"Enable Static ARP entries" işaretlendiğinde internet gidiyor. • Merhabalar,

  10.0.1.0/24 üzerinden dağıttığım interneti mevcut IP aralığı yeterli gelmediği için

  Lanın IP adresini 10.0.8.1 yaparak 10.0.8.0/22 ' ye çektim.

  Aynı zamanda eskiden dhcp'yi zorunlu tutmaz iken şu anda Static ARP Entries ile cihazların DHCP harici IP almasını istemiyorum.

  Şu anda DHCPde Enable Static ARP entries işaretli değil iken tüm pcler internete erişebilirken, Enable Static ARP entries işaretlendiğin anda net gidiyor…

  Sorunu bi türlü çözemedim, acaba neden meydana gelebilir?

  İlginiz için çok teşekkürler...
 • Yaptığım araştırmada, Static ARP Entries sadece DHCP'ye Static IP eklendiği zaman çalışıyor gibi bir sonuç elde ettim.

  Ben DHCP'den pcler ip alsın. Fakat DHCP haricinde ip değişikliği yapamasınlar istiyorum.

  Bu sayede Lease Time'ı 4 hafta yapıp, DHCP'den ip alan herkezin bandwithini kontrol edeceğim.

  Acaba bir çözümü yok mu? • Enable Static ARP entries

  Bu seceneği işaretlediğin zaman, bütün kullanıcılar benim belirlediğim statik ip dışında ip almasın demiş oluyorsun. Benim dhcp aralığım şöyle;

  10.10.10.0 - 10.10.10.1

  100 kadar kullanıcım var, hepsine statik ip tanımladım, hiç bir sorun yaşamadım.
  iplerim 10.10.10.2 den başlayım 10.10.10.102 ye kadar uzanıyor. • Aynı problem ben de var bir çözüm bulan/bilen lütfen cvp yazsın • @jakufen:

  Yaptığım araştırmada, Static ARP Entries sadece DHCP'ye Static IP eklendiği zaman çalışıyor gibi bir sonuç elde ettim.

  Ben DHCP'den pcler ip alsın. Fakat DHCP haricinde ip değişikliği yapamasınlar istiyorum.

  Bu sayede Lease Time'ı 4 hafta yapıp, DHCP'den ip alan herkezin bandwithini kontrol edeceğim.

  Acaba bir çözümü yok mu?

  Selamlar,

  Eğer kullanıcılarının dhcp den ip alıp ip bilgilerini değiştirmelerini istemiyorsan bunun için AD kurulu olması ve bu kullanıcılarında domaine join olmuş olmaları gerekir ki sende bu bilgilsayarlar üzerinde otorite sahibi olabilesin(tek bir yerden bir ayar yapıyorsun genele yayıyorsun bu değişikliği). Eğer bu şekilde değilse de third party bir yazılım kurup onunla da bu kısıtlamaları yapabilirsin. Tabi ne kadar bilgisayar varsa onların hepsine bunu kurup gerekli ayarları yapman gerekli.

  Sevgilerle… • bu işlem için ad kurmaya yada tüm bilgisayarlara program yüklemeye gerek yok. Ben çözümü şu şekilde buldum. Dhcpde  "available range" ve "range" değerleri mevcut. "range" bölümü dhcp tarafından basılan kısım "available range"  denilen kısımsa rezerv edilen ipleri ve dhcp tarafından basılan ipleri kapsıyor. "range" yani dhcp tarafından otomatik basılacak ip aralığına bir ip yani her iki kısmada ip başlangıç değerini yazdım hem böylelikle rezerv ipler dışında ip basmıyor. hem de "Enable Static ARP entries" seçeneğini işaretlediğim zaman sorun yaşamıyorum. Bu işlemin bir diğer adı da ip / mac binding (eşleştirme).


Log in to reply