Belirli bir mac adrese ip adresi verilmesin • Merhaba arkadaşlar,

  Pfsense 2.0 kullanmaktayım arp tablosunda istemediğim bazı cihazlar var bu cihazlar IP havuzundan IP adresi almasını istemiyorum DHCP üzerinde MAC adresi üzerine IP rezerve edebiliyoruz lakin aynı işlemin tam tersi hareket edecek belirlediğim MAC adresi IP almak için broadcast paket isteği gönderdiğinde DHCP bu MAC adresine IP göndermesini istemiyorum yani gönderilen paketi görmezden gelicek yada drop edecek bu yapılabilirmi? pfsense üzerinde araştırdım fakat net bir bilgi yada yöntem bulamadım konu ile ilgili engin bilgi ve tecrübeleri olan arakdaşlardan yardım istemekteyim teşekkürler. • Bunu ancak networkdeki tüm cihazların mac adreslerini dhcp server ekranındaki listeye ekleyip akabinde "Deny unknown clients" seçerek ve/veya "Enable Static ARP entries" seçeneği ile yapabilirsiniz.
  Tabii bu uzun ve pratik olmayan yol.

  Daha pratik yol var mı bilmiyorum.

  not : Başlığın tamamını büyük harf ile yazmayın. • @tuzsuzdeli:

  Bunu ancak networkdeki tüm cihazların mac adreslerini dhcp server ekranındaki listeye ekleyip akabinde "Deny unknown clients" seçerek ve/veya "Enable Static ARP entries" seçeneği ile yapabilirsiniz.
  Tabii bu uzun ve pratik olmayan yol.

  Daha pratik yol var mı bilmiyorum.

  not : Başlığın tamamını büyük harf ile yazmayın.

  Bu yöntemi biliyorum amma dediğin gibi uzun ve pratiği olmayan bir yol
  ok konu açarken dikkat ederim. • Selam,

  Bununla alakalı olarak buna benzer bir durumda şöyle yapmıştım; dhcp server hizmetini win2008 üzerinden yapıp orada relased ip pool içerisinden ilgili mac adreslerini seçip add filter dedikten sonra DENY demiştim. İlgili cihazlar ap ye bağlansalar da ip alamadılar. Gerçi halen alamıyorlar. Diğer yöntemi de denediğimde eğer ki yapınızda misafirlerde varsa sıkıntılı olabilir.

  Sevgilerle,
  SGTR


Locked