PC ağ bağlantıları dosya paylaşımı yasaklama. • bilgisayarların kendi aralarındaki dosya paylaşım iletişim port numaralarını bir türlü yasaklayamadım nasıl yapılacağı hakkında bilgisi olan varmı acaba ? tabi mümkünse eğer. şimdiden teşekkürler. • yasaklaymazsınız, çünkü aynı ağ içindeki bilgisayarlar arasındaki trafik pfsense üzerinden geçmez. • Pfsense haricinde yapımızda kullandığınız dc server varmı? Varsa yardımcı olabilirim. • @OGUZ:

  Pfsense haricinde yapımızda kullandığınız dc server varmı? Varsa yardımcı olabilirim.

  şimdilik yok ama kurma düşüncemiz var yardıma ihtiyacımız olursa sizden yardım alabilirim belki uygun olursa.  :)

  –tuzsuzdeli--

  peki lan bağlantısına köprü şeklinde lan2 yaparsak yani nat uygularsak bu olabilirmi sizce ? cünkü wan mantığı bu şekilde çalışıyor anladığım kadarı ile ? • Lan bağlantısı ile bunu yapamazsiniz neden derseniz bunu yapabilmeniz için file server ihtiyacınız var. Pfsense ile bunu yapabileceğiniz bir sistem konusu değil. Araştırmak gerekir diye düşünüyorum. Bahsetmiş olduğunuz konuyu server 2003 -2008 ve server 8 ile yapabilirsiniz. File server yani dosya serveri kurmanız durumunda ihtiyacınızı  karsilayabilirsiniz. Pfsensenizi ise güvenlik duvarı olarak kullanmanız durumunda  sisteminiz iyi duruma gelebilir. Ayrıca server ve pfsense senkronize çalışabiliyor. Oturumlarınizi bile yonetebiliyorsunuz. • @OGUZ:

  Lan bağlantısı ile bunu yapamazsiniz neden derseniz bunu yapabilmeniz için file server ihtiyacınız var. Pfsense ile bunu yapabileceğiniz bir sistem konusu değil. Araştırmak gerekir diye düşünüyorum. Bahsetmiş olduğunuz konuyu server 2003 -2008 ve server 8 ile yapabilirsiniz. File server yani dosya serveri kurmanız durumunda ihtiyacınızı  karsilayabilirsiniz. Pfsensenizi ise güvenlik duvarı olarak kullanmanız durumunda  sisteminiz iyi duruma gelebilir. Ayrıca server ve pfsense senkronize çalışabiliyor. Oturumlarınizi bile yonetebiliyorsunuz.

  peki server 2003 kurduk diyelim domain ortamı olmadan yapabilirmiyiz bunu ? yoksa illa gpo tarzı şeklindemi olacak ? sizin kafanıza yatan yapıyı örnek verebilirmisiniz ? • Merhaba.

  Kullanmak istedigin yapida Active Directory yapilandirip bilgisayarlari domain e dahil et. Domain e dahil olan bilgisayarlarda Local Admin yetkilerini kaldir. Bu sekilde istedigin gerceklesmis olacaktir. • @codered06:

  @OGUZ:

  Pfsense haricinde yapımızda kullandığınız dc server varmı? Varsa yardımcı olabilirim.

  şimdilik yok ama kurma düşüncemiz var yardıma ihtiyacımız olursa sizden yardım alabilirim belki uygun olursa.  :)

  –tuzsuzdeli--

  peki lan bağlantısına köprü şeklinde lan2 yaparsak yani nat uygularsak bu olabilirmi sizce ? cünkü wan mantığı bu şekilde çalışıyor anladığım kadarı ile ?

  Ne yazık ki bu dediğiniz şekilde de olmaz. Pfsense ile sadece kendi ağınız dışındaki ağlara olan erişimi kontrol edebilirsiniz.
  Aynı ağ içerisindeki bilgisayarlar birbirleri ile haberleşirken bir gateway'e ihtiyaç duymazlar.

  Sizin yapınıza uygun olan, diğer arkadaşların da belirttiği üzere, bir domain oluşturmak. • Active directory kurmak her zaman avantajdır. Nasıl kurmanız gerektiğini bilmiyorsanız buna ait bir video yayinlamistim. Forum yetkilileri ne der bilmiyorum link vermeye eğer sorun olmaz ise buraya yazabilirim. • @OGUZ:

  Active directory kurmak her zaman avantajdır. Nasıl kurmanız gerektiğini bilmiyorsanız buna ait bir video yayinlamistim. Forum yetkilileri ne der bilmiyorum link vermeye eğer sorun olmaz ise buraya yazabilirim.

  yayınlarsanız sevinirim ( site kuralınca bir sakıncası yoksa. eger olmaz ise bana özelden atarmısınız ? ) • yok canım neden sakıncası olsun.
  böyle şeyleri paylaşmak güzeldir. • http://www.izlesene.com/video/windows-server-2003-active-directory-kurulumu/4293253#

  bu adresteki video bana aittir. detaylı olarak anlatmaya çalışmıştım. umarım işini görür. active directory nedir ne yapar bunları görebilirsin. • herkeze yardımları için teşekkürler. şu an için ad ortamı mümkün değil donanımsal destek olarak. sanırım bu sorunu isa 2006 ile cözeceğim yapıda 2 pc barındıracağız 1 pc olarak. eğer başarabilirsek geri dönüş ve ayrıntılı bir anlatım yaparım.


Log in to reply