiye almis mi olunuyor yani biri koparsa digerini kullanmak seklinde.

  Simdi bazilariniz diyecektirki Traffic Shaper kullansana ne die 13mbit i bosu bosuna harciyorsun seklinde.
  Beceremedik Traffic Shapper i wizard i kullanarak ayarlamaya calistik internet baglantisi koptu resmen hic bir sayfa acilmadi. Captive Portaldan 2000/200 olan baglantiyi 3000/300 e cikartalim dedik o zamanda internette hantallasma meydana geldi

  Bu arada baska bir binada VOIP server olarak kullanilmakta olan Xeon islemcili bilgisayari (2Gb Ram olmasi lazim) Intel Network kartlari ile pfsense server haline getirmeyi dusunuyoruz ama abartili bir sistem mi olur acaba. Cunku voip server ihtiyac olmadigindan bosa cikacak ( ilk etapta 40 - 50 telefon baglantisi yapilacagi dusunulup voip server kurmuslardi ama sonradan bu telefonlar kullanilmayip sadece 10 tane telefon kullanilmaya baslaninca server i kaldirip interneti biraz rahatlatmayi amacliyoruz

  ( Neyse yine herseyi tek bir topic de sormus olduk  ::) )


 • Ben asıl soruya bir cevap vereyim, diğerleri sonradan gelir artık

  Multiwan loadbalace failover şu
  Birden fazla internet hattınız olduğunda bu hatları birleşik olarak kullandığınızda loadbalance olur. Bütün hatlar stabil iken o hatların toplamı kadar bir hıza ulaşabilirsiniz.
  Yani 1 tane 16mb, bir tane de 8mb hattınız var ise, bunu toplamda 24mb olarak kullanırsınız. Buna loadbalance diyoruz.
  bkz : http://forum.pfsense.org/index.php/topic,32025.0.html

  Diyelim ki hatlardan birinde sorun çıktı. O zaman sistem, tüm trafiği otomatik olarak diğer sağlam hatlar üzerine alır. Buna da failover diyoruz.

  pfsense de aynı anda çok sayıda, birbirinden farklı, asimetrik hızlarda bağlantıyı birarada kullanabilirsiniz.
  Örneğin her şartta internet bağlantısı sağlamak sizin için çok kritik ise, örneğin 1 tane 100mb fiber, yanına da 1 tane kablonet ya da adsl koyup bunları loadbalancelı olarak çalıştırır ve bunların her ikisi de down olunca devreye 1 tane 3G modemli hattı alabilirsiniz.
  Böylece şirketinizin önünde kazı yapan iski'ciler, kabloları kopardığında, müşterilerinizin sipariş e-maillerini almaya devam edersiniz vs vs

  Traffic shaper konusu biraz daha farklı. TS, network trafiğinizde bazı paketlere öncelik vermeye yarar. Yani orda hız limitleme yapmak yerine, servis bazlı öncelik tanımlarsanız daha iyi olur.
  Örneğin sizin için en önemli şey, her şartta terminal service kullanmak ise, ona yüksek öncelik verirsiniz, web sayfalarına orta düzey, e-mail erişimine ve p2p bağlatınlarına da düşük öncelik verirsiniz. böylece her şartta terminal service'i yüksek hızda kullanırsınız vs vs


 • Eywallah hocam, kafamda asagi yukari biseyler belirdi.

  Vermis oldugun linkteki topici incelemistim ama tam emin olamamistim. O zaman yapilacak sey 2 tane adsl alip bunlari loadbalance ile birlestirip hizi katlamak ve hat dösenmesini bekleyip 60mbit'e ulasabilmeyi ummak.

  Arkadas Viyanadayiz diyoruz internet hayvan gibi diyoruz 100mbit internet istiyoruz getirmiyorlar sebep olarakda kablo yok diyorlar kablo da dosemiyorlar deli olucam ya.

  Bide hocam okurken aklima bisey takildi.
  Imdi loadbalance ile toplamda 20-24mbit civari bir internet elde ettik dielim ( bize gelecek internet kablolama bitene kadar 8-12 mbit civarinda olacakmis). Hem Loadbalance hem de failover i ayni anda kullanma sansimiz war mi. Mesela internetlerden birinde sikinti olduve o vakit diger internet tek basina calisir mi, yada soyle sormak daha mantikli olabilir. Loadbalanca kullanirken failover a ihtiyac olur mu ? Cunku yurt oldugu icin ticari bir kaygimiz yok. Ama baglantinin uzun süreli kopmamasi gerekiyor yinede.


 • Dediğiniz şekilde çalışıyor zaten.
  Loadbalace çalışıyor, birinde sorun olursa failover oluyor.