Pfsense DHCP leases Hk. • Merhaba Arkadaslar;

  Hepimizin bidiği üzere DHCP leases anlık olarak sistemde bulunan online user ların mac ve ip bilgilerini veriyor.
  Benim sormak istediğim pfsense DHCP leases ofline olan userların host name lerini göremiyorum bununla ilgili olarak bir çözüm yolu varmıdır. • Arkadaslar fikriniz yok mu? • Selam,

  /var/dhcpd/var/db bunun içindeki dosyaları incelediniz mi?

  Sevgilerle,
  SGTR • Allah razı olsun senden ama bugun dağıtaln iplerin hostnameleri /var/dhcpd/var/db dhcpd.leases burada geçtiğimiz günlere ulaşamadım :( • "DHCP Leases" dağıtılan ip adresleri bilgilerini tutar, DHCP Server'dan her kullanıcıya dağıtılan ip'nin ne kadar süre etkinlik olmaması durumunda silinmesi gerektiğini belirtirsiniz. Bu sürede o ip adresini kullanan cihaz herhangi bir aktivite yapmaz ise bu listeden silinir ve dolayısı ile o ip adresi kullanılabilir duruma gelir. Kısaca "online" kullanıcılar mantığıyla yaklaşmak doğru olmaz. Aktif olmayan kullanıcılar silindiği için de o kullanıcılara ulaşamazsınız.

  Bunun için tek bir yöntem önerebilirim o da mevcut listesi belirli aralıklarla veritabanına yazmanız ve yazarken de "ip" adresi ile "mac" adresini eşleştirerek yazmanız. Böylelikle "hangi mac adresi ne zaman hangi ip adresini aldı" sorusuna cevap verecek bilgileri veritabanından istediğiniz zaman çekebilirsiniz. • Sorumu cevapladıgınız için öncelikle teşekkür ederim.

  Default lease time Maximum lease time tabloları uzerınde yapmış oldugum değişiklikler sonrasında /var/logdhcpd.log 1 haftalık dhcp kayıtlarımı görur durumdayım fakat resart ettiğim zaman sistemimi gene siliniyor.
  Fakat Yapmış oldugumuz çözüm geçiçi kalıcı bir çözüm için ne yapılabılır fikriniz var mı?

  Aslında 5651 için almış olduğumuz kayıtları ımzalatmadan önce hostname lerinide yazdırabilsek sorunumuz ortadan kalkacaktır. • windows bir pc ye KİWİ sys log server kur pfsense de Status: System logs: Settings kısmından log server PC nin ip sini yaz (sabitlediğin ip li olsun bu pc). kiwi tüm dhpc kayıtlarını üzerine alıp kendi klasörüne kaydeder işini görür bence


Log in to reply