PfSense arkasına Wireless Router • Merhabalar,

  pfSense kurulu bir makineye Wireless Router'ımı bağladım. (Wireless Router'ın LAN portuna.)

  Ayarları tavsiye edilen şekilde yaptım. (Wireless Router'da DHCP'yi kapattım.) Ancak wireless'tan internete çıkamıyorum.

  WLAN interface'i ve Firewall kurallarını ekledim.

  Ne yapmam gerekiyor?

 • Diger interface yapilandirma adresleriniz nedir?
  Wireless interface adresiniz neden 192.1681.1 degilde 2 ?
  Saniyorum diger interface lerin ip leri ile ayni segmente denk gelen adres kullaniyorsunuz?
  Butun interface ipleriniz farklisegmentte olmali. • Wireless DHCP kapattıktan sonra direkt pfSense Lan DHCP'sini açmanız yeterli, bu saye de wlan üzerinden bağlanan kullanıcılar pfSense üzerinden ip alacaklardır.

  İyi bayramlar.. • bu wireless ın loglarını nasıl tutacağız. • Kuraldaki log seçeneğini açın. • @tuzsuzdeli:

  Kuraldaki log seçeneğini açın.

  Elinizde kullandığınız cihaz eğer bir router ise router üzerindeki dhcp server ı kapatmamanız gerekiyor. Çünkü router arkasındaki makineler pfsense üzerindeki dhcp sunucuya erişemezler. Eğer kullandığınız cihaz bir ap olsaydı switch gibi çalışacağından client lara ip leri pfsense üzerinden aldırabilirsiniz. Ama şu anki sistemde sadece router ınızın wan bacağı pfsense ten ip alır ama arkasındaki client lara farklı bir ip bloğu üzerinden ip dağıtır. • Selam,

  Bir diğer nokta da diğer interface ler için vermiş oldugunuz ip bloklarının belirginsizliği. WAN ve LAN ip blogu nasıl yapılandırılmıştır bunu da belirtmenizde fayda vardır. Hata ya da eksikliğin nereden kaynaklandıgını görebilmek için. Bir de hangi servis(ler)i kullanıyorsunuz ör: squid, squid guard vs.

  Sevgilerle,
  SGTR • Merhaba,

  Benzer bir yapıyı ben de kullanıyorum. Bir access pointin arkasına zyxel router bağladım. ap nin ip si 192.168.101.21, zyxel router 192.168.102.33 ten başlayarak ip dağıtıyor. Bunun trafiğinin de pfs üzerinden geçmesi için nasıl bir ayar yapmam gerekir. • @aakdeniz:

  Merhaba,

  Benzer bir yapıyı ben de kullanıyorum. Bir access pointin arkasına zyxel router bağladım. ap nin ip si 192.168.101.21, zyxel router 192.168.102.33 ten başlayarak ip dağıtıyor. Bunun trafiğinin de pfs üzerinden geçmesi için nasıl bir ayar yapmam gerekir.

  Burada yapılmak istenen nedir o kısmı tam olarak anlayamadım. Wireless kullanıcılarını izole mi etmek istiyorsun?

  Sevgilerle,
  SGTR


Log in to reply