[Yardım]İnternet Kafede Pfsense, Squid Kurulum ve Ayarlar • İyi Günler;
  Ankara Keçiören de internet kafe işletiyorum. Malum ilçemizin hatları çok kötü ve müşterilerim bundan şikayetçi. Bende 2. bir hat alıp birleştirmeye karar verdim. Pfsense yi zar zor kurdum hallettim. 2.0.1-RELEASE kullanıyorum ve tuzsuzdeli nin anlattığı şekilde load balance yaptım. http://forum.pfsense.org/index.php/topic,35959.0.html bu adresteki ayarlarıda bunun üstüne yaptım. Şuanda sadece Squid kurulu. denemeleri tek makine üzerinde yapıyorum. yani tüm kafeyi sisteme bağlamadım.

  gelelim sıkıntılara :D.

  internetle ilgili sıkıntılar var. mesela hatları ayrı ayrı speedtest te ölçtüğümde 4-5 mbit arası çıkarken birleştirince 3-4mbit oluyor. upload ise 2ye katlıyor onda sıkıntı yok.

  yine internetle ilgili olarak sayfalarda öyle bir değişme olmadı sanki daha yavaş açılıyor sayfalar. fazla bir fark hissedemedim.

  Online oyunlarda rahatlama yapmasını yani pingin düşmesini bekliyordum fakat değişen birşey olmadı. pingler hala aynı.

  yine online oyunlarda patch yüklenmesi ile ilgili sistemi denemedim ama kurmak istiyorum. squid ayarlarına tam olarak ne yazmam gerekiyor. patchlerin indirildiği adresleri bulabiliyorum. bilen birisi bana mesela "ftp://patch.knightonline.com" a göre ayar yazarsa ben kendim diğer oyunlar için bu ayarları yaparım.

  son olarakta sizin bana önereceğiniz herhangi bir ayar yada sistem var mıdır?

  biraz uzun oldu ama kusuruma bakmayın. 2 haftadır bunla uğraşıyorum yeni aklıma geldi foruma konu açmak :). şimdiden teşekkürler… • şuan sisteme 3 pc bağladım ve online oyun güncellemesi yapıyorum ve sistemi son hızda kullandığını farkettim. fakat internet sayfalarında hızlanma olmadığı gibi sanki hala normale göre yavaş. bunun hızını ölçebilirmiyim bi program veya taktiğiniz var mıdır ? • pfsense ping değerlerine bir artısı olmaz sayfalar normal hızda açılır + sistemi kurduğunuz pc özellikleri nedir ?
  donwload ı full kullanabilmek için idm flashget vs download programı deneyin • pcler son sistem i5-2400 serisi. downloadda da pek sıkıntı yok. ama speedtest te nedense az çıkıyor sonuç • Selamlar,

  Technical arkadasımın dediği gibi speedtest sizi yanıltır bunun en iyi yolu onunda dediği gibi download manager yazılımları ile bunu denemeniz. Bu yanılgıya bende düşmüştüm. Sonra download manager ile deneyince farkı orada gördüm.

  Sevgilerle,
  SGTR • @DCFroMLiFe:

  pcler son sistem i5-2400 serisi. downloadda da pek sıkıntı yok. ama speedtest te nedense az çıkıyor sonuç

  Benzer sorun benimde başıma geldi. Sorun pfsense'den değildir muhtemelen. Makinelerinizde Akınsoft Filtr veya başka bir filtre kullanıyormusunuz?

  Şayet kullanıyorsanız bir makineden silin ve o şekilde deneyin. Hız'ın arttığını göreceksiniz :) • şöyle bişey de var :)

  squid gard kullandığına göre

  önce squid kurmuşsundur

  squid bildiğin gibi transparent modda sadece default wan ı kullanıyor yani  tüm makineleriniz sadece burdan çıkış yapıyor olabilir…

  bende load balance kullanıyorum squid kurduğumda internet hızım 3-4mbit oluyor çünkü default hattım 4mbit
  squid i devre dışı bırakınca hızım 11mbitlere çıkıyor diğer hattımda 8mbit :)

  bu farklılığa dikkat edelim :)

  bende hala squid ile load balance ı bir arada kullanabilmiş değilim nasıl olacak bilmiyorum :) • @hoscakal:

  şöyle bişey de var :)

  squid gard kullandığına göre

  önce squid kurmuşsundur

  squid bildiğin gibi transparent modda sadece default wan ı kullanıyor yani  tüm makineleriniz sadece burdan çıkış yapıyor olabilir…

  bende load balance kullanıyorum squid kurduğumda internet hızım 3-4mbit oluyor çünkü default hattım 4mbit
  squid i devre dışı bırakınca hızım 11mbitlere çıkıyor diğer hattımda 8mbit :)

  bu farklılığa dikkat edelim :)

  bende hala squid ile load balance ı bir arada kullanabilmiş değilim nasıl olacak bilmiyorum :)

  Forumda bununla ilgili döküman var. Bunu denedim ben problem yok. 3 tane bağlantım var. Denemelerimde 3 aynı anda dosya indirdiğimde herbirisi saniyede 2 mbit'i gördü. Problem yok yani…

  Konu : http://forum.pfsense.org/index.php/topic,35959.0.html


Log in to reply