5661 Nolu yasa Log Sunucu • Arkadaşlar merhaba,

  pfsense 2.0 üzerinde veya başka bir yöntemle 5651 nolu yasa için gerekli logları imzalayıp ve bu logları izlemek filtrelemek için ne gibi uygulamar kullanılıyor. Sistemde ağ gecidi olarak pfsense kullanılan çözümler anlatılabilirse. Şimdiden yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim.

  Saygılar…. • iş yeri için bende pfsense 2.0 kurdum lightsquid ile lod alıyor ama 5651 karşılamıyormuş. aşağıdaki linkte çözüm var gibi ama samba webserver kurup üstüne php ile bir çözüm üretmişler ama tam netice almışlarmı bilemiyorum.

  bu işi çözen ve free bir çözüm var mı bende merak ediyorum

  www.linuxprogramlama.com/index.php?board=33.0 • Evet onu bende inceledim. ikinci bir nokta bu imzalanmış logları inceleyebileceğimiz ve filtreleme yapabileceğimiz bir çözümde gerekli • Yok mu arkadaşlar bu konuda kendi uyguladığınız çözümlerden bahsedecek.. • @vgumus, genellikle bu konu için windows ortamda TIB'in kendi programını kullanarak imzalamayı tercih ediyoruz aksi halde mahkeme durumun da zaman damgasının temini ile ilgili sorunlar çıkabiliyor. Logların windows ortamına atılması ile ilgili de aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz:

  http://www.linuxprogramlama.com/index.php?page=5651_DHCP_Pfsense

  Filtreleme gibi düşünceniz var ise o zaman pfSense üzerine MySQL gibi bir sql kurup (veya farklı bir sunucuya) logları hem TIB kurulu bilgisayara hem de sql'e yazabilirsiniz. pfSense MySQL kurulumu ile ilgili aşağıdaki makalemden yararlanabilirsiniz:

  http://forum.pfsense.org/index.php/topic,41243.0.html

  Saygılar, • 5651 için kiwi syslog ile windows tabanlı makinama logları otomatik atıyorum. formatı tib in istediğinden karışıkta olsa alıyor birde bunu tibin log imzalayıcı programı ile imzalasam yasal olarak heralde ücretsiz halletmiş olurum .
  kiwi syslog ile pfsense log alımı aşağıda güzelce anlatılmış nedersiniz ücretsiz ve güzel bir çözüm değil mi

  http://linhost.info/2010/07/pfsense-remote-logging-to-kiwi-syslog-server/

  TİB sadece ağda hangi makina hangi ip ile bağlı bunu istiyor değil mi yoksa  web loglarını tutma zorunluluğu yok anladığım kadarıyla. • @hasanfahri:

  5651 için kiwi syslog ile windows tabanlı makinama logları otomatik atıyorum. formatı tib in istediğinden karışıkta olsa alıyor birde bunu tibin log imzalayıcı programı ile imzalasam yasal olarak heralde ücretsiz halletmiş olurum .
  kiwi syslog ile pfsense log alımı aşağıda güzelce anlatılmış nedersiniz ücretsiz ve güzel bir çözüm değil mi

  http://linhost.info/2010/07/pfsense-remote-logging-to-kiwi-syslog-server/

  TİB sadece ağda hangi makina hangi ip ile bağlı bunu istiyor değil mi yoksa  web loglarını tutma zorunluluğu yok anladığım kadarıyla.

  Kabul edip etmemesi mahkeme'ye bağlı, sonuç itibari ile istenen bilgi web logları değil, detaylı bilgi tib.gov.tr'de mevcut, incelemenizi tavsiye ederim. • Paylaşımlar için teşekkür ederim arkadaşlar


Log in to reply