PfSense üzerinde vlan tanımlama ( videolu anlatım ) • Video da pfSense üzerinde nasıl vlan tanımlanacağı ve switch ( cisco ) tarafında da nasıl vlan oluşturulacağı anlatılmıştır.
  Youtube Video • **kardeş ellerine  sağlık. gerçekten güzel bir video olmuş. vlan name oluşturmayı unuttun  diyordum videoyu izlerken sonradan farkına  vardın.

  Cisco switchleri  fazla  kullanan olmuyor. genelde hp procurve  kullanılıyor  piyasada.

  Ben  cisco  taraftarıyım ama maddi imkanlar bazı  firmalarda mümkün değil…

  Bu  arada gns3 ü  kullanman çok iyi. başarıların  devamını dilerim. Kolay  gelsin....** • Evet cisco kullanan pek yok ;D Aslında videoyu gns3 ile yapmamın sebebi test ortamının biraz daha gerçekçi olmasını istediğim içindi.

  Vlan oluştururken önce var olanları sileyim kafa karışıklığı olmasın dedim ama sonrasında oluşturmayı unutmuşum ;D sistemin çalışmadığını görünce farkına vardım.

  Asıl ben teşekkür ederim.

  @nmnoztrk:

  **kardeş ellerine  sağlık. gerçekten güzel bir video olmuş. vlan name oluşturmayı unuttun  diyordum videoyu izlerken sonradan farkına  vardın.

  Cisco switchleri  fazla  kullanan olmuyor. genelde hp procurve  kullanılıyor  piyasada.

  Ben  cisco  taraftarıyım ama maddi imkanlar bazı  firmalarda mümkün değil…

  Bu  arada gns3 ü  kullanman çok iyi. başarıların  devamını dilerim. Kolay  gelsin....** • @speedy:

  Video da pfSense üzerinde nasıl vlan tanımlanacağı ve switch ( cisco ) tarafında da nasıl vlan oluşturulacağı anlatılmıştır.
  Youtube Video

  Çok güzel bir video çok hora geçti. Allah razı olsun • Elinize sağlık güzel anlatım, aslında hp procurve için de hazırlansa çok güzel olurdu, genellikle firmalar fiyat nedeniyle hp tercih ediyorlar..

  Forum da video anlatımların artması gerçekten çok sevindirici bir durum, bilgilerin video ile paylaşılması anlatım hatalarını en aza indirip görsel kalıcılığı da arttırıyor. • Arkadaşlar biz cisco üzerine bir vlan tanımlaması yaptık. ben switch üzerinde 2 adet vlan tanımladım

  Vlan10
  Vlan20

  Cisco 1042 ap 'ler üzerinde 2 adet vlan oluşturdum, Aynı tanımlamaları Pfsense üzerinde yaptım

  dedim ki, Vlan10 üzerinden gelenler 172.16.19.X ile çıksın vlan10 dhcp si dağıtsın , sonra Vlan20 üzerinde 192.168.1.X ile çıksın vlan20 çıksın. Ayrı olarak LAN bacağımda 172.16.18.X tanımlı

  Ben bu tanımlamayı yapmama rağmen vlan10 ve vlan20 Lan bacağındaki ip yi dağıtıyor.

  Sizce neden olabilir.

  Teşekkürler.


Log in to reply