Disk usage %93 ??? • Merhaba
  1 hafta önce kurdugum sistem gayet güzel çalışırken birden bu sabah disk usage bölümünde %93 oldugu gordum
  1 haftadır %3 - %4 gibi olan disk kullanım durumu herhangi bir islem yapmamama ragmen bir gecede %94e nasıl çıktıgını anlıyamadim.
  squid cashe ve log temizligi tavsiye edilmis ama winscp ile baktigimda dosyanın boyutu 250mb cashe 729mb log tutmus ,makinede 1tb disk var gerci df -h komutu ile baktigimda o diski 285gb gordugunu gordum buda garip geldi . temizlik için rm -rf /var/squid/cache/* ve rm -rf /var/squid/log/*  komutları yazdım yaptım ama %4 - %5 gibi bir düşüş yaşadı sadece oda birkaç saat sonra yine 97lere geri geldi , sistemi bir kaç kez restart ettim ama nafile sonuc alamadim ,
  1 gecede degisiklik yapilmayan bir sistemde neden boyle bir durum olusur fikri olan varmidir ?
  ayrıca winscp programı ile tüm folderları secip pözelliklerinden boyutunu hesapla dedigimde tum dosyalarin toplam boyutunun 262mb oldugunu gordum neden boyle garip bir durum olustu ve bu durum nereye gidiyor endise icindeyim.

  system : pfsense 2.0 rc1 squid-squidguard-lightsquid (loglama yapiyorum ama 1 haftada en fazla %3-4 oranında bir yükselme yasanmisti)

  df -h
  Filesystem    Size    Used  Avail Capacity  Mounted on
  /dev/ad0s1a    285G    248G    14G    95%    /
  devfs          1.0K    1.0K      0B  100%    /dev
  /dev/md0      3.6M    50K    3.3M    1%    /var/run • çok anlamsız bir sonuç ama winscp ile baglanıp /var/squid/log/ altını manuel olarak silince şu an disk usage 0 oldu çok garip bir durum niye bu alet bütün gün böyle sapıttı tedirgin bir bekleyiş içindeyim pazartesi neler olucak. • Baya bi ilginç bir durum olmuş. Birde sisteminizi internetden otomatik rc2 ye update edin, sistem güncel olsun.

  Burdaki konuda log silmede size yardımcı olacaktır.
  http://forum.pfsense.org/index.php/topic,36731.15.html

  iyi çalışmalar. • buna benzer bir hata da benim basima gelmisti.
  squid'i 100mb cache tutacak sekilde ayarlamis olmama ragmen 1 gun icinde 500gb lik diski doldurmustu. cache dizinin silip squid i restart edince duzelmisti, ayni sorun tekrar cikar mi bilmiyorum. • demişler ki :

  stop squid
  rm /var/squid/cache/swap.state
  start squid

  sorun çözüldü


Log in to reply