3 ethernet var,ethernetin birinden net veremiyorum yardım lütfen –çözüldü--

• merhaba  üstadlar.  pfsensede  yeniyim.  siteyi  2  gündür  hatim  ediyorum  sabah öğle akşam.

sistemimi  ve  sorunum  anlatıcam  şimdi.

3  ethernetli kasam var. modemdeki  neti  2  farklı dhcp ile  dağıtmak istedim.  anakarttaki  ethernetime modemden geleni  taktım  pfsenseyi  kurdum.

kurulum  sonrası  ethernetlerin  aldığı tag'lar ,aldığı ip  adresleri ve  name'ler  şöyledir.aynılarını  birebir yazıyorum.

bge0      wan    (onboard ethernet)   192.168.1.16 (dhcp)          yazıyor.  modemden gelen net bunda
    re0         lan     (ethernet 1)            10.0.0.5                         yazıyor. Bu  ethernette net  çıkışım var problem yok. ip veriyor makinalara
    re1        opt1    ( ethernet 2)          192.168.2.1                   yazıyor. bu  ethernette  net  çıkışım yok maalesef. ip veriyor makinalara

yardımcı  olursanız  sevinirim.

• merhaba,
    opt1 için, rules tabında erişmek istediğiniz protokoller için kural oluşturmanız gerekmekte.
    en basit hali ile,
    action : pass
    interface : opt1
    protocol : any
    içeren bir kural.

keyifli çalışmalar

• **ilgin için teşekkür  ederim.

ben  daha  yeni  olduğum için yapamadım.

hiçbir ayar yapmadan ethernet 1de net  var. ethernet 2 de yok.  yeni  olduğumdan teknik ingilizcemle becermeye çalışıyorum.ama olmuyor.

sorunum halen devam etmekte.**

• **arkadaşlar sorunum halen  çözemedim.
    yardımcı  olabilirseniz  sevinirim…

tek  internetim(modem) var.  bunu  2  farklı ethernetle  , 2  farklı  dhcp ile  dağıtmak istiyorum.

yani  kasada  3  ethernet var.  onboard  olan  wan ,  ethernet1  –-lan1  olacak , ethernet2–-lan2    olacak.

ama  pfsense ehernet 2 yi  opt1  olarak tanıyor  ve  ip  veriyor. ama  neti  veremiyorum.

opt1  yazanda  neti  nasıl  verebilirim  arkadaşlar ???**

• tekrar merhaba,

opt1 için, rules tabında erişmek istediğiniz protokoller için kural oluşturmanız gerekmekte.
    en basit hali ile,
    action : pass        - 1
    interface : opt1     - 2
    protocol : any       - 3
    içeren bir kural.

daha önce belirttiğim gibi, ek'te bulunanan ekran görüntülerini dikkate alarak tekrar denermisiniz.

yeni olmanızı ve sorununuza hemen çözüm üretmek istemenizi anlayabiliyorum.
    Ancak pf forum tr tarafında tam 26 sayfalık farklı sorunlara çözüm getiren post'lar mevcut.
    Sizden ve pf ailesine yeni giriş yapan tüm kullanıcılardan ricam-ricamız,
    herhangi bir soruna çözüm ararken, pf tr forum tarafındaki daha önce açılan post'ları incelemeniz.
    search tabında arama yapmanızdan bahsetmiyorum.
    eski konuları hızlı hızlı bile göz gezdirseniz, farklı konularda çözümlerin nasıl gerçekleştiğini yada pf tarafında hala nelere çözüm getirelemediğini görebilirsiniz.
    Böylelikle birinin cevap vermesini beklemek yerine, daha önceki cevaplardan yola çıkarak kendi çözümünüzü üretebilir ve hem kendinize, hem de bizlere zaman kazandırmış olursunuz.
    Keyifli çalışmalar

• @tcjackal:

tekrar merhaba,

en basit hali ile,
    action : pass        - 1
    interface : opt1     - 2
    protocol : any       - 3
    içeren bir kural.

daha önce belirttiğim gibi, ek'te bulunanan ekran görüntülerini dikkate alarak tekrar denermisiniz.

yeni olmanızı ve sorununuza hemen çözüm üretmek istemenizi anlayabiliyorum.
    Ancak pf forum tr tarafında tam 26 sayfalık farklı sorunlara çözüm getiren post'lar mevcut.
    Sizden ve pf ailesine yeni giriş yapan tüm kullanıcılardan ricam-ricamız,
    herhangi bir soruna çözüm ararken, pf tr forum tarafındaki daha önce açılan post'ları incelemeniz.
    search tabında arama yapmanızdan bahsetmiyorum.
    eski konuları hızlı hızlı bile göz gezdirseniz, farklı konularda çözümlerin nasıl gerçekleştiğini yada pf tarafında hala nelere çözüm getirelemediğini görebilirsiniz.
    Böylelikle birinin cevap vermesini beklemek yerine, daha önceki cevaplardan yola çıkarak kendi çözümünüzü üretebilir ve hem kendinize, hem de bizlere zaman kazandırmış olursunuz.
    Keyifli çalışmalar

tamam  dostum.teşekkür  ederim  yardımların için. ;)

Locked