Akıllı switch kullanarak load balance (multi-wan)


 • Bu ilk mesajım sürç-i lisan edersem affola :)

  Forumda ve nette çok araştırmama rağmen bir türlü aradığımı tam açıklayıcı bir dokümana ya da yazıya rastlamadım.  Sanalda çalışan Pfsense 2.0.1 yüklü makineye 2 adet ethernet kartı ile 2 adet wan'ı load balance etmeyi başardım. Ancak wan sayısını 8'e çıkartmayı planlıyorum.  Yaptığım araştırmada tontito nickli arkadaşımızın bunu 15 adet wan'ı akıllı switch kullanarak yaptığını gördüm. tuzsuzdeli ise bir yazıda vlan tanımlayarak her bir wan ı bu vlan tanımlı portlara takarak yapılabilceği hakkında ipucu vermiş.

  Ancak daha detaylı bilgiye ihtiyaç duymaktayım vlanlara atayacağımız iplerin bir standardı olmalı mı? Bu portları yönlendirecekmiyiz? Bu vlanları yönlendireceğimiz porta vlan oluşturulmalı m? ve ek bir ayar yapılmalı mı? Kısacası bu konuda detaylı bilgi verebilirmisiniz arkadaşlar? (Akıllı switch olarak Hp Procurve 2610-24)


 • bende bunu merak ediyorum.

  akıllı switch olabilir birde ethernet çoklayıcı falanda olabilir.

  anlatabilen birisi olursa çok makbule geçer.


 • Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlar varsa lütfen paylaşsınlar


 • Arkadaşlar yönelmeniz gereken konu "pfSense'de VLAN nasıl yapılır" olmalıdır. Bununla ilgili http://forum.pfsense.org/index.php?topic=34329.0 adresini incelemenizi tavsiye ederim. Vlan çözdükten sonra çift wan ile yaptığınızı 15 wan ile de aynı yöntemle yapabilirsiniz.


 • Merhabalar,

  Kaç adet wan kullanacaksanız swicth üzerinde o kadar vlan oluşturun. (vlan 5, 6 ,7 … vs) Wan bağlantılar için 8 adet vlan oluşturduğunu varsayalım ve bu bağlantılar için swicthin 1-8 portlarını kullanacağız. Herbir porta farklı bir vlan ı atayacaksınız. Kullandığınız switch te yanlış hatırlamıyorsam untagged olarak işaretliyordunuz. en son Pfsense bağlanacak olan portu trunk olarak tanımlamanız gerekmektedir. Böylece switch üzerine tanımladığınız vlanlar bu port üzerinden PFsense tarafındada tanınabilsinler. Bu işlemler biraz karışıktır isterseniz bir profesyonelden yardımda alabilirsiniz.
  Switch üzerinde ki işlemleri bitirdiyseniz sıra pfsense üzerinde vlan tanımlamalarına geliyor. interfaces tabından assing ta tıklayarak vlan tabına glin oradan hangi interfaciniz wan tarafına bakıyorsa o interces üzerine vlan oluşturun. oluşturduğunuz vlanları interface olarak ekliyoruz. Sonrasında ilk kurulum yaptığınız gibi interfacelere ipleri veriyorsunuz. Kontrol için ilgili vlandan modemini pingleyin.

  ÇOK ÖNEMLİ NOT!!!! : Eğer multiwan kullandığınız pfsense te squid i de kurarsanız squid internet erişimi için yalnız 1 bağlantıyı kullanır. Multiwan konfigurasyonlarında 2.0 RC1 kullanmalısınız.


 • Elinize sağlık arkadaşlar…


 • şunuda ben ekleyeyim, switch de oluşturduğunuz vlan tag larıyla pfsense de oluşturduğunuz taglar aynı olmalıdır


 • bu işlemi gerceklestirirken .. aynı interface uzerinden 3 den fazla pppoe baglantısı gerceklestiremiyormuyuz  cunku siwtch uzeride vlanları olusturdum 3 tane pppoe baglantısı basarı ile kurdum ama 4 baglantıyı saglayamadım ! bu konuda acil yaprdm bekliyorum


 • Bende şu an iki hat ile loadbalance yapıyorum. İleride hatlarımı arttırabilirim. Muhtemelen bende vlan olayın gireceğim. HP J9450A ProCurve 1810G-24 switch kullanıyorum. Bu switch üzerinden hem wan tarafını hem lan tarafını geçireceğim.


 • @MrPerFormance:

  Bende şu an iki hat ile loadbalance yapıyorum. İleride hatlarımı arttırabilirim. Muhtemelen bende vlan olayın gireceğim. HP J9450A ProCurve 1810G-24 switch kullanıyorum. Bu switch üzerinden hem wan tarafını hem lan tarafını geçireceğim.

  vlan ile bu işlem ne kadar sağlıklı olacaktır sizce?


 • Gayet sağlıklı olacaktır.
  Sağlıklı olmaması icin ne gibi ihtimaller mevcut ?