Airties 2310 + pfSense = AP mümkün mü?


 • Merhaba arkadaşlar.. Henüz ilk mesajımda soru sormak pek huyum değildir ama bu sefer böyle oldu kusura bakmayın.. pfSense ile ilk defa haşır neşir oluyorum.. pekçok aceminin yaşadığı sorunlarla uğraşıyorum bende ama vazgeçmek yok.. Evimde adsl veya fiber kullanmıyorum.. Zyxel wireless modem üzerine taktığım 3G modem ile 3 notebook'a interneti paylaştırıyorum.. Yani öyle iş yerinde kullanmak ve koca koca ağları üzerinden geçirmek için kullanmıyorum pfSense'i.. Benimkisi merak ve öğrenme isteği..

  Elimde olanları sayayım önce;

  1- 3G modem (ZTE MF190 - AT+ZCDRUN=8 ile dosya sistemi kapatılmış)
  2- Airties 2310 usb wireless adaptör
  3- Zyxel P-661-HNU-F1 adsl modem
  4- pfSense 2.0.1 yüklü pc (Tek ethernet kartlı)

  Zyxel modeme bağlı 3G modem ve modeme hem kabloludan hem de kablosuzdan bağlı client'lar internete çıkıyor.. Burada sorun yok.. Benim yapmak istediğim, Airties 2310 adaptörü pfSense'li pc'ye takmak, pfSense'li pc'yi de Zyxel modeme takmak.. Ardından Airties 2310 üzerinden yapacağım SSID yayını ile kablosuz bağlanacak client'ları pfSense üzerinde karşılamak.. Yani client'lar Zyxel'in kablosuzundan değil de pfSense'in kablosuzundan bağlanıp internete çıkacaklar.. Yapmak istediğim yapı ile ilgili resim aşağıdaki gibi..

  Sormak istediğim nokta şu.. Böyle bir yapı mümkün müdür? Yoksa ben 1 haftadır boşuna mı sabahlıyorum.. Bu mesajı yazmaktaki niyetim, "Bakın ben böyle birşey yapmak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Bunu yapın" demek değil kesinlikle.. Ben öğrenmek istiyorum.. Sırf bu yüzden 1 adet 3G modemim yandı gitti telef oldu.. Belki benimle aynı sıkıntıyı yaşayanlar varsa onların da işine yarayacaktır buradaki bilgiler.. Eğer bunu başarabilirsem, sıradaki adım Zyxel modemi komple aradan kaldırıp, 3G modemi doğrudan pfSense üzerine takmak ve client'ları bu şekilde internete çıkarmak.. Zyxel'i de yeğenime veririm artık :) Bu konuyla ilgili tecrübesi ve bilgisi olan ya da bilgisi olmayıpta beyin fırtınası yapacak herkesin yorumunu bekliyorum.. Herkese kolay gelsin..


 • Bahsettiğiniz yapıdaki tek kotnrol edilmesi gereken nokta, airties usb stick'in pfsense tarafından desteklenip desteklenmediği.
  Forumdan bu donanımın uygunluğunu (muhtemelen içinde kullandığı çipsete göre arama yapmanız gerekecek) araştırın. Eğer pfsense tanıyorsa olur.

  Eğer tanımıyorsa da, piyasada tp-link'in kablosuz ethernet kartları var. Forumda da modeli yazılıdır. O kart ile, bu yapı çalışır.


 • Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.. Airties 2310 RT2870 çipsetli bir ürün.. pfSense'in ekran görüntülerinden anladığım kadarıyla ürün pfSense tarafından destekleniyor.. Benim sıkıntım, 2310'un SSID yayını yapıp yapmaması konusundaydı.. Dün gece Airties destek servisine bir mail atıp, bu ürünün kablosuz yayın yapma özelliği olup olmadığını sordum.. Destekten gelen cevapta, 2310'un yayın yapma özelliği olmadığını söylemişler ne yazık ki.. Aslında niyetim elimdeki ekipmanı kullanarak birşeyler yapmaktı, ancak bende Cemx'in kurduğu tp-link'li yapıya doğru adım adım gidiyorum sanırım..


 • bu arada 3g stickiniz direkt pfsense tarafından desteklenmeyen bir model mi ? Bu yüzden mi onu zyxel üzerinden kullanıyorsunuz ?
  Turkcellin Vınn diye verdiği Huawei'leri direkt kullanıyoruz mesela.


 • Elimde 2 adet 3G modem vardı.. ZTE MF100 ve ZTE M190.. Avea'nın verdiği modemler bunlar.. İlk olarak dediğinizi denedim.. Hem burada hem de başka birçok forumda yazılanları denedim ama bir türlü sonuca erişemedim.. Hatta kurcalamalarım sırasında ZTE MF100 modemim sizlere ömür, telef oldu :( Daha sonra ZTE MF190'u denedim.. Dosya sisteminin kapatılması gerekiyormuş öğrendiğim kadarıyla.. Tera Term ile bağlanıp "AT+ZCDRUN=8" komutuyla dosya sistemini kapattım.. Ama olmadı yine.. Daha önceden de dediğim gibi pfsense'i ilk defa kullanıyorum.. İlk başta benim için büyük bir hedeftii 3G'yi pfsense üzerinden paylaşmak.. Bende hedef küçülttüm :) Önce, ilk mesajımda verdiğim yapıyı oluşturmayı, ardından da sizin dediğiniz yapıyı kurmayı planlıyorum.. Adım adım yani :)

  Az önce anladım ki ethernet kartı bulmak çok zor bir iş.. İzmir'de Balçova'da oturuyorum.. Burada Mediamarkt, Vatan Bilgisayar, Darty ve Teknosa Ekstra mağazaları mevcut.. Bunlardan Darty ve Teknosa'da maalesef ethernet kartının e'si yok :S Mediamarkt'ta "dandik" tabir edebileceğim HAMA marka kartlar mevcut.. Vatan'da ise Edimax mevcut :( Yani "basit" bir ethernet kartını bile internet üzerinden alıp, ethernet kartı kadar parayı kargoya vermek zorunda kalıcam anladığım kadarıyla..