Bridge Mod ile İnternete Çıkma Sorunu • Yukardaki diagramda gösterdiğim gibi bir network grubuna sahibim. pfSense 2.0.1 kurulumu gerçekleştirdiğim bir makinam var.

  pfSense  Hardware

  • ASRock K7VT4A+ (Chipset : - Northbridge: VIA® KT400A - Southbridge: VIA® 8235, Ethernet : VIA® 6103 10/100 Ethernet LAN PHY)
  • 2 Adet RTL8139D Chipsetli Ethernet Kartı
  • AMD Sempron İşlemci
  • 2x512MB DDR 400
  • ADSL Modemler TP-Link TD-W8901G (İkiside Bridge Mod)

  pfSense’in kurulumu sorunsuz şekilde gerçekleştirdim. Gerekli WAN ve LAN bacaklarını Ethernet kartlarına tanımladım ve LAN bacağına 192.168.2.1 ip adresini atadım. Yalnız WAN bacaklarına modemler bridge modda oldukları için herhangi bir ip adresi atamadım. Bu bir sorun teşkil eder mi?

  WAN01 ve WAN02’yi PPPoE moduna alıp TTNET’e ait gerekli kullanıcı adı şifreleri girdim. LAN bacağını static modda ayarlayıp 192.168.2.1/24 değerlerini girdim. Bu noktada sormak istediğim ben network ile ilgili bütün yükü pfSense’e vermek istediğim için networke IP dağıtımını da yapmasını istiyorum. Sadece static mod’u açmam DHCP açmadan IP dağıtmamı sağlar mı? Çünkü modemlerde sadece Bridge Mod seçili DHCP modunu kapatmadım. pfSense’in ip dağıtımını gerçekleştirmesi için modemlerdeki DHCP modunu kapatmam gerekli mi? Birde pfSense’de DHCP ayarlarını nasıl yapabilirim.

  DNS ayarları olarakda 8.8.8.8 – 8.8.4.4’ü veriyorum. Terminallerin birinden tek modemle bridge modda deneme yaptığımda networkte sorun yoktu ip alıyordum ve pfSense paneline bağlanabiliyordum. Fakat internete çıkışta sorun yaşıyordum. Windows ağ yöneticisinden sorunu gider dediğimde DNS ilgili bir problem belirtiyordu.

  Genel olarak sistemimi anlattım bu şekilde bir networkte Bridge Mod’da olan 2 ADSL modemi Load Balance yaparak pfSense üzerinden internete çıkmak istiyorum. Network’ün bütün yükünü pfSense’in almasını istiyorum. Çünkü modem bir süre sonra bu yükü kaldıramıyorum.

  Bu sistemin kurulumu konusunda yardımcı olursanız şimdiden çok teşekkür ederim. • Bu arada terminallere DNS ayarları elle 8.8.8.8 - 8.8.4.4 olarak belirtilmiştir. • İstediğiniz tüm konular aşağıdaki linkte var gibi

  http://forum.pfsense.org/index.php/topic,43196.0.html

  modemlerdeki dhcp açıp kapanak sana kalmış.  pfsense üzerinden ip dağıtacağın için modemler ipyi  pfsense makineye varecek. Zaten modemleri bridge moda alınca çoğu modemin  dhvp devre dışı kalıyor.

  ben modemlerdeki dhcp kapatmıyorum. genelde bridge mod kullanıyorum.

  LAN modunuz statik kalacak ve ilk kurulum ayarlarında  pfsense  dhcp açık geliyor. yani  lan baçağını networkünüze bağladığınız anda ip dağıtacaktır • Cevabınız için teşekkür ederim.

  Peki WAN bacaklarına pfSense üzerinden herhangi bir IP atamam gerekiyor mu? LAN bacağı 192.168.2.1 olduğu için 10.0.0.1 gibi v.s gibi bir IP atamam lazım mı? • bridge modda kullanacağınız için gerek yok.  zaten bridge modda ip atayamazsınız. • Dediğiniz ayarlarla tek modem ile denememe rağmen internete çıkış alamadım. İnternet'e girmeye çalıştığımda sayfalar çok uzun süre loadda bekliyor ve sonradan açılmıyor. Acaba DNS yada başka birşey demi sorun var? • olabilir.

  ping atabiliyormusunuz. firewall_rules tarafına herhangi tanım eklediniz mi ? hepsini görmek lazım. • 2 gündür geceleri sabaha kadar bununla uğraşıyorum. Yok olmuyor hiçbir şekilde.

  Bir kere bağlantıyı sağladım oda tek client üzerinden diğer clienti açtığımda IP aldığı halde DNS hatası verdi ve internete bağlanmadı. Sistemde ciddi bir DNS sorunu var herhalde yada ben öyle sanıyorum. Gerekli bütün ayarların ekran görüntülerini ve clientlerin ekran görüntülerini gönderebilirim yardımcı olursanız gerçekten sevinirim.


Log in to reply