Squid Loglarını MySQL'e Kaydetme  • Merhaba,

    Bu defa biraz daha farklı bir konu da yardıma ihtiyacım var, belirlediğim bir formatta, kaynak ip, hedef ip, mimetype, status, url vb. gibi bilgileri pf üzerine kurulu mysql'e kaydediyorum. Fakat squid her web sitesinden en az 20 adet farklı veriyi logluyor (siteden facebook, twitter gibi sosyal ağlardan kullanılan scriptler, reklam siteleri vs.) ve dolayısı ile yoğun sistemlerde yığınla kayıt ortaya çıkıyor, bu nedenle belirli mimetype özellikli kayıtları elemeyi düşünüyorum, bu konuda nasıl bir yöntem izlenmeli, nelere dikkat etmeliyiz..

    Saygılar..  • Mevcut kayıtları belirli bir formatta kaydediyorum. Fakat bu ziyaret edilen siteye harici yapılan tüm bağlantı url ve ip adreslerini de içerdiği için ciddi bir kayıt demek oluyor. Bazı özel durumların kayıtlarını iptal ederek çözüm bulmayı deniyoruz.

    NOT: Katılımları için tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum, umarım bu konu da benzeri bir sorunla karşılaşan eski bir üyemiz çıkar o durum da bende elimden geleni yapacağıma (!) kuşkunuz olmasın..


Log in to reply