Multi Wan / Load Balance (Sorunum var…) • Merhaba arkadaşlar.
  İş yerimdeki 10 mbit metro'nun yanına 1 adet 10 mbit kablonet aldım. Test edip internet hızımı artırmak istedim.
  Sistemzone'un http://www.youtube.com/watch?v=n5COzizaMYQ bu linkteki video'sunu izleyerek, ayarları kendime göre yapmaya çalıştım.
  Kullandığım sürüm PF Sense 2.

  Gelelim soru ve sorunlarıma…

  1. Problem : 2 Hat aynı anda aktif görünüyor. Yaptığım speed test sonuçlarında her zaman 10 mbit sonucunu veriyor. Yani 2 hattı birleştirip toplamda 20 mbit hızı göremedim. Ki bunun görüldüğünü zannediyorum. Forumdaki diğer arkadaşların yaptığı bağlantı ayarları veya yazılarından takip ettiğim kadarı ile böyle birşey oluyordu...

  2. Problem : 2 Hat bağlı. Test makinesinin aldığı ip adresine bakarak, o ip'nin bağlantısını söküyorum. Ama diğer bağlantıya geçmesi baya bi uzun sürüyor. Bazen geçmeyebiliyor...

  1. Soru : Şimdi ben metro ve kablonet'i değilde, 4 adet kablonet'i bir arada kullanacağım...

  1 - 2 mbps Simetrik Bağlantı

  2 - 2 mbps Simetrik Bağlantı

  3 - 2 mbps Simetrik Bağlantı

  4 - 10  mbps Download 1 mbps Upload

  Toplamda 16 Download 7 Upload olması gerekiyor. Doğru mu düşünüyorum. Bunun yanına 1 tane daha ya simetrik yada 10 mbps bağlamayı düşünüyorum. Sizce bu bağlantı mantığı düzgün bir şekilde çalışır mı?

  Yardımcı olursanız çok sevinirim... • -Ulaştığınız masraf fiyat/performans mantığını altüst ediyor zorunluysanız sizin bileceğiniz iş tabi. Zira 6 adet simetrik kablonet 2 Mbit fiyatları toplamda başka bir isp den edineceğiniz Metro ethernet ile yakın fiyat'a çıkacağını düşünüyorum. 2. bir 10 Mbit Metro ethernet çok daha iyi sonuçlar alınmasını sağlardı. 6 adet simetrik kablonet nerdeyse Metro ethernet fiyatına yaklaşıyor.
  Sorularınıza gelince;
  -Onların haricinde Kurmak istediğiniz sistem birçoğumuzun da kullandığı bir yapı. Ben bir sakınca göremiyorum..
  -System/Routing bölümünde daha önce söylediklerimizi doğru yaptıysanız hat gitmelerinde yavaşlama görmemeniz lazım..
  Tabi sisteminizin PfSense tarafından tanınan iyi bir sistem (hardware) olduğunu var sayıyorum.
  Değilse en önemli sıkıntınız birçoğumuzun zamanında yaşadığı kalitesiz ethernet kartları üzerinde debelenmelindendir diye düşünüyorum. • iki hattında etkin ise "www.ipbilgi.com" "http://www.ip-adress.com/" gibi ISP ip ni veren sitelere girip sık aralıklarla tarayıcını yenilediysen ip nin değiştiğini gözlemlemişsindir, başlangıçta loadbalancenin nasıl işlediğini bende anlamaıştım ama mantık olarak şu şekilde işlediğini düşünüyorum.

  Eğer download ettiğin dosya parçalı ve download programı kullanıp indiriyorsan ip'in değişerek parçaları farklı ISP iplerinden indirecek, böylece loadbalancenin etkisini göreceksin yani 2+2=4 gibi veya torrent yada benzeri p2p downloadlarda fark edeceksin. bunun dışındaki işlemlerinde sanıyorumki tek wan'dan çıkış mümkün oluyor yani tam manasıyla 2+2=4 olmuyor.

  tecrübeli arkadaşlardan özür dileyerek kendi loadbalancing deki gözlemlediğim durumun yorumunu yaptım. bu yanlışta olabilir. 
  bu konudaki net bilgiyi bende öğrenmek isterim.. • @CemX:

  -Ulaştığınız masraf fiyat/performans mantığını altüst ediyor zorunluysanız sizin bileceğiniz iş tabi. Zira 6 adet simetrik kablonet 2 Mbit fiyatları toplamda başka bir isp den edineceğiniz Metro ethernet ile yakın fiyat'a çıkacağını düşünüyorum. 2. bir 10 Mbit Metro ethernet çok daha iyi sonuçlar alınmasını sağlardı. 6 adet simetrik kablonet nerdeyse Metro ethernet fiyatına yaklaşıyor.
  Sorularınıza gelince;
  -Onların haricinde Kurmak istediğiniz sistem birçoğumuzun da kullandığı bir yapı. Ben bir sakınca göremiyorum..
  -System/Routing bölümünde daha önce söylediklerimizi doğru yaptıysanız hat gitmelerinde yavaşlama görmemeniz lazım..
  Tabi sisteminizin PfSense tarafından tanınan iyi bir sistem (hardware) olduğunu var sayıyorum.
  Değilse en önemli sıkıntınız birçoğumuzun zamanında yaşadığı kalitesiz ethernet kartları üzerinde debelenmelindendir diye düşünüyorum.

  Ustam doğru diyorsun da maliyetleri ben sana söyleyeyim. Sen uygununu söyle :)

  1 Adet Simetrik Kablonet 199 TL x 3 = 600
  1 Adet 10 mbit kablonet 99 TL

  Etti 700 TL

  –---------

  1 Adet 10 mbit metro = 2300 TL  (8 ip ile)

  :) Bence fiyat olarak gayet makul. Ama görüşünüzü de duymak isterim... • Şimdi hocam, MC_MaCESte arkadaşımızın load balance daki görüşüne katılıyorum..Mantık olarak Load balance edilen bir hatda iki farklı method var..Ben bunu routerda uyguluyordum..Cisco dan örnek vereyim çünkü benzer mantık Pfsense üzerindede işliyor..Eğer packet base bir yük dağılımı yapacaksınız karşılıklı iki hattı karşılayan iki router daha olması lazım..Kısa şöyle;

  Örneğin;
  2Mbit hat var diyelim Saniyede 150 paket geçiriyor onuda varsayılan olarak 1500Byte ile çarparsak 150x1500=225.000byte oda 1.800.000 Bit eder yani 1.8Mbit diyelim.
  Siz paket load balance ederken her hattan 150 paket çekirirseniz karşıdan bu paketler 1 adet session olarak route gideceği hedefe doğru birleştirerek toplamda size 3.6Mbit hız sağlar

  Gelelim Session base Load balacing;

  Burda ise her bir session bir hatdan gider ve sonlanır yani siz saniyede toplamda 300paket çekirirken 2 adet hat üzerinden, ancak Session base load balance içinden aynı anda bir request için sadece 150paket geçirirsiniz.Örneğin bir web sitesini ziyaret ettiğinizi düşünelim.Bu HTTP isteği tek session olarak geçer ve siz hattı 1.8Mbit olarak görürsünüz.

  Torrent ve Emule gibi uygulamalarda kısaca mantık paylaşım veri bankasındaki kullanıcılara talep etmiş olduğunuz kaynak için her zaman bir session açarsınız.

  Örneğin: Siz A kullanıcısı olun..Torrent veri bankasındaki kullanıcılar X-Y-Z olsun..Her bir XYZ kullanıcısına bir session açtığınız zaman Pfsense açtığınız her session için bir hatta yönlendirir (Algoritma Roud Robin'dir)
  Böylece siz Bir Dosyayı indirmeye çalıştığınızda her bir session rasgele hatlardan gidip toplamda download edilen değeri max 3.,6Mbit görürsünüz. Aynı şekilde Download Acceleration gibi programlarda da aynı mantık işler..Mantık Sunucu üzerinden dosyayı indirirken parça parça çok session açmak..Böylece açılan her session Pfsesen tarafından load balance ettiğiniz hatlara dağıtılacak ve siz gene muhtemel max 3.6Mbit göreceksiniz.

  Sonuç olarak PFsense load balance algoritması Roud Robin'dir.. (İsteğe bağlı olarak sitcky seçebilirsiniz) Packet Load etmez Session Load eder..HTTP,SMTP,HTTPS,POP3  vs gibi protokoller kullanırken her zaman hızınızı 1.8Mbit olarak görürsünüz..Sadece üstdeki istisnalar dışında yani Download Acceleration gibi programlar yada TOrrent, Emule gibi uygulamarda siz hat hızınızı load balance edilen hattınızın Mbit toplamı olarak görebilirsiniz..Burdaki değerlerde Pfsense bu işlevi ne kadar doğru yaptığı ile orantılırdır..

  Üstdeki bilgiler doğrultusunda ben olsam Fiyatlar konusunda Simetrik hatları Dışa doğru Web-Email-FTP gibi upload uygulamarı için kullanır Diğer 10Mbitlik asitmetrik Kablo netide Kullanıcıların internet erişimleri için kullanırdım..Web-Email-FTP erişimlerini Pfsense bandwithD eklentisi ile izlerim 2mbit hat sature olursa ikinci hat için talepde bulunurdum yani ihtiyaç oldukca.Bunun dışında 10Mbit metro hat almışım kullanıcılar için Ha 10Mbit Asimetrik Kablonet almışım bence farketmeyecektir genel amaç Download olduktan sonra…Artık Eskisi gibi değil kablonet gerçek hızları alabiliyorsunuz ve alt yapıları düzgün.. • Cevaplarınız için hepinize teşekkür ediyorum. Ama ben hala bir şeyi yanlış yapıyorum demekki. :D ya 10 mbit yada 10 mbit :D hız görüyorum ikisi birlikte takılıyken veya tek tek takılıyken. Speedtest sitelerinde değil bu hız. Torrent'te veya başka bir download programında. Rica etsem bana kontrol etmem gereken ayarların ss'lerini gönderebilirmisiniz?

  Şimdiden teşekkürler • -Ben bir lokasyonumda 20 mbitlik metro için 1900 lira ödüyorum.. 10 mbit de olsa olsa 1500 lira olsun.. Hadi bu kadar da hızlı olmasın 5 mbitlik giriş versiyonu bile gönderim için daha sağlıklı iş görecektir düşüncesindeyim.. Söylenenlerin hepsi doğru ama iş pratiğe dönüşünce pek sağlıklı değil ben den söylemesi..
  -Herşeyi bir kenara bırakın kurduğunuz yada kuracağınız altyapıdan o şirket dolaylı da olsa para kazanıyorsa sağlıklı kazanabilmesi ve tökezlememesi için de gerekli olması nedeniyle amatör çözümlere yönelmemenizi tavsiye ederim.. Lütfen alınmayın amatörsünüz de ondan böyle düşünüyorsunuz gibi gafilce bir kelime etmiyorum, bırakın kılı kırk yarmayı bazı noktalarda da işi kitabına uygun yapalım.. Hem zaten PfSense gibi ücretsiz çözümlerle yeterince geri kazanmış oluyor şirket.. ;)
  -Son bir şey, bu sistemin çalışacağına ve sizin işinizi göreceğine inanıyorsanız ilk kurulumda bunlarla başlamayın, daha güvenli olanını kurup işleyişi başlatın sonrasında onun yanında denemeler yaparsınız şirket tökezlemeden argenizi de stres yapmadan yürütürsünüz.. Sonra süprizz diye çıkar kahraman olursunuz :)
  şaka şaka  tabi kahramanlık değildir amacımız ama işleyişi sekteye uğratmadan yandan yandan denemelerinizi yapın derim..
  Naçizane tavsiyelerimdir ;) • cem arkadaşımız daha iyi bilir sanırım. ama layer2 switch üzerinden vlan oluşturup wanları pfsense sunucunuza yönlendirip denerseniz belki daha iyi sonuç alabilirsiniz, çünkü daha az donanım ve daha stabil bir çalışma sergileyeceğini düşünüyorum. • Evet arkadaşlar ilgileriniz için teşekkür ederim. Herşeyi doğru yapmama rağmen ve bir arkadaşımızdan aldığım yardıma rağmen sorunu hala çözemedim. Herşey doğru ama 2. hat her zaman düşüyor. 2 -3 saniye aktif kaldıktan sonra ofline pozisyonu alıyor. Tavsiye edeceğiniz bir çözüm varmı?

  Slotlardan veya ethernetlerden değil kesinlikle. Kablolardan da değil. Sorunlu diye düşündüğün herşeyi, tek başına kullandığım zaman hepsi sorunsuz çalışıyor.

  Şimdiden teşekkürler… • merhaba
  bu tarz 2.hattın düşmesi problemini bende yaşamıştım. aslında bende hat düşmüyordu fakat pfsensede 2. hat sürekli offline oluyordu.  interface ayarlarını statik olarak değiştirip ip verdikten sonra sorun düzeldi.

  şuan bu şekilde problemsiz çalışıyor. • bunu deneik ip ler statik ancak birtanesi surekli down drumunda. sanırım pfs de bir soru vardı. • Pfsense'in loadbalance mantığını şu mesajda yazmıştım
  http://forum.pfsense.org/index.php/topic,32025.0.html

  Birbirinden farklı hızlardaki hatların kullanım ağırlıklarını da, pfsense 2.0'da gelen weight özelliği ile yapabilirsiniz.
  1.2.3 versiyonunda da bunu yapmak alternatif yollarla mümkün.

  Ayrıca şunu ekleyeyeyim, pfsense'e bağlı olan hatların online/offline olup olmadığını anlamak için kullandığı monitor ip'lerini her zaman internet üzerinde bir makinenin ip'sini(tltkom ya d agoogle DNS numaraları gibi) verin. Beni gördüğüm çoğu kullanıcı, modem ip'sini gateway olarak veriyor. Bu durumda, hattaki gidip gelmeleri sistemin anlaması mümkün olmuyor.

  Sizin offline olma durumunuz, sanki pfsense'den değil, hatıınızın stabilitesi ile alakalı gibi duruyor. Arada pfsense olmadan o hattın ne kadar satabil çalıştığını kontrol etmenizi öneririm. • Evet. Tuzsuzdeli'nin dediklerini :) dikkate alarak monitör ip adreslerini yazarak olayı çözdüm. Ama bağlantı o kadar tatsız ki anlatamam. Girdiğim monitör ip adresleri doğrultusunda bazen internet gelmiyor bile. Bunun nedenleri arasında aklıma gelenlerden ilki, ethernet kartlarındaki performanssızlık olabilir diye düşünüyorum. İki hat sürekli aktif.
  Sürekli değerleri değişiyor. Ama premium file download ile de veya torrent ile de 1100 Kbps hızdan fazlasını göremedim. Ya yine bir yerde yanlış yapıyorum, küçük bi detayı kaçırdım. Ya da kullandığım kartlar yüzünden performans alamıyorum…

  Tavsiye edeceğiniz küçük püf noktaları varmı?

  Mesela neden grubu Tier 2 yapıyoruz.... Veya load balanca ayarını Member Down? *-)

  Yardımlarınız için, tekrardan teşekkürler... • loadbalance taki grupta tüm bağlantıların tier1 olması gerek.
  failover daki bağlantıların ise kullanım sırası tercihinize göre tier1 tier2 diye gitmeli.


Log in to reply