İki Farklı Hızdaki DSLi Sağlıklı Load Balance Etmek • Merhaba Arkadaşlar.

  Sistem Olarak  PF 2.0 RC3 Yüklü. yaklaşık 40 pc var. daha çok video izleniyor ve gönütülü görüşme yapılıyor.

  1 Adet 8 mbit  Adsl  1 Adette 32 Mbit Vdsl Kullanmaktayız. Gerekli Konfigurasyonları yaptım Load Balance Çalışıyor. Fakat 8 mbit Olan Hat Belli Bir süre Sonra Satüre Oluyor. Gateway Ayarlarında vdsl Olan Hattın weight değerleriyle oynadığım zaman bazen işe yarıyor. Bu Seferde  Vdsl Hattın Uploadı sature oluyor nerdeyse Adsl Hattın uploadını hiç kullanmıyor.

  Çözüm Olarak Şuna Yapmak İstiyorum.  belirli ip grupları oluşturup. video izleyenlerin çoğunu vdsl hattan çıkmalarını sağlamak. diğer ip grubunun ise görüntülü görüşmelerini adsl üzerinden çıkmasını sağlamak istiyorum.

  biraz dengelemenin dışına çıkıyorum ama hatta bu tarz bir dengeleme yapmam lazım.

  sizce video görüntülerini vdsl üzerine nasıl yönlendiririm ? • Merhabalar,

  LAN tarafına Yazacağınız Source IP adresleri veya Subnet için kullanıcıları belirleyebilir ve bunları Rule içinde sizin belirlediğiniz Gateway çıkış IP adreslerinie göre kural yazabilirsiniz.Şekildeki gibi..
 • msn için bu şekilde kural yazıyorum şuan çalışıyor. ama internetten izlenen videolar için hangi portları kullacağım tespit edemedim. • genelde video için flahh player kullanılıyor. flash playerin hangi portları kullandığını tespit edebilirsem sorunu çözecem sanırım. • Öyle zor bişey istiyorsunuz ki  ;D  Flashplayer derken? Web sayfaları üzerindeki flash görüntülerini mi demek istiyorsunuz? Bu yayını zaten HTTP yada HTTPS üzerinden alıyorsunuz.Bunun için HTTP veya HTTPS trafiğini yönlendirmek zorundasınız eğer sizin için youtube, fizy,facebook üzerideki yayınları belki yönlendirmeniz gerekiyor. bunun için site bazında yada IP bazında yönlendirebilirsiniz.
  Diğer bir yöntem ama bu daha profesyonel cihazlar için geçerli yapanda var mı bilmiyorum..Eğer belirsiz sayıda siteyi veya kaynağı yönlendirmek istiyorsanız bunun için Mime Type bilgisini bakan bir cihaz lazım size.
  Örneğin:"audio/mpeg" mime type olan siteleri ADSL yönlendir gibi bir özelliği olması lazım sistemin.Bunuda Pfsense yapmaz malesef… • anlıyorum.  ozaman http ve https trafiğine limit koymayı deneyecem. fakat bu seferde load balance da sorun çıkıyor sanırım. • @adarguner:

  Öyle zor bişey istiyorsunuz ki  ;D  Flashplayer derken? Web sayfaları üzerindeki flash görüntülerini mi demek istiyorsunuz? Bu yayını zaten HTTP yada HTTPS üzerinden alıyorsunuz.Bunun için HTTP veya HTTPS trafiğini yönlendirmek zorundasınız eğer sizin için youtube, fizy,facebook üzerideki yayınları belki yönlendirmeniz gerekiyor. bunun için site bazında yada IP bazında yönlendirebilirsiniz.
  Diğer bir yöntem ama bu daha profesyonel cihazlar için geçerli yapanda var mı bilmiyorum..Eğer belirsiz sayıda siteyi veya kaynağı yönlendirmek istiyorsanız bunun için Mime Type bilgisini bakan bir cihaz lazım size.
  Örneğin:"audio/mpeg" mime type olan siteleri ADSL yönlendir gibi bir özelliği olması lazım sistemin.Bunuda Pfsense yapmaz malesef…

  Traffic shaper'da Layer7 kuralları arasından "flash" diye bir protocol seçilebiliyor. O işinizi görebilir, bi denemeniz lazım. • merhaba

  bende dünde beri layer7 altındaki flashla uğraşıyorum ama henüz başarılı olmadı.gerekli değerleri girmeme rağmen,  limitlemek yerine  trafiği tüm kesiyor.  üzerinde çalışmaya devam


Log in to reply