PfSense' de Adsl Bridge Mode ve Static ip Farkı ?


 • Merhaba,

  pfSense 2.0.1 amd64 kullanıyorum, D-Link ADSL modem ile pfSense sunucumu statik ip kullanarak yapılandırdım, ancak pfsense'e geçtikten sonra 8 Mbit olan bağlantım, pfSense Squid ve Squidguard kurulumundan sonra 1.56 Mbps lere kadar düştü. Hemen hemen her şeyi yaptım, internetteki ince ayarlar vs. vs. ancak acaba diyorum adsl modeme static ip vererek değilde, bridge mode damı kullanmak gerekiyor adsl modem ile pfsense arasında ki bağlantıyı ?

  pfSense den sonra 8Mbps'lik bir adsl bağlantısında maximum aldığım download rate 79Kbps'e kadar düştü, çok ilginç bir şekilde ve squid ayarlarım olsun diğer ayarlarım olsun daha önceki kurulum yaptığım pfSenseler ile aynı … Screenshotları ekliyorum, ileti içerisine yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa sevinirim.

 • Selam,

  Bunu en iyi anlama yöntemlerinden biri de adsl hattınızı pfSense bypass ederek denediniz mi? PfSense üzerinde herhangi bir limit işlemi yaptınız mı?

  Sevgilerle,
  SGTR


 • pfSense kurulumundan öncede denedim , pfSense kurduktan sonrada pfSense bypass edip denedim sonuç aynı :(


 • Captive portal'dan limitlemiş olabilir misiniz?


 • @AydinY:

  Captive portal'dan limitlemiş olabilir misiniz?

  Hiç aktif etmediğim bir servis nasıl limitler ki ? ama gene de kontrolumu yaptım herhangi bir kısıtlama görülmemekte .


 • Standart kurulum da hatırladığım kadarı ile herhangi bir limitleme mevcut değil. Captive portal ile kullanıcı bazında hız limitlemesi yapabilirsiniz, onu da kullanmıyorsanız trafikte herhangi bir yere takılmamış olması lazım.

  Hızınızı speedtest.net gibi bir siteden de kontrol ettiniz mi? Veya Status > Traffic Graphics bölümünden kontrol edebilirsiniz.