Squid Dosya indirmede sorun çıkartıyor. • sistemimde 2 vdsl toplam 64 mb internet hattı. pfsense loadbalance ayarlı ve squid, squidguard ve lightsquid yüklü ayarları bu fordaki ayarlara ve performans ayarlarına göre yaptım. sorunsuz çalıyor. ancak herhangi bir dosya indirmeye çalıştığımda indirme hızı 1,5 mb dan başlıyor hemen 100 kb/sn kadar düşüyor. proxy kullanmadan internete çık diye ayarladığım bilgisayarda hiç bir sorum olmuyor çok rahat 3 mb hızlara uluşabiliyor. squid i bu kadar indirmeyi etkilermi. indirme brogramı olarak download manager kullanıyorum. squid bu programa birden fazla bağlantıya izin vermiyor. ancak proxy kullanmayan bilgisayarda birden fazla bağlantı ile indiryor download manager. squidin idirme de bu kadar yavaşlatması norma mi? cevabınız için şimdiden teşşekkür ederim… • Selam,

  Bu birazda kullanıs oldugunuz donanımla alakalı özelliklede HDD ile. Squid cache manıgıyla çalıştıgı için diskinizin iyi olması biraz daha performansınızı arttırabilir.

  Sevgilerle,
  SGTR • HDD'nin etkisinin bu kadar hissedilir olacağını düşünmüyorum.
  Hele ki dosya download ederken.
  Bence hatayı başka yerde aramak lazım. • cevap için teşekkür ederim ancak. donanımı değiştirdim. normal masaüstü pc kullanıyor iken xeon 2.4 ghz işlecili, 2 gb ram kapasiteli, raid 0 disk yapısı olan server makinayada kurdum sonuc aynı. youtoub dan video indiriken download manager birden fazla bağlantı kurubiliyor ve hız yükseliyor. ancak normal bir dosya indirmeye çalıştığımda tek bir bağlantı açıyor ve  hız düşüyor. • @tunga76:

  cevap için teşekkür ederim ancak. donanımı değiştirdim. normal masaüstü pc kullanıyor iken xeon 2.4 ghz işlecili, 2 gb ram kapasiteli, raid 0 disk yapısı olan server makinayada kurdum sonuc aynı. youtoub dan video indiriken download manager birden fazla bağlantı kurubiliyor ve hız yükseliyor. ancak normal bir dosya indirmeye çalıştığımda tek bir bağlantı açıyor ve  hız düşüyor.

  peki pfsense'yi aradan cıkartıp aynı dosyayı normal indirmeyi denermisiniz..
  çünkü download programları birden fazla baglantı acıp oyle download yapıyor.( bu tabiki karşı sunucudaki kaç baglantıya izin verdigide önemli ) • pfsense aradan çıkarmama gerek kalmıyor. proxy den "Bypass proxy for these source IPs" bölümüne bilgisayarın ip sini kayıt ettiğimde hız bırden yükseliyor. ve download manager birden fazla bağlantı açıyor.. torrentlerde yavaşlama olmuyor. stabil 1.5 mb lara kadar çıkabiliyor. • traffic mgmt sekmesinde bazı şeyler mi aktif acaba ? • proxy ayarlarını gönderiyorum… diğer ayarları default ayarlarda. burdaki ayarları çok kurcaladım. bir ara squid durdu ve birdaha çalışmadı. pfsense tekrar kurmak zorunda kaldım.

Log in to reply