Metro Ethernet İp Bloğu ile Pfsense İlişkilendirme • Merhaba Arkadaşlar

  Şirketimize Metro Fiber bağlantısı geldi , telekom müdürlüğüne ip bloğu başvurusunda bulunduk sağolsunlar hallettiler. Pfsense ile daha önce ip bloğu kullanan varmı.

  Örneğin 92.0.0.1 /28 16 adet ip yi 212.1.1.1 'e yönlendirdiler kontrolde düzgün çıkıyor fakat ben pfsense üzerinde gelen ip leri nerden göreceğim bulamadım

  teşekkürler. • Ben çözdüm araştırma yapan arkadaşlar içinde kaynak olsun.

  Firewall > Virtual IPs ekranında Bloğu tanımlıyorsunuz.

  Type : Ip alias
  Ip Adress :  Network  ( Örneğin 92.0.12.1 / 28 )

  Firewall > Nat Ekranın da yeni kural tanımlıyoruz.

  Internafe : Metro nun bağlı olduğu bacak
  Prtotokol : TCP/UDP

  Port Range : Belirtin ben RDP yaptım

  Target ip ulaşacağınız ip

  Save diyorsunuz ve otomatik bağlanıyor. • @Bparlayan:

  Ben çözdüm araştırma yapan arkadaşlar içinde kaynak olsun.

  Firewall > Virtual IPs ekranında Bloğu tanımlıyorsunuz.

  Type : Ip alias
  Ip Adress :  Network  ( Örneğin 92.0.12.1 / 28 )

  Firewall > Nat Ekranın da yeni kural tanımlıyoruz.

  Internafe : Metro nun bağlı olduğu bacak
  Prtotokol : TCP/UDP

  Port Range : Belirtin ben RDP yaptım

  Target ip ulaşacağınız ip

  Save diyorsunuz ve otomatik bağlanıyor.

  sayın @Bparlayan harika bir bilgi paylaşmışsınız yakın zamanda bize de metro ethernet bağlantısı gelecek. bu çok faydalı oldu.tekrardan teşekkürler. • Sorunuzu çözdükten sonra paylaşım da bulunduğunuz için teşekkürler, birçok arkadaşa yardımcı olacaktır. • bende  metro internet kullanıyorum.bizde  yeniyiz  ama bu  ip  bloğu  ne  oluyor  bilmiyorum. Ne gibi avantajları var. ip  bloğu  her  metro ethernette standart bir özellik mi ? • acaba bu yazıyı sabitlememiz mümkün mü? • Sabitlenen başlık sayısı artınca, forumun kullanım konforu biraz azalıyor.
  Onun yerine, Sık sorulan sorular diye bir başlık sabitleyeyim.
  Konu ve ilgili başlığın linkini buraya yazalım

  Sık sorulan sorular başlığına taşınmasını istediğiniz konu başlıklarını bana mesaj olarak iletin • teşekkürler tuzsuz kardeş.. :) • yani bu daha mantıklı olmuş gibi.teşekkür ederim @tuzsuzdeli • Rica ederim
  Sziler de ilgili başlığa "konu şu ve linkleri şu" şeklinde birkaç toparlama yaparsanız, hızlı bi şekilde forum üzerindeki yükü azaltmış oluruz. • Sıkı Durun Detaylı Olarak Anlatıyorum : )

  Önce bir kahve alın biz bilgi işlemciler için en iyi dost arkadaş yada onun gibi birşey siz ne derseniz artık , Türk Telekom bize 3 kez kalp krizi geçirtip 2 defa projeyi kaybediyip ve bizim yaklaşık 200 şikayet 1500 telefonumuzdan sonra muhtemelen şu adamların fiberi çekin kurtulalalım sussunlar dedi ve fiber telekomdan fabrikaya kadar gelmiş oldu : )

  Ben fiber geldikten sonra ipg@turktelekom.com.tr ye mail atarak kendilerinden ip bloğu istediğim, çükü telekom fiber hizmetini size verdiğinde sadece 1 adet ip veriyor. İstememdeki amaç örneğin 95.0.0.1 ip adresi ile uzak masaüstü bağlantı yapmak 95.0.0.2 ile başka bir pc ye web sunucu yapmak 95.0.0.3 ile yine başka makinaya uzak masaüstü yapmak ayrıca benim ip bloğum var deyip arap usulu iş yapmaktı.

  Neyse Fiber gelmesi ile pfsense kurulu makinaya ethernet kartı taktım ben CNET kullanıyorum herhangi bir sıkıntı çok şükür çekmedim.

  Daha sonra interface menüsünden assing diyerek bu ethernet kartımı sisteme ekledim ve adını Metro Fiber Koydum. Tekrar İnterface menüsünden eklediğim yeni ethernet kartına girdim ve " enable interface " seçeneğine tıklayarak ethernet kartını aktif hale getirdim. Burdan " System "  menüsünden " routing " alanına girdim. Gateway kısmına telekomun bana verdiği gateway 'i ekledim çünkü static ayarları yaparken bu bana lazım olacak.

  ( burada yapmanız gereken + işaretine tıklayıp açılan ekranda gateway kısmına telekomun size vermiş olduğu gateway i eklemek ve save demek )

  Tekrar interface menüsünden açtığım ethernet kartına geldim.

  enable interface zaten işaretli -
  Type kısmı static
  ip adresi kısmına telekomun verdiği ip adresini yazdım 212.58.2.111 / 30
  gateway kısmında ise eklemiş olduğumuz gateway i girin
  block private ve block bogon işaretleri var ise kaldırın ve kaydeniz

  yaşasın artık metro üzernden internete çıkıyoruz : )

  İp Bloğu tanımlama

  Firewall menüsünden Virtual IP's 'i açın ve yeni bir ip eklemek için " + " tuşuna basın.
  Yukarıdan IP Alias seçeğine tıklayın , interface kısmından metro ethernet interface ni tıklayın.
  İp adress kısmından size verilen ip bloğuna ait hangi numarayı kullacaksanız onu yazın ben 95.0.0.1 /28 olarak aldım.
  save diyin kayıt edin.

  İp bloğunu tanımladınız peki nasıl kullanıcaksınız : )

  Firewall menüsünden Nat tablosuna geldiğinizde yeni kural eklersen interface kısmında metro fiber hattınızı seçerseniz, Destination kısmında eklediğiniz sanal nip bloğunu da göreceksiniz.Bu şekilde kural eklediğinz de otomatik olarak ip bloğunuz istediğiniz numaraya yönlenecek.

  Bu kadar yani sıkıntı olursa soru cevap yapalım , paylaşalım

  Sağlıcakla • teşekkürler @bparlayan güzel paylaşım icin daha net ve acıklayıcı olmuş emegine saglık..:) • :) Teşekkürler. Bende Elinde birden fazla ip adresi bulunan ve sadece bir tanesini kullananlardandım. :) O Problemide aştık sayenizde. Teşekkür ediyorum…


Log in to reply