Sanal sunucu • wirtualbox yada vmware ile xp üzerinden çalıştırdığım sanal pf sizce performans yönünden sıkıntı çıkarır mı? ya da trafikteki yavaşlamalara neden olur mu??

  cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.. iyi çalışmalar… • -kusura bakmayin bu sekilde bir tecrubemiz olmadi ama genel olarak dusunursek eger saniyorum bu is en azindan xp uzerinden olmamali mumkunse (eski dahi olsa) ama adanmis bir makine olsa daha iyi olur muhtemelen daha saglikli ve guvenli sonuc verecektir.
  -ama illa da fikir olsun diye kafa yormus olsak sanirsam kanimca max 15 makinelik bir network e hizmet edip en fazla firewall ve route islerini gorur. Squid vs. ile artik zorlanmaya baslar gibime geliyor. Bilmiyorum diger arkadaslar ne der. ;)
  -Ayrica tabi core 2 quad bir pc degilse ama yinede o bile en fazla 50 pc ye kadar saglikli olur gibime geliyor. • çok ucu açık bir konu
  önemli olan hangi donanımda ve hangi trafikte çalıştıracağınız.

  ancak pfsense'i mantık olarak bu işe adanmış bir makinede kullanmanız gerekir/önerilir.

  ben pf 2.0'a geçmeden önce bir firewall-loadbalance yapan pfsense'in arkasında, bir sanal sunucu üzerinde 3 sene kadar pfsense'i proxy olarak kullandım. hiç bir sorun yaşamadım.
  Ancak benim kullandığım sistem sanallaştırmaya özel bir sunucu ve üzerinde çalışan vmware esx. • Merhabalar,

  Sanal sunucu üzerinde Bilhassa Vmware tarafında yoğun olarak çalışıyoruz..Ancak kendi Evimdeki bazı denemelerde Sanal sunucu (vmware workstation)  bir performans düşüşü yaşamadım..Sanal CPU+RAM+Disk+ Ethernet gibi kavramlarda Donanım performansını en iyi dengeleyen virtulation platformu Vmware'dır..E tabi ki arkadaşların söylediği gibi dedicated bir sunucu yada bir donanım olması bilhassa güvenlik ürününün farklı bir donanım üzerinde olması, ESX yedekliliğini olmadığı ortamlarda şart gibi gözüküyor. Sonuç olarak ESX , workstation yada vmware server giderse herşey gider mantığı olaşabilecek bir disaster senaryosunda ağır basmaktadır..Pfsense kendi performansları için bir kıyaslama bilgi geçti. Bu http://www.pfsense.org/index.php?option=com_content&task=view&id=52&Itemid=49 link size faydalı olacaktır.. Kendi iç ağınız için burdaki değerlere göre ESX donanım gereksinimine göre bir pfsense VM create ederseniz çok fazla sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum..Kolay Gelsin.

  iyi çalışmalar


Log in to reply