Hangi swich nasıl bir network • pfsense ile idare etmeye çalıştığım 4 ap ve yaklaşım 40 pc den oluşan 4 katlı bir binam var . swichlerim managmet değil ve arka arkaya 8 li 24 lü 3-4 tane zamanla çok hantal bir yapı oluştu. şimdi işi temelden yeniden yapmak istiyorum .
  internetten Zyxel ES-2024A 24 Port layer 2 bir swich beğendim 400 dolar civarı bunlardan 2 tanesiyle vlan da yapabileceğim bir yapı + şimdilik adsl 8 limitsiz net çıkışımız var  yakınımıza fiberde geldi

  önerilerinize ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim • Layer2 switch i neden kullanmak istiyorsunuz ? vlan ile multi wan mı düşünüyorsunuz? zaten switchleri 4 ap yi beslemek için kullanacaksınız sanırım, bunun için orta düzeyde 24 veya 16 lık bir switch yeterli olmaz mı?

  Bunu söylemek bana düşmez belki ama gereksiz donanım harcamaları yapacak gibisiniz!! birde fiber, metro ethernet hizmeti fiyatlarından haberiniz vardır sanırım, biraz tuzlu gelebilir.. • Öncelikle kablo altyapınızın nasıl olduğu önemli.
  Örneğin bir katın tüm kabloları o katın merkezinde bir switchde toplanıp ordan da merkez switche tek kablo ile gidiyorsa zaten bu durumda tüm kabloları merkeze uzatmadan bütün sistemi tek switch'de toplayamayacaksınız.

  Ama altyapı uygun ise, tüm kabloları yeni alacağınız tek switchde de toplayabilirsiniz.

  İşin fiziksel kısmında biraz daha detaya girerseniz daha iyi olur. 40 pc'nin kaçı kablolu kaçı kablosuz ?
  Neden Vlan yapacaksınız ?

  @MC_MaCeste,
  Büyük ihtimalle burada fiberden kasıt superonline'ın bireysel bağlantı çeşidi. • burası bir okul müdür ve yardımcıları + okul memuru kurum net diye bir yazılımla aynı ağda olmalı, 3 rehber öğretmende bir serverda dosya paylaşımı  yapıyor ayrıca öğretmenler odası ve zümre odaları dediğimiz yerler ve buralarda 3 ap var bina 4 katlı . layer2 swichle herkesi ayrı bir gurupta toplarım diye düşünmüştüm. fiber ileriki aşama şu an 8 mbit limitsiz 2 ayrı adsl hattımız var ama bilgisayar lab'ına 50 pc yi ayırdım 8 mbit ona veriyorum kalanlara da ayrı bir 8mbit adsl var.
  mevcut kablolar cat5 swichler 16-24 yada 8 li swichlerden.

  3 kat 8 pc 1 ap var -
  2.kat 2 pc
  1.kat 5 pc 1 ap
  zemin kat 2 sunucu(dosya) 10 pc 2 ap

  3.ve 2 katları bir swich te (15 uc civarı )  1. ve 2.katlarıda 1 swich te toplasam (20 civarı). • Amacın ne olduğu önemli
  Şu anda birbirinden ayrı networkler var mı ?
  Eğer yok ise ne amaçla ayırmak istiyorsunuz yani hedefiniz ne ?

  Ortamda bir domain controller var mı ? Yani birden fazla networke ayırsanız, bunları ne ile yöneteceksiniz ? • DC yok. fiziken ayrı swichlerle yalıtılmış 2 network var biri bilgisayar lablar 50 pc ve 8mbit ayrı hattı var. bu hatta bir değişikliğe gidilmeyecek onda pfsense bile yok . diğer ağda bir pfsense ile loglama yapıyorum bazı kısıtlamalar var p2p ,gibi .
  aslında amaç internete sorunsuz erişim buda aslında dönüp dolasıp bandwidht yönetiminede dayanıyor. kablo cat6 23awg olsun dedi bir tanıdık ama onlarından topu 120 dolardan başlıyor kabin olursa pach panelsiz olmaz derler iş giderek büyüyüor heralde bu iş beni aşacak gerçi bir 2 firmadan fiyat bekliyorum ama bende bilmediğim bu konuda hazırlık ve araştırma yapmaya çalışıyorum.

  kablo + swich konusunda emin olsam elektrikçim var hattı baştan sona çektirip işi sadece donanım maliyeti ile de kurtarabilirm de • Bence siz ortamınızı uzman bir firmaya göstererek ve konuşarak çözmelisiniz.
  Naçizane önerilerimi şöyle sıralayayım.
  -Cat5 kabloları kullanmaya devam edin derim zira belirgin şekilde kalitesiz değillerse kullanımına daha yıllarca devam edilebilir orda bir sıkıntı yoktur bence. Tek çıkabilecek sıkıntı zaman içinde yağlanmış, pislenmiş ve kırılmış Rj45 kablo uçlarıdır sadece, onları mutlaka yenileyin ve imkanınız olursa koruyucu plastik şapkalardan takın. Onun dışında kablo alt yapısı olduğu gibi kalsın, cat6 hala çok da gerekli değil olsa tabiki daha iyi olur ama bence hiç gerek yok eğer özel bir durum söz konusu değilse.
  -Switchleri katlarda bırakıp (çocukların ulaşamayacağı yükseklikte kapalı raflar da olacak şekilde) switchler arası kablo ile bağlamak sureti ile mevcut sistem devam ettirilebilir. Yüksek data aktarımlarının olmayacağı böyle ortamlarda yapının böyle kalmasında ve cat5 olmasında bir sakınca olmayacaktır. Ancak eskiden dağınık olan Switch ve AP leri binanın belirli ve bilinen noktalara taşımanızı tavsiye ederim, daha da önemlisi ortamınızı bilmiyorum ama mümkünse bütün cihazların yerleşimi ve dizilimini binanın ortalarına denk gelebilecek şekilde düzenlemek iyi olacaktır. Mesela Ap lerden biri kalın kalın 4 duvar arasına koyulmuş ise onu ordan kurtarın ve ne tavana yakın ne de yere yakın olacak şekilde ve insan boyundan azıcık yukarıda bir noktaya konumlandırın gibi düzenlemeler yapmanız gerekebillir. Ayrıca mesela switch katın en sonunda olup o katın tam tersi tarafında birilerine hizmet ediyorsa onu ordan ortalardan biryere taşıtın.
  -Yönetilebilir switch almak zorunda değilsiniz hala ama ortalama bir switch almanız da çok fayda var. Ne alırsanız alın ama 150-200 $ altındaki switchlere sakın aldanmayın. Mümkünse en az 2 portu gigabit switch alın (tamami gigabit olursa ona göre fiyatı değişecek ama olursa daha iyi tabi yine de şart değil)
  -PfSense ve Dosya sunucularınızı aynı yerde toplar ve bir kabine yerleştirirseniz iyi olur. Sadece bu ana noktaya biraz daha iyi bir marka managable ve min 24 port gigabit bir switch aldırın, diğer switchleri cat6 kablolar ile burada buluşturun yani diğer switch lerden bu noktadaki ana switch inize cat6 kablo kullanabilirsiniz.
  -Adsl hatlarını ayrı ayrı kullandırmak zorunda değilsiniz madem PfSense kullanmaya başlamışsınız ikisini orda buluşturun hem fail-ower hem de load-balance edip iki tarafın da daha yüksek oranda işine yarar bir internet çıkışı  haline getirmiş olursunuz. Tabi okulda özel bir durum söz konusu ise ayrı ayrıda kullanmaya devam edebilirsiniz. Sorumlu müdür ile konuşup bu öneriyi anlatın derim. Gerçi yine de PfSese'e bağlı halleri ile bile ayrı ayrı kullandırmaya devam edebilirisiniz. Size kalmış nasıl rahatınıza geliyorsa.

  Şimdilik bu kadar olsun. • Merhabalar,
  kusura bakmayın konuyla alakasız bir soru olacak ama  ofisimiz için 2. bir bölüm kurulmakta network yapısını hazırlamaktayım switch olarak bunları düşünmekteyim  ucuz diye çok cazip geldi  ana switch olarak kullanacağım  gigabit olarak 8 portlularını kullanıyorum sıkıntı yaşamadım tavsiyenizi alabilir miyim ?

  http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=TL-SG1024#spec

  http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=TL-SG1048#spec • Merhabalar,
  kusura bakmayın konuyla alakasız bir soru olacak ama  ofisimiz için 2. bir bölüm kurulmakta network yapısını hazırlamaktayım switch olarak bunları düşünmekteyim  ucuz diye çok cazip geldi  ana switch olarak kullanacağım  gigabit olarak 8 portlularını kullanıyorum sıkıntı yaşamadım tavsiyenizi alabilir miyim ?

  http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=TL-SG1024#spec

  http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=TL-SG1048#spec

  merhaba,
  şahsi tecrübelerim ile,eğer bir kurum için altyapı kuruyorsanız, kesinlike tp-link ve ladox vb. firmaların ürünlerini aktif cihaz olarak kullanmayınız.
  Danışmanlık yaptığım firmalarda ilk iş olarak bu firmalara ait ürünleri devre dışı bırakıyorum.
  bu tarz firmaların ürünleri, test ortamı veya mini ofislerde kullanılabilir ama kurumsal yapılarda uzun vadede anlamsız problemler ile karşılaşmanızı sağlayacaktır.
  araba için motor ne ise, network için switch o dur. ;)

  Tavsiyem 1 kez yatırım yapıp, eğer ciddi veri akışınız yok ise, uygun fiyatlı olması açısından, layer2 10/100

  • HP
  • 3Com
  • Ati
   ürünlerini kullanabilirsiniz. 2-2,5 katı fazla ödeme yaparsınız, ama uzun vadede karlı çıkarsınız.
   yada streaming seviyesi yüksek networklerde, yukarıda belirttiğim markaların gigabitlik ürünlerini kullanabilirsiniz.

  Aynı firmaların ethernet kartlarınıda sahada gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Sadece pf değil, tüm software firewall'larda en büyük problem, ethernet kartlarının kalite sıkıntısı.

  Şunuda söylemeliyim ki, keşke her firma altyapının önemini kavrayabilse ve sadece cisco ürünleri kullanabilsek. :)
  Keyifli çalışmalar • Switch gibi bir üründe, sırf ucuz diye bir model seçmenizi önermem.
  3com'un, fiyat performans olarak çok güzel ürünleri var.

  Ama, switchten kaynaklanan bir problemde, yarım gün-bir günlük bir iş kaybını tolere edebilecek bir ofis ise, tp-link de fiyatı çok cazip ise olabilir.

  Bu tp-linklerin fiyatları nedir ? • Selam,

  Tp-Link in 16 port 10/100 switch 25-30$+kdv
  Hp 16 port 10/100 switch 65-70$+kdv
  TL-SG1016 Yönetimsiz 16-port 10/100/1000M Rackmont Switch 120-150$+kdv
  Hp JE005A V1910-16G 16 Port Gigabit Web Yönetilebilir Switch 270-290$+kdv

  Bu civarlarda değişen fiyatlara sahipler.

  Sevgilerle,
  SGTR • bu ürünlerde aldığım fiyatlar bunlar oyuzden çok cazip geldi ama zxyel ürünleri ile karşılaştırdım daha iyi görünüyorlar  ???

  HUB TP-LINK TL-SG1024 10/100/1000 24PORT SWITCH–--------------205 TL
  HUB TP-LINK TL-1351 10/100/1000 48 PORT  SWITCH------------------470 TL
  HUB TP-LINK TL-SG1008D 10/100/1000 8PORT SWITCH----------------55 TL    KDV DAHİL FİYATLAR

  hp,3com, cisco  switch için tavsiye edebileceğiniz firma ve kişi var mı ? • -Ana switch olmaz onlardan.. hiç olmazsa 3Com felan bakın bence..
  -Efabilisim nickli arkadaş bu işleri yapmıyor olabilirmi..?
  -Müşteri müjdesi verelim kendisine :) • bir firmadan hp için fiyat aladım hala araştırmaktayım

  HP J9660A ProCurve 1810G-48 48Port Gigabit WEB Yönetilebilir Switch           695$+KDV

  HP J9450A ProCurve 1810G-24 24Port Gigabit WEB Yönetilebilir Switch           266$+KDV

  HP J9561A ProCurve 1410-24G 24 Port Gigabit Yönetilemez Switch                  222$+KDV

  zyxel ürünleri hakkında bilgisi olan yada kullanan var mı ? • Ben 3com'un 48 liklerini (2948 model) kullanıyorum bir yapımda yaklaşık olarak 4 yıl oldu. Şu ana kadar herhangi bir sorun kilitlenme vs yaşamadım. Bir güzelliğide VLAN lar tanımlayabiliyorsunuz. Mac filtreleme yapabiliyorsunuz kısaca güzel bir switch diyebilirim fiyat ve performansına bakarak tercih edilebilir. Bu arada 3com artık hp markası altında devam ediyor diye biliyorum. Bilgilerinize.

  Sevgilerle,
  SGTR • Aynı şekilde 3com'un üç tane 2948'ini ve bir tane 2816'sını, 4-5 sene belki de daha uzun süredir kullanıyorum.
  Bu süre zarfında tek bir problem yaşamadım.
  Hatta bunlardan ikisi soğutamadığımız ve sıcaklığı 35-40 derece arasında değişen bir ortamda çalışıyor.
  Senede bi kere tozunu alıyor arkadaşlar :) • baya iyi  :)

  evet 3comlar artık hp olarak  satılıyor  3com olarak bulamadım :/


Log in to reply