Hangi sürüm • pfsense için ASUS RS100-E4/PI2 1U Server LGA 775 Intel 2048 DDRII xeon işlemcili bir makinaya kurmayı denedim.
  pfSense-2.0-RELEASE-i386.iso.gz  sürümü kurulumda wan ve lan ayarları kaydediliyor diyip duruyor. acaba yanlış sürüm mü yüklüyorum.
  pfSense-2.0-RELEASE-1g-i386-nanobsd_vga gibi sürümlerde var. sorun neden kaynaklanabilir • http://mirror.qubenet.net/mirror/pfsense/downloads/

  sitesinden

  pfSense-2.0-RELEASE-i386.iso.gz                           17-Sep-2011 02:07   98M

  yazan var arkadaşım istersen birde bunu indir öle bir dene bakalım.

  Yada istersen elindeki iso ile bir daha baştan dene yine sorun verirse yukarıda verdiğim linkten faydalanabilirsin. • dediğiniz sürümü kullanıyorum 2 ayrı pc de aynı yerde kaldı acaba eternet kartı uyumsuzluğu bunu yapar mı hep wan ve lan ayarlarını kaydederken kalıyor ileri geçmiyor • Söylemenize istinaden farklı ethernet kartları denediniz mi peki ?  test amaçlı kullanabileceğiniz. • Evet onboard eternet kartlı bir pc 2 adet eternet taktım bu arada wan ve ln bacaklarına kablo takmadan kuruyorum harici 2 eterneti de gördü
  link state changed to down yazdı • Pfsense kurulum yaparken genelde onboard ethernet kartlarını bios üzerinden kapatıp, harici olarak 3 ethernet kartı ile ( hangilerinin uyumlu olduğunu forumda araştırıp bulabilirsin. ) kurulum yapıyorum ve bu zamana kadar herhangi bir sorun yaşamadım açıkcası.

  WAN
  LAN
  SRV

  gibi. • dediğiniz gibi yaptım onboardı kapattım 2 harici eternet taktım kurulumda wan ve lan bacakları bosta olması sorun oluştururmu çalışan ağda sorun olmasın diye modem bacaağını wana vermedim hali hazırda kerio var yoksa wan ve lan takılı mı olmalı • kurulumda boşta olması herhangi bir sorun oluşturmamalı..

  ama sen bütün bunları kullandığın çalışır sistem üzerinde mi yapıyorsun ? • boşta kurdum wan ve lan eternetleri kaydediyorum deyip en son configuring wan interface deyip kaldı bu aşamada internet bacagını takmak mı gerekiyor acaba • kurulumda kullandığın ethernet kartlarının kodları olur  em0,em1 veya rl0,rl1 veya xl0,xl1 olması lazım  bunlara hangisinin wan lan op1 olması gerekenleri belirtiyorsun. ondan sonra vermek istediğin ip için pfsense menüden 2 ile vermek istediğin interface ipsini belirtiyorsun.

  umarım söylediklerim senin için faydalı olur. • bge0 wan bge1 de lan interface olarak görüyor kaydediliyor deyip en son hdd ye kurma menusu çıkmadan configuring wan interface yazıp bekliyor 2-3 defa farklı cd ye iso yu yazdırdım ama bu kısmı geçemedim • hdd ye kurduktan sonra interface leri ayarlıyorsun. bir daha neden hdd kurma menüsü gelicek yada gelmesi lazım onu anlamadım… • @hasanfahri:

  bge0 wan bge1 de lan interface olarak görüyor kaydediliyor deyip en son hdd ye kurma menusu çıkmadan configuring wan interface yazıp bekliyor 2-3 defa farklı cd ye iso yu yazdırdım ama bu kısmı geçemedim

  hardiskini değiştir veya windows ile biçimlendir tekrar kur sorun kalmayacaktır. !

  Yine devam ederse işlemcinin yanındaki kondansatörlere dikkat et şişmiş veya kurumuş olabilir..

  Aynı durum başıma ikikez gelmişti. 1. hdd ile sorunu çözmüştüm

  2.  ise yukarıdada yazdığım gibi kondansatörler… • sanırım donanım uyumsuzluğu hdd de olabilir 1 makinaya nihayet kurabildim. iso cd bozuktur deyip defalarca cd ye değişik hızlarda yazdım 2- 3 ayrı konfigirasyonu farklı pc yede kuramadım tam vazgeçiyorken celeron d 3,2 sata 80 gb 1gb ram li bir pc ye zor bela kurdum. ilk defasında sorunsuz kuranlara bravo.
  ben vazgeçmedim 2 günü sonunda şuan deneme amaçlı lab. da squid ve squidguard ve  loglama için lightsquid  aktif.
  putty yada başka bir araçla pfsense uzaktan bağlanmanın derdindeyim.
  birde 5651 yasasına uygun loglama için nedersiniz bir denetim halinde lightsquid logları yeterli mi acaba .

  son soruda bir firma yıllık 700 dolar istedi 50 pc li ağ için pfsense kurulum uzaktan yardım için.

  ağı bu hale getirdim ama acaba dışardan desteksiz nekadar götürebilirim bilemiyorum  … • Lightsquid, yasanın gerektirdiği şekilde log üretmiyor.

  Dışarıdan destek konusunda, sistemden ve firmadan ne talep ettiğiniz önemli.
  Toplamda sağladığınız faydayı gözönüne alın.
  Faydanın daha fazla olduğunu düşünüyorsanız, 700$ çok büyük bir para değil.


Log in to reply