Ücretli Pfsense Support • Merhaba Arkadaşlar,

  Bazılarınız Kurumsal şirketlerde bazılarınız kendi şirketlerinde hem kullanıyor hemde hizmet olarak Pfsense satıyorsunuz..Ancak bu ücretsiz open source yazılımınında bazı zafiyetleri ve bug'ları söz konusu olabiliyor.Bunun için Forumlarda yada google araştırdığınız kadar destek yada bilgi alabiliyorsunuz, bu gibi durumların dışında tamamen kaderinize terk edilmiş oluyorsunuz..Pfsense aslında open source bir Firewall ve Güvenlik yazılımının olmasının yanında arkasında güçlü bir geliştirici ve destek ekibi var..Tabi bu gibi professional service hizmeti almanız için bir cebinizden harcama yapmanız gerekiyor..PFsense aynı şekilde kurumsal destek veren bir Kurumdur…Cüzi rakamlara şirketinize yada kendi şirketinize support satın alabilirsiniz..Bu support uzaktan destek şeklindedir. Bkz : https://portal.pfsense.org/index.php/support-subscription

  Support içeriği;

  24x7x365 gün yerinde direk erişim ile destek
  Sadece Problem durumunda değil network ve security dizayn noktalarında tam destek
  Direk pfsense üzerinde erişim ile problem çözümü veyahut Goomeeting ile uzaktan erişim
  Problem anları dışında cihazınıza erişim zamanları belirleyerek en iyi çalışma konfigürasyonunu belirleme gibi hizmetler.
  Datacenter veya ISP yapılandırmalarında Pfsense deployment yardımı sağlanmakta.
  Cisco PIX ve ASA firewall kullanıyorsanız konfigürasyonu direk Pfsense üzerine uyarlamada tam destek..(Mühendisler Bu converter işlemini sizin yerinize onlar yapıyor.)

  Destek Servisleri saat üzerinde ancak Bir Bayi olabilirsiniz ve bayi indirimleri baya bir makul.

  5 hours - $400
  10 hours - $750
  50 hours - $3500

  Eğer büyük bir network alt yapısında yada kendi iş yeriniz için en azından 5 saatlik olanında bayi yada son kullanıcı için bu destek paketlerinden alın derin.. • -Katılıyorum..
  -Durumu uygun olan şirketlerdeki arkadaşların bunu talep edip edinmeleri çok yerinde olacaktır. 5 saatlik olan 400$ lık ücreti yıllığa bölsek işletme için aslında komik bir ücret olarak çıkacaktır.
  -Hoş gerçi durumu uygun olan firmalar appliance makinelere yönelip işi profesyonelce çözerler, ancak onlar bile o cihazlara pek de komik olmayan yıllık bir ücret ödemeye devam etmekteler. (Gücelleme, geliştirme ve destek için)
  -Bence böyle ücretsiz çözümler için bile 100 kişi den fazla olan networler de mutlaka bir şekilde dışardan destek olmalı.. Türkiye de dışardan bu desteği iyi niyetle sağlayan yerlerin bile büyük katkısı varken, bunu üretmiş olanların katkısı çok daha değerli olacaktır..
  -Keşke Türkiye de birileri bayilik alsa :) • Aynen Cemx,

  Kişisel olarak Opensource çözümleri içerisinde Pfsense hem işlevsellik olarak hemde geliştirme takımının çıkardığı Release'ler olarak  diğer Free Çözümlere göre hatta ücretli çözümlere göre çok başarılı buluyorum.
  Bir checkpoint markasına ele aldığımızda Bir yıl içerisinde her yıl aldığınız lisans kadar Renewel ve update yapma ücreti, Juniper veya Fortigate ürünlerine baktığımızda UTM özellikleri için her yıl renewel ücretlendirmelerini her yıl ödemek zorundasınız..Bilhassa Cisco ASA, Checkpoint gibi User, VPN ,UTM gibi özelliklerin inanılmaz yüksek rakamlarda ödediğinizi düşündüğümüzde ücretsiz Pfsense + Webfiltering (squidguard) + Antivirüs (Clamav) + Antispam (Spamd) + IDS/IPS (Snort) gibi eklentileri ücretsiz kullanmaktasınız. Bunların yanında ödeyeceğiniz 400$ dolar bakım masrafını direk mühendislerden almanız bence bedava..

  Ayrıca Cemx bir sözünede daha katılıyorum, bu konuda Türkiyedede Bir reseller olması biz Türk kullanıcıların direk localden alabileceği destek noktasında çok yararlı olacağını düşünüyorum..Veya şöyle özetleyebiliriz Bu servisi yabancılar adına satıp desteği TÜrkiyedeki Mühendislerden yada destekleyecilerden alınması belki bire bir iletişimde daha yararlı olacaktır. • Selamlar…

  Alternatif olarak; benzer destekleri veren yerli firmalar veya pfSense desteğinden ekmek yiyen kişiler de mevcut. Hem maliyet olarak çok daha uygun hem de pek çok soruna rahatlıkla çözüm bulabiliyorlar. Bir diğer avantajları da kalkıp gelip fiziksel olarak mekanınızda bulunup sorununuza çözüm üretebilme yetenekleri.

  Yanılmıyorsam (yanılıyorsam düzeltin lütfen) ücretli pfSense desteğinde ek paketler ve sizin eklediğiniz bileşenler için destek vermiyorlar. Yalnızca temel pfSense için detek alabiliyorsunuz. En azından biz kendilerine ulaşıp "Squid ile şöyle bir sorunumuz var.", "Squidguard niye patlıyor?","Dansguardian ile şöyle bir sıkıntımız var?" dediğimizide "Ek bileşen ve paketler için destek vermiyoruz" gibi bir şey demişlerdi. Hevesimiz kursağımızda, paramız elimizde, elimiz cebimizde kalmıştı. :) Başımızın çaresine kendimiz bakmıştık...

  Yukarıda saydıklarım gibi sıklıkla karşılaşılan pek çok sorun veya istek için yerli alternatifleri size rahatlıkla çözüm üretebilirler ve 5 saatlik desteğe 400$ vermekten çok daha uygun fiyatlı bir alternatif olabilir diye düşünüyorum...

  Saygılarımla...
  Harun ŞEKER • Aslında bu 400$ desteğin direk Pfsense mühendislerden alınması sorunun çözümünün direk birinci ağızdan hızlıca çözümünde bence çok daha etkili olacaktır..Paketler konusunda çözümün yanı sıra çözümün bu olduğu ile ilgili bilgi tabi ki verilecekdir. Ama direk size bu paketler için patch yazmayabilirler. Bunu direk paketin yazarından almak zorundasınız.Packages bölümünde Package info bölümünden yazarlara ulaşabilirsiniz..Acıkcası destek konusunda Yurt içindeki kullanıcıların servis ücretlerinin bu rakamlar seviyesinde olduğunu hatta bir adam gün olarak fiyatlandırıldığını tahmin ediyorum tabi sorun çözülürse. • Selamlar…

  @adarguner:

  Aslında bu 400$ desteğin direk Pfsense mühendislerden alınması sorunun çözümünün direk birinci ağızdan hızlıca çözümünde bence çok daha etkili olacaktır..Paketler konusunda çözümün yanı sıra çözümün bu olduğu ile ilgili bilgi tabi ki verilecekdir. Ama direk size bu paketler için patch yazmayabilirler. Bunu direk paketin yazarından almak zorundasınız.Packages bölümünde Package info bölümünden yazarlara ulaşabilirsiniz..Acıkcası destek konusunda Yurt içindeki kullanıcıların servis ücretlerinin bu rakamlar seviyesinde olduğunu hatta bir adam gün olarak fiyatlandırıldığını tahmin ediyorum tabi sorun çözülürse.

  pfSense ekibinin destek verdiği noktada çok fazla sıkıntı yaşamıyorsunuz zaten. Firewall kuralları, yönlendirmeler vs gayet güzel çalışıyor. Genellikle sıkıntı yaşanan yer ek bileşenler oluyor. Ona da destek vermiyorlar :) Destek verdikleri kısımla ilgili neredeyse hiç sorun yaşamadık. Yaşadığımız noklarda da kendi göbeğimizi kendimiz kesmeyi başardık…

  Buradaki önemli nokta destek almak istediğiniz sorunun ne olduğu? Gözlemlediğim kadarıyla bir çok kişinin sorun yaşadığı konular Squid, Squidguard, Snort, Captive Portal özelleştirmeleri, Imspector vs gibi konular. Bu gibi sorunların çoğu bu destek paketleri içersinde yer almıyor diye biliyorum. En azından bize destek vermemişlerdi... Ha paranız çoktur. PfSense ekibini kandırabilirsiniz ne ala...

  Tabii ki sonuçta destek almak konusundaki tercih sizindir. Nereden isterseniz oradan destek alırsınız. Ancak bizim tecrübemiz, asıl sıkıntı yaşadığımız noktada bu destekten istifade edemediğimiz şeklinde oldu. Destek alabildiğimiz kısımda ise sorun yaşamadık... :)

  Saygılarımla... • Peki Seker, Support Subscription paketini satın aldığınız zaman size bu konular hakkında uyardılar mı? Veya siz bu paketi satın aldınız mı? • Selamlar…

  @adarguner:

  Peki Seker, Support Subscription paketini satın aldığınız zaman size bu konular hakkında uyardılar mı? Veya siz bu paketi satın aldınız mı?

  Satın almadık. Önce bizim sorunumuza destek verip vermediklerini sorduk :) İşimize yaramacak bir destek paketini neden satın alalım ki?

  Saygılarımla… • Arkadaşlara katılıyorum. Pfsense ekibinin vereceği tip desteğe konu olan sorunların çoğu zaten, bu forumda, ya da forumun İngilizce kısmında bahsi geçen konular. Pfsense kuracağım diye yola çıkan bir kişinin biraz altyapısı da olduğu varsayımı ile, bu tip sorunların çözümü, internette mutlaka bulunuyor.

  Yazılım özelleştirmesi yapılarak ulaşılacak çözümlerin de, ücreti karşılığı sunulması, gayet doğal bir sonuç • @seker:

  Selamlar…

  @adarguner:

  Peki Seker, Support Subscription paketini satın aldığınız zaman size bu konular hakkında uyardılar mı? Veya siz bu paketi satın aldınız mı?

  Satın almadık. Önce bizim sorunumuza destek verip vermediklerini sorduk :) İşimize yaramacak bir destek paketini neden satın alalım ki?

  Saygılarımla…

  Anladığım kadarıyla ek modüllerin desteğini vermiyorlar ancak base yazılımın desteğini veriyorlar..EN azından ben şunu beklerdim..Örneğin; Antivirüs Modülü için tanımlamayan bir sorun olduğunda bu yazıllım bug'indan dolayıdır diyebilmeleri gerekirdi..

  Sonuç olarak Base yazılımda çıkabilecek yazılımsal hataları bir şekilde patch yazarak düzeltebiliyor..Tabi bunlar için ücretli destek vermeleri çok doğal ..Bir çok markada Support kalemi almasanız bile forumlarından faydalanabiliyorsunuz.http://forums.juniper.net Ama daha derine indiğinizde size support anlaşmanız olup olmadığını sorup yardım etmeyebiliyorlar…

  Ama bazen forumlarda çözümünüz yer almıyor bu noktada forumlarda el avuç açıp yardım dilenmektense direk bu işi ücretli çözümü bana daha pratik ve aciliyetinize göre bir istepne olarak pfsense support kalemleri bir kenarda durmakta..Krıtik bir noktada Direk üreticiden alacağım destekten öte bişey olabilir mi? Bence hayır.!!

  iyi çalışmalar..


Log in to reply