Yeni Kullanıcıyım yardım! 4 wireless router ve 2 dsl hattı ile pfsense kullanım


 • Bu işte yeniyim. temel network bilgim var ancak. Öğrenci yurdu için max 60-70 online kullanıcılı log tutan (hatta wireless router a normal wpa-psk şifresi ile bağlandıktan sonra , internete erişmek için, tc kimlik no ile bağlanıp bunu nvi.gov.tr den doğrulayıp( ama bunu her mac adresi kaydı için 1 sefer yapacak )  sonra internete erişim izni verip tc kimlik numarası ile log tutacak )

  genel olarak olur mu olmaz mı diye bir soru ?

  eski P4 masaüstü bilgisayarda bu 5651 kanunu için yeterli verimde kullanabilirmiyim,
  bilgisayarın anakartında 1 ethernet portu zaten var. 2 adet ethernet kartı daha alıp pci slotuna bağladıktan sonra; (toplam 3 ethernet )
  modemden çıkan 2 adet dsl hattımı bu 2 ethernet portuna takıp, daha sonra diğer ethernet portundanda çıkış alıp, bu portu swtich e bağlayıp switch tende 4 adet wireless router a dağıtıp bağladıktan sonra,  verimli hotspot işlemi yapabilirmiyim ???

  yardımınız için teşekkürler.


 • Hot spot konusunda sıkıntı olmaz. Keza log tutma da öyle. Ama tc kimlik numarası konusunda Pfsense de hazır bir çözüm yok


 • @tuzsuzdeli:

  Hot spot konusunda sıkıntı olmaz. Keza log tutma da öyle. Ama tc kimlik numarası konusunda Pfsense de hazır bir çözüm yok

  kimlik no doğrulama ve sms olayı captive ayarları ve kodlarıyla yapılabiliyor diye duymuştum.
  peki bu 5651 kanununa göre sadece mac adresi ile log tutma yeterli olurmu ?

  ama mac adresinin kime ait olduğu muamma olacak. öğrenci yurdu. her kalanın kimlik bilgisi var genede bulunur ama. tc kimlik olayı hatta sms ile deyit olayı bazı firewall larda yapılıyor ancak buda çok para tabiki.


 • Bu uygulamayı kullananlar var ancak bu bir ek yazılım sayesinde oluyor.  Bunu trmin etmelisiniz.