Pfsense ve Modem sorunsalı • Herkeze Merhaba,

  Şirketimizde Pfsense 2.0 RC2 kullanıyorum. Bi hayli de memnunum pfsense ten. Ancak eski modemimiz artık gitti gidecek. Hoş modem de ev kullanıcıları için bir modem (Airties RT-211) zaten. Bunu değiştireceğiz ancak, router araştırmasına girdiğimde kurumsal yönde genelde firewall i olan VPN destekli gelişmiş cihazlar var, tabi gelişimine bağlı olarak ta fiyatları var. Böyle bir routera para vermek israf olur düşüncesindeyim. Niye; çünkü ağımızda 150 ye yakın makina var ve pfsense her işimizi görüyor, hali hazırda her işimizi hızır gibi gören böyle bir firewall (pfsense) varken tekrar firewall i olan bir router almaya soğuk bakıyorum. Böyle bir sorunla karşılaşmış, sorundan ziyade böyle bir çıkmaz ile karşılaşmış arkadaşlarımız ne yönde tercihte bulundunuz? Paylaşırlarsa forum genelinde yararlı olacağı kanısındayım.

  Bu arada aklıma yatan modemler var (bknz. altta) ancak dediğim gibi 2. bir firewall ve/veya router trafiğimde gereksiz bir yavaşlamaya neden olmaz mı ?

  http://www.checkpoint.com/products/utm-1-edge/index.html
  http://www.cisco.com/en/US/prod/collateral/routers/ps380/data_sheet_c78_459542_ps380_Products_Data_Sheet.html

  Herkeze teşekkür ederim görüş ve önerilerinden dolayı. • -sozkonusu modemi bir lokasyonumda sanirim 5 yildir kesintisiz kullaniyorum ve bence daha da gider. Bridge olarak kullaniyoruz (umarim sizde oyle kullaniyorsunuzdur) bence mis gibi modem hele ki dedigim gibi bridge olarak kullanildiktan sonra arayisa ve hatta maceraya girmenin alemi yok. Zaten o linkdeki modemlerden de (kotu degiller elbette) mevcut modeminizden hattinizin beklediginiz hizini size sunuyorlarsa cok bi fark beklemeyin
  -Yani sozun ozu gitti gidiyor derken? • airties
  zyxel
  linksys
  tp-link

  senelerdir pekçok modelini hiç bir sorun olmadan kullanıyorum.
  sizin bahsettiğiniz modemi de uzun züre kullandım, hatta şu an şirkette acil bir duruma karşı yedek modem olarak bekletiyorum.
  bence böyle devam edin :) • Üstatlar,

  Modemi bridge modta kullanamıyoruk. Şöyle ki kullandığımız voip ilk olarak pfsensesiz ayarlanmış durumda ve şimdi bi hayli değişiyor. Faklı bir ip havuzunda ve kendi havuzumuza taşımadık öyle sorunsuz devam ettiğinden dolayı dokunmadık. Airties RT-211 de yaşadığımız en büyük sorun zaman zaman kilitlenip kalması. Onun haricinde sorun yok zaten. Tabiri caizse taş gibi modem :). Peki sizin ben bu markanın bu modelini kullanıyorum ve hiç sorun yaşamadım veya şöyle şöyle sorunlar yaşadım dediğiniz modemler var mı ? • Sayın kronosmc,

  Arkadaşlarında dediği gibi eğer modeminizi 1483  Bridge mode da çalıştırıyor ve Public IP adresini pfsense alıyorsa modemin içindeki Firewall+routing+NAT gibi processlere uğramıyorsunuz demektir.. Diğer modemlerdede aynı şeyin olacağını sanıyorum. Modeminizi bridge yani L2 çalıştırdığınız sürece hangi modemle olursa olsuın diğer markalarında aynı işlevi göreceğini düşünüyorum.. Ben şahsen zyxel de bir hem L2 bridge  modda hemde L3 NAT modda problem yaşamadım.

  iyi çalışmalar.


Log in to reply